Haber

10 yıl önce ortaya çıkan bir sistem açığı, ATM’lerin kablosuz olarak hacklenmesine olanak sağlıyor

Güvenlik danışmanı Josep Rodriguez ATM’leri kablosuz olarak hacklemeyi mümkün kılan yeni bir yöntem keşfetti. ATM’lerden sınırsız para çekebilmek için özel bir akıllı telefon uygulaması kullanmanız ve 10 yıl önce ortaya çıkan sistem açığından haberdar olmanız yeterli. 10 yıl önce, ATM’nin bellek arabelleğini dolduran ve bilgisayar korsanlarının cihazın kodunu değiştirmesine izin veren bir sistem güvenlik açığı vardı. Güvenlik sistemindeki bu boşluk daha sonra ortadan kalksa da, ATM’lerin yaratıcıları aynı hataları tekrarlamaya devam etti.

Josep Rodriguez adlı uzmana göre, bu cihazların çoğu NFC aracılığıyla gönderilen veri paketinin boyutunu kontrol etmez. Bu da, bilgisayar korsanının hesabındaki fonları manipüle etmesinin yanı sıra sınırsız nakit elde etmesine olanak tanır. Bilgisayar korsanı, ATM bilgisayarında özel bir indirme gerçekleştirdikten sonra yüksek bir miktar parayı ele geçirebilir. Bu durumda, NFC modüllümüm akıllı telefonunu ATM’ye yaklaştırması yeterli olacaktır.

Ona göre bu sorunun boyutu çok büyük. Zira söz konusu istem açığı çok sayıda ATM’de bulunmaktadır. Bu durumda, bir ATM’yi hacklemek için NFC modülüne ve özel bir mobil uygulamaya sahip bir akıllı telefona ihtiyacınız var. Joseph bile, bilgisayar korsanlığı işlemi için tasarlanmış özel bir mobil uygulama oluşturmayı başardı. Bir yıl önce bu konuda özel devlet organlarına bilgi verdi. Ancak sorunun hala çözülmediği ortaya çıktı. Halkı hack süreci hakkında bilgilendirerek sorunu çözebilecek kişilerin dikkatini çekmeye çalıştı.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber