Android için En İyi 5 AirTag Alternatifi

Airtag Android cihazlarla kullanılamıyor fakat Android telefonlar için geliştirilmiş çok sayıda Airtag benzeri alternatif ürün bulunuyor. bu yazıda sizler için bu alternatiflerden en iyi olan 5 tanesini bir araya getirdik. Şayet bir iPhone kullanıcısı değilseniz ve bir Android Airtag arayışındaysanız doğru yerdesiniz. İşte satın alabileceğiniz o ürünlerden bazıları. 

Android telefonlar için en iyi 5 Airtag alternatifi

Apple’ın kısa süre önce yayınladığı Airtag adlı yeni cihazı mutlaka duymuşsunuzdur. Başka bir nesneye yerleştirilen bu küçük cihaz, kaybolması halinde o nesneyi hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olur. Bisiklet, cüzdan, çanta hatta anahtarlığa kadar pek çok şeyle eşleştirilebilen bu ürün, iPhone kullanıcıları arasında oldukça popülerdir. Ürünü kullanmaya başladığınız andan itibaren, eşleştirdiğiniz nesnenin haritadaki konumunu ve size tam olarak kaç metre uzak olduğuna kadar pek çok bilgi verir.

Peki Samsung, Xiaomi, Huawei veya OPPO gibi bir Android akıllı telefon kullanıyorsanız ne yapmalısınız? Şayet bir Android kullanıcısı iseniz, Airtag yerine onun Android alternatiflerine bir göz atmayı düşünebilirsiniz.

Samsung Galaxy SmartTag

SmartTag, Samsung kalitesi ile üretilmiş harika bir Airtag alternatifidir. Bu ürün tüm Android cihazlarla birlikte kullanılabilir. Tıpkı Apple Airtag’de olduğu gibi size bir nesnenin detaylı olarak yerini bildirir. Fiyat olarak da Airtag’den uygun olan bu cihazın iki versiyonu mevcuttur; Galaxy SmartTag ve SmartTag +

İlk seçenekte Bluetooth teknolojisi ile çalışan bir izleyicimiz var; Plus versiyonunda ise hareket aralığı 120 metreye ulaşan UWB seçeneğini buluyoruz. Bu teknoloji sayesinde, Galaxy SmartTag + cihazı, rakip Apple AirTag’e en çok benzeyen cihaz olma özelliği kazanıyor.

Benzerliklerden bahsedecek olursak, bu cihazların sadece aynı markanın kendi telefonlarıyla uyumlu olduğunu söyleyebiliriz, çünkü her ikisi de akıllı telefonlarını kapsama alanı dışında kalan cihazları tanımlayan bir ağ oluşturmak için kullanıyor. Y Bu Galaxy SmartTag’ler hakkında akılda tutulması gereken bir diğer detay da suya dayanıklılık sertifikasına sahip olmamasıdır.

Tile

Tile, Bluetooth Low Energy (Bluetooth LE veya BLE) üzerinden çalışan arama motorlarına veya izleyicilere sahip bir markadır ve bu da size akıllı telefonunuzdaki uygulamayı kullanarak onları bulma seçeneği sunar. Bu markanın ürettiği birkaç model var. Tile Pro, Tile Mate, Tile Slim.

Bu modellerin fiyatları yurt dışında 20 Euro ile 40 Euro arasında değişiyor. Cihazlar, 120 metre menzilli ve üreticisine göre iki yıl dayanabilen bir bataryaya sahip.

Herhangi bir markanın akıllı telefonları ile uyumlu bu modeller, bu teknolojiyi kullanıcılar için daha kapsayıcı ve erişilebilir hale getiriyor.

Onu kullanabilmek için Tile uygulamasını indirmeniz ve Bluetooth’u etkinleştirmeniz gerekiyor. Cihazınız kapsama alanındaysa uygulamaya tıklayıp arama yapabilirsiniz. Konumun göründüğü veya son kaydedilenin olduğu yerde bir işaret görünecektir. Yakın fakat gizliyse yerini bulmak için küçük bir müzik bile çalabilirsiniz.

