Anakart Nasıl Temizlenir?

Bir anakartın herhangi bir bilgisayarın bel kemiği olduğu haklı olarak iddia edilebilir. Her şeyi bir arada tutan ve bilgisayarın her parçasının birbiriyle bağlantılı olmasını ve görevlerini yerine getirebilmesi için yeterli gücü almasını sağlayan bileşendir.

Anakartlar zaman geçtikçe gelişti. Anakartın ilk versiyonları sadece kart yuvaları ve bir işlemciden oluşuyordu, ancak bugün kullanılanlarda birçok yerleşik özellik bulunuyor. Çoğu kullanıcı bilgisayarlarını yükseltmeyi düşünürken daha iyi donanımlı bir anakart tercih eder.

Artık bir anakartın önemini belirlediğimize göre, temiz bir anakartın önemini vurgulamak gerekiyor Bir anakartı temizlemenin birçok farklı yolu vardır. Yöntem seçimi, anakartın gerektirdiği temizlik derecesine bağlıdır. Anakartta leke varsa veya uzun süre temizlenmemişse daha fazla çaba gerektirecektir. Ancak temizlik bağımlısıysanız, temiz bir anakartın bakımı oldukça kolay olacaktır.

Anakartınızı Temizlemenin Birkaç Yöntemi

Bir anakartı nasıl temizleyebileceğinizi merak ediyor olmalısınız. Karmaşık ve teknik bir görev gibi görünse de, gerçekte son derece basittir. İşte anakartı temizlemenize yardımcı olacak bazı teknikler.

Kontrol edin Dizüstü bilgisayarınızın aşırı ısınmasını nasıl önleyebilirsiniz?

Beğenebilirsin: Dizüstü Bilgisayar Nasıl Yeniden Başlatılır?

Anakart Alkolle Nasıl Temizlenir?

Aşama 1: Temizleme işlemine başlamadan önce anakartı bilgisayardan çıkarmanız gerekecektir. Bunu yapmak için PC’yi kapatın. Kapatmak yetmez, elektrik çarpması riski olmaması için elektrik bağlantısının da kapalı olduğundan emin olun.

Adım 2: Bir sonraki adım anakartı sökmek ve çıkarmaktır.. Anakartı çıkarın ve düz bir yüzeye yerleştirin. Bir tepsi kullanılması şiddetle tavsiye edilir.

Aşama 3: Kirden kurtulmak için anakartın tozlu yüzeyine basınçlı hava üflemek için bir vakum kullanın. Ayrıca, yarıklara ve köşelere girmek için bir fırça kullanabilirsiniz.

4. Adım: Artık yüzeydeki toz temizlendiğinden, üzerine alkolü yavaşça dökebilirsiniz. Anakartı alkole de batırabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra lekelerin gevşemeye ve çözülmeye başladığını fark edeceksiniz. Lekeler çok inatçıysa, anakartı alkole batırdıktan sonra da nazikçe ovalayabilirsiniz. Alkol sert lekeleri çözecek ve bir bezle hafifçe ovalamak onları anakarttan çıkaracaktır. Lekelere bağlı olarak, anakartı birkaç saniye ile birkaç dakika arasında daldırabilirsiniz.

Adım 5: Temizledikten sonra, bilgisayara yeniden takmadan önce anakartın tamamen kurumasını bekleyin.

Anakart Tinerle Nasıl Temizlenir?

Aşama 1: Bir anakart, alkolle hemen hemen aynı şekilde tiner kullanılarak temizlenebilir. İlk adım, anakartı bilgisayardan çıkarmaktır. CPU’nun kapağını çıkarın ve anakartı sökün.

Adım 2: Şimdi anakartın yüzeyindeki tozu temizlemek için bir bez kullanın. Bez, altındaki yapışkan lekeleri görebilmeniz için tozdan kurtulacaktır. Zor lekeleri bir bezle temizlemeyi deneyebilirsiniz, ancak çok sert olmayın.

Aşama 3: Tiner, esas olarak alkol içeren mükemmel bir çözücüdür. Bu nedenle, sert ve yapışkan lekeleri kolayca çözebilir ve çıkarılmasını kolaylaştırır. Lekeler küçükse, bir Q ucunu incelticiye batırabilir ve lekeleri nazikçe ovalayabilirsiniz.

4. Adım: Aşırı derecede kirli bir anakart olması durumunda, tiner ile durulamalısınız. Anakartı yaklaşık 5 dakika tinere daldırarak lekelerin düzgün şekilde çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Adım 5: Anakartı daldırmak, başka türlü temizlenmesi zor olan hassas alanlara da girer. Anakartı tinere batırdıktan sonra, fazla tineri bir bezle silin ve ardından kuruması için kuru bir yüzeye koyun.

