Haber

AMD, Seçili Oyunlarda FSR ‘FidelityFX Süper Çözünürlük’ Desteği ile Radeon Adrenalin 2020 21.6.1 Sürücüsünü Başlattı

AMD’nin resmi FSR sürücüsü Radeon Adrenalin 2020 21.6.1, artık geçen hafta bildirilen seçkin oyunlarda merakla beklenen özellikler için destek sunuyor.

AMD FSR ‘FidelityFX Süper Çözünürlük’ Radeon Adrenalin 2020 21.6.1 İndirilebilir

AMD Radeon Software Adrenalin 21.6.1 sürücüsü, AMD’nin Radeon RX 6000 ve daha eski GPU’larındaki temel özelliklerden biri olan FSR’yi etkinleştirmesi nedeniyle merakla bekleniyor. FidelityFX Süper Çözünürlük teknolojisi, NVIDIA’nın DLSS’sinin ana rakibi olarak görülüyor.

6nm Zen 3 Çekirdeği, 12’ye Kadar RDNA 2 İşlem Birimi, 54W’a Kadar SKU’larda DDR5-4800 Desteği Sunmak İçin AMD Ryzen Gömülü V3000 SOC’ler ile geliyor.

NVIDIA, başlangıcından bu yana DLSS ile muazzam bir avantaja sahip olsa ve o zamandan beri muhteşem performans ve görüntü kalitesi sonuçları sunarken büyük ölçekte benimsendiğini görmüş olsa da, AMD’nin çözümünü daha ilginç kılan şey, yalnızca AMD Radeon RX tarafından desteklenmesi değil 6000 grafik kartının yanı sıra Polaris’e (RX 400 serisi) ve hatta NVIDIA’nın GeForce 10 (Pascal) grafik kartlarına kadar eski Radeon GPU’lar. Bugünden itibaren teknolojiyi etkinleştirecek bir dizi oyun olacak, ancak özelliği etkinleştirmek için oyuna özel güncellemelerin de sağlanması gerekiyor.

Aşağıdaki oyunlar, piyasaya sürüldüğünde (22 Haziran) AMD FSR Sürücüsünü destekleyecektir:

 1. 22 Racing Series
 2. Anno 1800
 3. Evil Genius 2
 4. Godfall
 5. KingShunt
 6. Terminator Resistance
 7. The Riftbraker

Aşağıdaki oyunlar, kısa süre sonra AMD FSR Sürücü desteğine sahip olacak:

 1. Asterigos
 2. Baldur’s Gate III
 3. DOTA 2
 4. Edge of Eternity
 5. FarCry 6
 6. Farming Simulator 22
 7. Forspoken
 8. Myst
 9. Necromunda: Hired Gun
 10. Resident Evil Villiage
 11. Swordsman Remake
 12. Vampire The Masquerade: Bloodhunt

AMD Radeon Adrenalin 2020 21.6.1 Sürücüsünü Buradan İndirebilirsiniz (Windows 10 – 64-bit)

Desteklenenler

 • AMD Radeon RX 6800M Grafik Kartı
 • Dungeons & Dragons: Dark Alliance
 • Belirli oyunlar için AMD FidelityFX Süper Çözünürlük (FSR) desteği.
  • Konuyla ilgili daha fazla bilgi edinin

Sabit Sorunlar

 • Radeon FreeSync, bir oyunu kapattıktan sonra genişletilmiş ve birincil ekranlar arasında görev geçişi yaptıktan sonra masaüstündeyken zaman zaman kilitlenebilir ve düşük performansa veya kekemeliğe neden olabilir.
 • Anno 1800, DirectX12 çalıştırırken bu oyun başlatıldığında çökebilir.
 • AMD temizleme yardımcı programı, sistemden yonga seti/RAID yükleyici ile ilgili klasörleri/kayıtları temizleyebilir.
 • Bazı Radeon Graphics ürünleri, önceki Radeon Yazılım sürümleriyle karşılaştırıldığında Destiny 2’de beklenenden daha düşük performans gösterebilir.
 • AMD Kullanıcı Deneyimi Programına katıldığınızda, AMD Kullanıcı Deneyimi Programı Ana hizmeti, beklenenden daha yüksek CPU kullanımına sahip olabilir.
 • Ring of Elysium’u DirectX12 üzerinde çalıştırırken Işın İzlemeyi etkinleştirmek bu oyunun çökmesine neden olabilir.