Tile, tüm cihazlar için uyumlu bir uygulaması olduğundan için daha kapsayıcıdır ve kaybolan nesneniz bulunmazsa veya kapsama alanı dışındaysa, aramayı etkinleştirebilir ve Topluluğun bir parçası olan herkes cihazın yerini tespit edebilir, ancak hepsi anonim olarak, neyi tespit ettiklerini veya kime ait olduğunu bilmeden bulduklarında haber verirler. Yalnızca o nesnenin konumunu gösterir, böylece onu bulabilirsiniz. Yani başka bir Tile kullanıcısı kayıp eşyanızı tespit ettiğinde konum size gönerilir.

Chipolo

Bu, küçük konumlandırıcıyı anahtarlık olarak kullanabileceğiniz gibi Siri, Alexa veya Google Asistan gibi en güncel sanal asistanlarla da uyumludur. Bu nedenle diğer bir avantajı, sahip olduğu geniş uyumluluktur.

Dairesel şekli onu rahat ve katlanılabilir kılar ve renkler söz konusu olduğunda birden fazla seçeneğiniz vardır. maksimum menzili markasına bağlı olarak yaklaşık 100 metredir ve iki yıl kullanım sağlayan bir bataryaya sahiptir. Ayrıca IPX5 sertifikası ile suya dayanıklılık özelliğine sahiptir.

Anti-kayıp alarmı vardır, teknolojisini GPS’e dayanan bu izci bulucu mevcuttur. Marka veya modelden bağımsız olarak herhangi bir akıllı telefonla uyumludur. Bu ürünün ölçüleri 38 x 38 x 6 milimetredir.

Akıllı telefonunuzu bulmak için ters yönde kullanabilirsiniz.Bunu yapmak için, telefonunuzu sessiz modda olsa bile çaldırmak için Chipolo cihazına iki kez basmanız yeterlidir. Açıkçası uygulamayı, izleyicinin veya akıllı telefonunuzun tam yerini bulmak ve görmek için de kullanabilirsiniz.

Kippy EVO

2G GSM mobil teknolojisine dayanan Kippy EVO, en geniş kapsama alanına sahip telefon operatörüne bağlanır ve telefonunuzla mesafe sınırından bağımsız olarak haberleşir. Uygulama ilgili sunucuya bağlanır ve böylece Kippy cihazı tarafından iletilen konumu ve bilgileri alırlar.

Boyutu şimdiye kadar incelediğimiz tüm izleyicilerden daha büyük olmakla birlikte, evcil hayvanları takip etmek için üretildiğini söylememiz gerekir.

Bu cihaz, Vodafone entegreli bir SIM karta ihtiyaç duyar ve GPS, Bluetooth, Wi-Fi ve mobil veri gibi dört adede kadar farklı konum teknolojisinden yararlanır. Özellikle, akıllı telefonumuzu bulmak istiyormuşuz gibi konum sistemini kullanır.

Evcil hayvanlarımızın yerini bilmeye yönelik olduğundan, bu amaca yönelik olarak tanımlanmış bir dizi işlevi bünyesinde barındırır. Kendi akıllı telefonunuzdan cihaz üzerinde yanıp sönen bir ışığı etkinleştirebilir ve böylece evcil hayvanınızın karanlık alanlarda veya sokaklarda yerini tespit edebilirsiniz.

Bu cihazın fiziksel özellikleri şu şekildedir, ağırlığı 38 gramdır, ölçüleri 5.5 cm genişliğinde, 3.7 cm yüksekliğinde ve 2.2 cm kalınlığındadır. Ek olarak, özellikle suya dayanıklı olduğu IPS korumasından oluşur. IP67 korumasına sahiptir ve 30 dakika boyunca 1 m derinliğe kadar dayanıklıdır.

Filo

Android için Airtag arayanların tercih edebileceği bir diğer küçük izleyici modeli Filo’dur. Filo şimdiye kadar gördüklerimizden farklı olarak dikdörtgen tasarımıyla dikkat çekiyor. Alternatiflerin büyük çoğunluğu kare veya yuvarlak bir şekle sahip bulunuyor. Bu ürün, tasarıma önem veren kullanıcılar için iyi bir renk yelpazesine sahip olduğu için renkleri ve şekli ile dikkat çekiyor.

Seçenekleri ve özellikleri ile ilgili olarak şunu söyleyebiliriz. iPhoneve Android işletim sistemi ile uyumludur, bu cihazın hareket menzili yaklaşık 80 metredir. Bluetooth LE teknolojisini kullanırken. Ayrıca, kullanım süresi 12 aydan fazla olan CR2032 tipi bir bataryaya sahiptir. Ve boyutları 25 x 41 x 5 mm’dir.