6. Adım: Anakart yüzde yüz kuruduğunda, bilgisayara yeniden takabilirsiniz.

Anakart Temizleme Spreyi ile Nasıl Temizlenir?

Aşama 1: PC’nin güç kaynağını kesin ve CPU’nun yan kapağını çıkarın. Kapağı çıkardıktan sonra anakartı görebileceksiniz. Anakartı bilgisayardan çıkarmak için tornavida kullanın.

Adım 2: Anakartı CPU’dan çıkardıktan sonra, yüzeyindeki tozu temizlemek için basınçlı hava kullanın. Anakartın yüzeyindeki çatlaklardan ve daha ince alanlardan kiri temizlemek için basınçlı havayı bir fırçayla da eşleştirebilirsiniz.

Aşama 3: Artık çıkardığınıza göre, anakartın lekeli bölgelerine nazikçe püskürtmek için temizleme spreyini kullanabilirsiniz. Temizleme spreyleri genellikle uzun ve dar boru benzeri bir uzantı ile gelir, böylece kullanıcılar anakartın köşelerine kolayca ulaşabilirler.

4. Adım: Püskürtüldüğünde lekelerin gevşediğini fark edeceksiniz. Leke yüzeyi tamamen terk etmiyorsa, lekeyi yüzeyden nazikçe çıkarmak için bir Q-ucu veya bir bezle bu noktalara ulaşmaktan çekinmeyin.

Adım 5: Lekeleri çıkardıktan sonra, fazla temizleme spreyini çıkarmak için anakartı temiz bir bezle silin, tamamen kuru olduğundan emin olun ve CPU’nuza yeniden takın.

Anakartınızı Neden Temizlemeniz Gerekiyor?

Birçok kişi bilgisayarlarını virüslerden ve diğer kötü amaçlı yazılımlardan uzak tutmaya odaklanır. Ancak çoğumuz bilgisayarın temizliği ve bakımı konusunda o kadar dikkatli değiliz.

Lekeleri Çıkarır

Farkına varamıyoruz, ancak zamanla kir, toz ve kir, bilgisayarın anakart gibi farklı bölümlerinde birikme eğilimi gösteriyor. Düzgün temizlenmezse, toz kalıcı lekelere de yol açabilir.

Korozyonu Önler

Toz, anakartın çeşitli parçalarının da paslanmasına ve paslanmasına neden olabilir. Bu, anakartta kalıcı hasara ve düşük performansa neden olabilir. Kullanıcılar temizliği ertelediğinde Baştan sona, anakart bir süre sonra çalışmayı bile durdurabilir.

Size Para Tasarrufu Sağlar

Bazen anakart arızalanabilir ve hatta onu tamamen değiştirmeniz gerekebilir. Anakarta gereken özeni göstermezseniz, değiştirmeler daha sık hale gelebilir ve para önemli bir miktara ulaşacaktır. Anakartı temizlemek zahmetli olabilir, ancak uzun vadede size çok fazla para ve güçlük kazandıracaktır.

Toz Parçacıklarından Hastalığı Önler

Zaman zaman bilgisayarın donanımındaki kirden gelen mikroplar da kullanıcılarda hastalığa neden olabilir. Bilgisayarın soğutma fanları döndüğünde toz parçacıkları havaya karışabilir. Sonuç olarak kişi bu havayı çok uzun süre soluduğunda toz partikülleri, özellikle de solunum sıkıntısı çeken kişiler zamanla hastalanabilir.

Bu nedenle, maksimum üretkenliği sağlamak ve bilgisayarınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak istiyorsanız, donanımın, özellikle de anakartın ara sıra temizlenmesini rutin hale getirin.

Anakartınızı Ne Zaman Temizlemelisiniz?

Artık bir anakartı temizlemenin gerekliliğini tartıştığımıza ve bunu yapabilmek için adım adım prosedürü detaylandırdığımıza göre, en kritik soru bir anakartın ne sıklıkla temizlenmesi gerektiğidir.

Anakartı temizleme sıklığı, kullanım kapsamına ve bilgisayarı yerleştirdiğiniz koşullara bağlıdır. CPU’yu bir kabinin içine veya bilgisayar masasının bir bölümüne yerleştirirseniz, bu durumda CPU’nun içine toz yapma ve anakart üzerinde birikme riski çok daha azdır. Ancak CPU’nuz açıktaysa, anakartın yüzeyinde çok daha hızlı toz birikebilir. Bu nedenle, anakartın düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Benzer şekilde, bilgisayarı düzenli ve uzun süre kullanırsanız, anakartınız çok kullanılmayan bir bilgisayara kıyasla daha sık temizlik gerektirir. Bununla birlikte, bilgisayarınızın performansı büyük ölçüde verimliliğine bağlı olduğundan, anakartınızın temizlenmesi diğer PC parçalarının bakımı kadar önemlidir.