Bilinen Sorunlar

 • Resident Evil Village, oyunun ilk görevinde AMD Radeon VII grafik ürünlerinde kesintili bir uygulama askıda kalması veya TDR yaşayabilir.
 • Gelişmiş Senkronizasyon, bazı oyunlarda ve sistem yapılandırmalarında etkinleştirildiğinde siyah ekranın oluşmasına neden olabilir. Gelişmiş Senkronizasyon etkinken sorun yaşayan tüm kullanıcılar, geçici bir çözüm olarak bunu devre dışı bırakmalıdır.
 • Çözünürlük/yenileme oranlarında büyük farklılıklar olan iki ekranı birbirine bağlamak, Radeon RX Vega serisi grafik ürünlerinde titremeye neden olabilir.
 • Radeon RX 5000 & 6000 serisi grafik ürünlerinde Oculus Link kurulum yazılımının çalışmasını engelleyen bir Oculus hizmet hatası alınabilir.
 • Radeon performans ölçümleri ve günlük kaydı özellikleri, aralıklı olarak aşırı yüksek ve yanlış bellek saat değerleri bildirebilir.
 • Kurulumdan sonra Adrenalin yazılımında Ryzen Master algılanmazsa, sistemin yeniden başlatılması gerekebilir.
 • Mobil sistemlerde Mavi veya Siyah ekran görülürse Gelişmiş oturum açmayı geçici olarak devre dışı bırakın
 • Radeon yazılımının iki sürümü (Windows Mağazası ve AMD Destek sürümleri) sisteminize yüklendiğinde bir sürücü uyuşmazlığı hatası görünebilir. Geçici bir çözüm olarak Radeon yazılımının Windows Mağazası sürümünü başlatın.
 • AMD, AMD Ryzen 5000 dizüstü bilgisayarlarda pil ömründe küçük bir etkiye neden olabilecek bir sorunu araştırıyor.
 • En son Radeon Yazılımına güncelleme yapıldıktan sonra Mavi veya Siyah ekran görülebilir. Bir geçici çözüm, çekirdek izolasyonu devre dışı bırakmaktır.
 • AMD, en son Radeon Yazılımına güncelleme yaptıktan sonra bazı anakartlarda görülebilecek bir D3 hata kodunu araştırıyor.
 • Belirli AMD Athlon mobil sistemlerinde beklenenden daha düşük performans gözlemlenebilir.

AMD Radeon ve NVIDIA GeForce Grafik Kartlarında AMD FSR Performansı

Demo için AMD, FSR’nin canlı gösterimi için Godfall’u seçti ve başlığı EPIC ön ayarı ve ışın izleme etkinleştirildiğinde 4K yerel çözünürlükte çalıştırdı. FSR devre dışı ve çeşitli modları etkinken performans sonuçları aşağıdadır:

 • Yerel 4K Çözünürlük – 49 FPS
 • FSR Ultra Modu – 78 FPS
 • FSR Kalite Modu – 99 FPS
 • FSR Dengeli Mod – 120 FPS
 • FSR Performans Modu – 150 FPS

Radeon RX 6800 XT Grafik Kartı ile AMD FSR Performans Demosu:

AMD DLSS Rakibi, FSR 'FidelityFX Süper Çözünürlük' Radeon RX 6800 XT 1'de Gösterimi Yapıldı

GeForce GTX 1060 Grafik Kartı ile AMD FSR Performans Demosu:

AMD DLSS Rakibi, FSR 'FidelityFX Süper Çözünürlük' Radeon RX 6800 XT 2'de Gösterimi Yapıldı

Gördüğünüz gibi, dört FSR modeli arasındaki performans artışı oldukça çarpıcı. Radeon RX 6800 XT’de Ultra, %60’a kadar daha hızlıdır, performans modu ise 3 kattan daha hızlıdır ki bu delice. Şimdilik, FSR’yi kullanma veya hareket halinde görme erişimimiz olmadı, bu yüzden bunun son oyun görüntüsünde nasıl sallandığını göreceğiz. Peki ya GTX Kartları çalıştıranlara ne demeli? Godfall’da 1440p’de çalışan oyun ve EPIC ön ayarı ile sürekli popüler olan GTX 1060 6GB ile bunun tadına varıyoruz ve kartın 27FPS’den 38FPS’ye kadar performansta yüzde 41 arttığını görüyoruz ve bu, şaşırtacak bir şey değil.

Bu canlı gösterime ek olarak AMD, FSR’nin çeşitli motorlarda 10 stüdyo tarafından destekleneceğini doğrularken, teknolojinin resmi olarak piyasaya sürüldüğü 22 Haziran’da daha fazla bilginin gelmesi bekleniyor.

Kırmızı ekip, bu özelliği oyunlarda ve motorlarda uygulamak için geliştiricilerle çok çalışıyor. AMD FSR’nin aynı oyunlarda uygulanmasının, NVIDIA’nın DLSS çözümüne kıyasla daha az iş gerektireceği ve çok az geliştirici müdahalesi gerektirdiği belirtiliyor. Teknoloji aynı zamanda görüntüyü minimum ek yük ile yükselten algoritmik bir süper örnekleme yöntemini de kullanır.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber