Haber

Android işletim sisteminde yeni bankacılık truva atı virüsü keşfedildi

Romanya merkezli Bitdefender isimli güvenlik şirketi (aynı adı taşıyan antivirüsün yaratıcısı) Android kullanıcılarına yönelik yeni bir tehdit hakkında bilgilendirildi. Şirketin uzmanlarına göre, virüs açısından zengin sahte uygulamalar internette aktif olarak yayılıyor ve kullanıcıların kişisel bilgilerini çalmayı hedefliyor. Rapora göre, kötü amaçlı yazılımlar bir dizi popüler uygulama olarak gizleniyor. Onların arasında VLC, FedEx, DHL ve benzeri gibi popüler uygulamalar var.

İlginç bir şekilde, kötü amaçlı yazılımları gizleyen başka bir popüler uygulama Kaspersky isimli bir antivirüs yazılımıdır. Bu uygulamaları akıllı telefona yükledikten sonra cihaz Bilgi ve Flubot denilen Truva atları ile enfekte olabiliyor. Bu yıl keşfedilen banka Truva atları ve asıl amaçları kullanıcıların kişisel bilgilerini çalmak. Rapora göre Teabot truva atı mesajları ve Google kimlik doğrulama kodlarını alabilir, herhangi bir metin yazarken kullanıcının cihaz klavyesinde tıkladığı tuşları atayabilir ve hatta cihazın bir bütün olarak kontrolünü ele alabilir.

Flubot Truva Atı ayrıca mesajlardaki metni algılayabilir ve kullanıcının kişisel bilgilerini çalabilir. Ayrıca Flubot zararlıdır. SMS mesajlar yoluyla diğer cihazlara yayılabilir. Geleneksel olarak uzmanlar, bu veya bu uygulamayı harici kaynaklardan indirmeyi önermediklerini ve yalnızca Google Play kullanmaya teşvik ettiklerini söylüyorlar.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber