Haber

Adobe Max 2021: Photoshop web tarayıcılarına geliyor

Bağlı yaratıcılığa ve içerik özgünlüğüne odaklanan Adobe, Photoshop ve Illustrator’da yapılan projeleri bir web tarayıcısında düzenleme, paylaşma ve bunlara erişme becerisini getiriyor. Ayrıca, içerik oluşturucuların çalışmalarını kimlikleriyle güvence altına alabilecekleri Photoshop için ‘İçerik Kimlik Bilgileri’ özelliğini de duyurdu. Şirket, duyuruyu, bağlantı odaklı ürün grubu için bir dizi yeni özelliği duyurduğu yıllık Adobe Max konferansında yaptı.

Adobe’nin Max konferansındaki en önemli duyurulara bir göz atın.

Photoshop ve Illustrator Web üzerinde çalışacak

Adobe, büyük bir değişiklikle kullanıcıların Photoshop veya Illustrator dosyalarına yalnızca bir web tarayıcısıyla erişmesine izin verecek. Dosyalara web tarayıcısı üzerinden erişenlerin herhangi bir ek yazılım indirmelerine gerek kalmayacaktır. Dosyayı açmak için Creative Cloud aboneliği gerekli değildir.

Ancak Creative Cloud aboneleri, paylaşılan Photoshop veya Illustrator dosyalarında doğrudan tarayıcılarının kendisinde hafif düzenlemeler yapabilecekler. Ortak çalışanlar, küçük ince ayarlar ve hızlı düzenlemeler yapmak için tarayıcıdaki temel düzenleme araçlarını kullanabilecekler.

Adobe, Photoshop’un Web’de herkese açık beta sürümünde şu anda çıkış yaparken, Illustrator on the Web’de özel bir beta olarak piyasaya çıkacağını söylüyor.

Photoshop’ta NFT’leri hedefleyen İçerik Kimlik Bilgileri

Adobe, iki yıl önce başlattığı İçerik Doğruluğu Girişimi (CAI) etrafındaki çabalarını genişletiyor. Girişim, görsel yanlış bilgilerle mücadele etmeyi ve orijinal içerik oluşturucuların çalışmaları için övgü almalarını sağlamayı amaçlıyor.

Bu çabaların bir parçası olarak Adobe, Photoshop gibi uygulamalara İçerik Kimlik Bilgileri (CC) ekleme özelliği ekliyor. Adobe, bu “güvenli kimlik bilgilerinin bir görüntüyü kimin oluşturduğu ve bir fotoğrafın ne zaman ve nerede çekildiği gibi bilgileri içerdiğini” söylüyor.

Şirket, yeni CC özelliğinin aynı zamanda bir içerik oluşturucunun çalışmalarının güvende kalmasını sağlamaya yardımcı olabileceğini ve vicdansız kişiler tarafından piyasada NFT’ler (değişmeyen tokenler) olarak satılmadığını iddia ediyor. Adobe, İçerik Kimlik Bilgilerini görüntülemek için KnownOrigin, OpenSea, Rarible ve SuperRare NFT pazaryerleriyle ortaklık kurmuştur.

kerpiç, adobe max, Adobe ayrıca ortak projeler için özel bir dijital çevrimiçi havuz olan yeni Creative Cloud Spaces özelliğini de duyurdu. (Resim Kaynağı: Adobe)

Bu özellik, Photoshop vb. gibi önemli ürünlerde Adobe yaratıcı paketi müşterileri için bir beta deneyimi olarak kullanıma sunuluyor. Örneğin Photoshop’ta, masaüstü uygulamasında etkinleştirildiğinde, özellik, çalışan bir görüntüden düzenlemeleri ve kimlik bilgilerini yakalar. Oluşturan kişi daha sonra dışa aktarırken bu bilgiyi görüntüye ekleyebilir.

Ayrıca Adobe, kullanıcıların sosyal ve kripto hesaplarını Photoshop masaüstü uygulamasındaki çalışmalarına bağlamalarına izin verecek. Şirket, bir blog yazısında, “Sosyal medya ve cüzdan adreslerinizi İçerik Bilgilerinize ekleyerek, tüketicilere içeriğinizin gerçekten yaratıcısı olduğunuz konusunda daha fazla güvence verebilirsiniz” dedi.

Adobe’nin yaratıcı profesyoneller için tasarlanmış sosyal ağı Behance, bir görüntüye ekli olanlar varsa İçerik Kimlik Bilgilerini gösterecektir. Şirket ayrıca, herhangi bir ekibin İçerik Kimlik Bilgilerini ürünlerine entegre etmesi için açık kaynaklı bir geliştirici kiti üzerinde çalışıyor.

Creative Cloud Alanları ve Tuval

Adobe ayrıca ortak projeler için özel bir dijital çevrimiçi havuz olan yeni Creative Cloud Spaces özelliğini de duyurdu. Bir proje üzerinde çalışan herkes, Alanın bir parçası olarak merkezi bir konumda dosyalara, kitaplıklara ve bağlantılara erişebilir, bunları düzenleyebilir ve paylaşabilir. Özellik, Adobe Illustrator, Photoshop, Fresco ve XD uygulamalarında özel beta sürümünde sunulacak.

Bu arada Canvas, bir projedeki tüm yaratıcı çalışmaları görüntülemenin ve görselleştirmenin yeni bir yolu olacak. Bir ekip, gerçek zamanlı olarak ve tarayıcıda, ortak çalışanlarla gözden geçirebilir ve fikirleri birlikte keşfedebilir. Hem Spaces hem de Canvas özel beta sürümünde piyasaya sürülecek ve gelecek yıl daha geniş bir şekilde piyasaya sürülecek.

Diğer ürünler için yeni özellikler

Bunlara ek olarak Adobe, Photoshop, Premiere Pro, Fresco vb. için birkaç yeni özellik duyurdu. Örneğin, Photoshop, kullanıcıların birden fazla fotoğraftan manzaraları karıştırmasına ve görüntüler arasında anında renk aktarımı yapmasına olanak tanıyan üç yeni sinir filtresi alır. Sensei-AI.

Ayrıca, genel beta sürümünde Premiere Pro’ya içerik için bir müzik yatağı oluşturmayı çok daha kolay hale getiren yeni bir remiks özelliği ekliyor. Karakter Animatöründe, “yeni bir vücut takip özelliği ile daha sürükleyici ve gerçekçi animasyonlar” sağlıyor.

Bu arada, iPad’deki Adobe Illustrator, önizlemede yeni vektörleştirilmiş teknolojiye sahip olacak ve bu, yakında elle çizilmiş eskizleri net vektör grafiklerine dönüştürecek.

Adobe’nin boyama ve çizim uygulaması olan Fresco, hareket oluşturmak için herhangi bir çizim katmanını bir animasyon katmanına dönüştürme becerisine sahip olacak.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber