Nasıl Yapılır

Android Pie ile Piksel 3’e gelecek yeni özellikler

Android 9.0, Pixel 3 ve Pixel XL telefonlara, cihazınızda gezinme ve kontrol etme ile ilgili bazı temel yollar dahil olmak üzere birçok değişiklik getiriyor. Pixel 3’teki Pie’nin bazı yeni temel özelliklerine ve günlük kullanımınızda bunlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinize bir göz atalım.

1. Genel Bakışa Erişim

Genel Bakış, kullanmakta olduğunuz ve arka planda bekleyen tüm uygulamaları hızlı bir şekilde görmenizi ve bunlar arasında gezinmenizi sağlar. Genel Bakış’ı açmak için parmağınızı ekranın alt kısmındaki küçük hap şeklindeki düğmenin üzerinde yukarı doğru kaydırın. Ardından açık uygulamalar arasında sola ve sağa kaydırabilir ve hatta ayarlara erişebilir ve arama yapabilirsiniz.

2. Uygulamalar arasında hızla geçiş yapın

Daha önce, kullanılan son iki uygulama arasında geçiş, Son Uygulamalar düğmesine iki kez dokunarak yapılabiliyordu. Pikselinizde Pie varken bu işlev hala oradadır, ancak küçük Ana Sayfa düğmesinin üzerinde sola veya sağa kaydırarak elde edilir. Ayrıca daha önce kullanılan uygulamalardan oluşan bir atlıkarınca açmak için düğmeyi kaydırıp basılı tutabilirsiniz (tıpkı Genel Bakış’ı açmak gibi ama tek hareketle yapılır).

3. Uygulama Önerileri

Android Pie, Genel Bakış da dahil olmak üzere birkaç yerde uygulama önerileri getiriyor. Uygulama önerileri, en çok ne kullandığınıza veya daha önce ne kullandığınıza bağlı olarak değişecektir. Genel Bakış’ta önerileri etkinleştirmek için Ayarlar’ı açın ve Öneriler’i arayın.

4. Doğrudan Yanıt

Android’in Pixel’inizdeki en son sürümü, Doğrudan yanıtlara izin verir. Bu, bildirim panelinden çıkıp uygulamayı açmanıza gerek kalmadan bildirimler panelini açabileceğiniz, bir kişiden gelen bir mesajı görebileceğiniz, yanıtla düğmesine basabileceğiniz ve yazabileceğiniz anlamına gelir. Bu özelliğin uygulama geliştiricileri tarafından etkinleştirilmesi gerekir, bu nedenle her zaman göremeyebilirsiniz, ancak giderek daha fazla uygulamanın buna izin vermesini bekleyebilirsiniz.

5. Uygulama Çekmecesini Açın

Android’in Pixel’deki önceki sürümlerinde, ekranın altından yukarı kaydırarak ana uygulama tepsisini açtınız. Yeni Ana Sayfa ve Genel Bakış kontrolleriyle, hareketi Genel Bakış’ın açılacağı yeri geçerek biraz daha yukarı kaydırmaya alışmanız gerekecek. Tatlı noktaya ulaşmak için ekranın en az 1/4’ünü kaydırmaya çalışın.

6. Google Asistanı

Google Asistan, tıpkı diğer Android cihazların çoğunda olduğu gibi, Ana Ekran düğmesine birkaç saniye basılı tutularak açılabilir. Ancak Pixel 3, telefonun kenarlarını sıkarak Asistan’ı açmanıza da olanak tanır. Seçenekleri ayarlar > sistem > hareketler > aktif kenar bölümünde bulabilirsiniz.

7. Sıkıştırarak Sessizlik Modu

Pixel 3 telefonunuzun sizi sıkıştırması konusunda da aktif kenarı, sıkıldığında telefonu sessize alacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Seçenekleri ayarlar > sistem > hareketler > etkin kenar bölümünde bulabilirsiniz, ancak aynı anda iki farklı sıkma ayarını etkinleştiremeyeceğinizi unutmayın.

8. Bir Bakışta

Bu özellik, ekranın üst kısmında “bir bakışta” takvim, hava durumu veya diğer bilgileri görmenizi sağlar. Ana ekran duvar kağıdına dokunup basılı tutarak, ardından “Ana Ekran Ayarları”nı seçerek ve görüntülenmesini istediğiniz bilgileri seçerek buradaki bilgileri etkinleştirebilir ve düzenleyebilirsiniz.

9. Şarkıları Otomatik Olarak Tanıyın

Daha önce yalnızca çevrimiçi olduğunda kullanılabilen bu özellik artık yerel hale getirildi, yani telefonunuz bir şarkının ne zaman çaldığını algılayabilir ve şarkıyla ilgili bilgileri ekranda görüntüleyebilir. Şimdi Yürütülüyor özelliğini etkinleştirmek için Ayarlar > Sesler > Şimdi Yürütülüyor’a gidin.

10. Keşfet Ekranına Erişim

Android işletim sistemi, bir süre önce Ana ekran panellerinin solunda fazladan bir sayfaya sahip olma özelliğini tanıttı. Bu, yıllar boyunca çeşitli şeyler oldu, ancak Pixel 3’te bu, çeşitli kategorilerde haber konusunu görüntüleyen Keşfet ekranıdır. Ana ana ekran panelinden, erişmek için sağa kaydırın ve ardından içeriği özelleştirmek için ayarlar simgesine dokunun.

11. Uygulama Bildirim Noktası

Bu, Android 8.0’da (Oreo) yeni bir özellikti ve Pixel 3 için Pie’de tutuldu. Bildirim Noktaları, uygulama simgelerinin köşesinde görünen ve bu simgenin içinde bir tür etkinlik olduğunu gösteren küçük işaretlerdir. app (yeni bir e-posta, Whatsapp mesajı vb.) Noktaları etkinleştirmek için Ayarlar > Uygulamalar ve bildirimler > Bildirimler’i açın.

12. Parmak İzi Sensörü Hareketleri

Telefonunuzu nasıl tuttuğunuza bağlı olarak, parmak izi sensörüne ulaşmak bazen ekranın üst kısmından daha kolaydır. Bu nedenle, bazı kullanıcılar için hızlı ayarlar panelini açmak için yeni parmak izi sensörü hareketlerini kullanmak daha kolay olacaktır. Paneli açmak için parmağınızı sensörün üzerinde aşağı kaydırmanız yeterlidir.

13. Uyandırmak için Çift Dokunma

Saati ve sahip olduğunuz tüm bildirimleri hızlı bir şekilde görebilmek istiyorsanız, ancak Her Zaman Açık Ekranın çalışmasını sevmiyorsanız, şimdi Uyanmak için Çift Dokunmayı etkinleştirebilirsiniz. Bu, saati ve bildirimleri görüntülemek için uyku ekranında herhangi bir yere hızlıca iki kez dokunmanıza olanak tanır. Bunu açmak için Ayarlar > Ekran > Gelişmiş > Ortam ekranı bölümüne gidin.

14. Kamera Hızlı Başlatma

Pixel 3’te kamerayı hızlı bir şekilde başlatmak için güç/bekleme düğmesine iki kez basabilirsiniz. Bu düğme kontrolünün ayarları, herhangi bir ekrandan hızlı erişime izin vermek için “kameraya atla”yı açabileceğiniz Ayarlar > Sistem > Hareketler’de bulunabilir.

15. Hızlı 2x Yakınlaştırma

Fotoğraf çekiyorsanız ve konuyu hızlı bir şekilde yakınlaştırmak istiyorsanız, ekrana iki kez dokunarak bunu yapabilirsiniz. Bu, 2x yakınlaştırma gerçekleştirir, ancak daha fazlasına ihtiyacınız varsa, daha da yakınlaşmak için yakınlaştırma kaydırıcısını kullanabilirsiniz.

16. Dijital Denge

Telefonunuzda ne kadar zaman harcadığınız konusunda endişeli misiniz? Artık Dijital Dengenizi Pixel 3 ve Android Pastanızda kontrol edebilirsiniz. Ayarlar > Dijital Denge’ye gidin. Gösterge Tablosu, telefonunuzu nasıl kullandığınızın tam bir resmini verir. Telefonunuzda geçirdiğiniz süreyi, farklı uygulamaları ne sıklıkta kullandığınızı ve kaç bildirim aldığınızı günlük olarak görün.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.