Android ve iPhone’da kulaklık modu nasıl kapatılır?

Cep telefonunuzda müzik dinledikten sonra, kulaklıkları cihazdan çıkardınız ve  kulaklık modu açık kaldı. bu durumda kulaklık modu nasıl kapatılır, telefon kulaklık modundan nasıl çıkarılır?

Cihazınız, bağlantıları kesilmesine rağmen kulaklıkları algılamaya devam ediyorsa bunun bazı sebepleri olabilir. Örneğin, yazılım sorunları olabilir, ses konektörüne bir miktar sıvı temas etmiş olabilir veya en kötü durumda, cihazların donanımında bir arıza olabilir.

Android telefonlarda kulaklık modu nasıl kapatılır?

Android bir cihazınız varsa kulaklık modunu kapatmak için ses konektörünü geçici olarak devre dışı bırakabilir veya cihazınızı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yöntemlere başvurabilirsiniz.

Ses jakını kapatın

Ses jakını kapatın, bunu yaparak, Android telefonunuza kulaklık modunun yanlış etkinleştirilmesiyle ilgili sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Bunu yapmanıza izin veren birkaç uygulama vardır, örneğin mSwitch root izni gerektirmeden çalışan ve Play Store’dan ücretsiz olarak indirilebilen bir uygulamadır.

Cihazınıza mSwitch’i kurup başlattıktan sonra, kutucuğu işaretleyerek kullanım şartlarını kabul edin. Katılıyorum ve kırmızı düğmeye dokunarak devam et deyin. Ardından uygulamaya ihtiyaç duyduğu tüm izinleri verin.

Hizmete kaydolmanız istenirse, bu adımı atlamak için atla seçeneğine dokunun ve sağ üstte bulunan (≡) düğmesine tıklayın. Ayarlar bölümünde ses jakını devre dışı bırakmak için ilgili kutuda bir onay işareti olduğundan emin olun.

Ardından, ses konektörünün doğru çalışmasını sağlamak için tek yapmanız gereken uygulamayı kaldırmaktır. Bu şekilde sistem, gerektiğinde sesi kulaklık jakından yönlendirecektir.

Telefonu yeniden başlatın

Cihazı yeniden başlatmak Android’de kulaklık modunun yanlış etkinleştirilmesiyle ilgili sorunları çözmeye yardımcı olabilir.

Tipik olarak, bir Android cihazını yeniden başlatmak için güç düğmesini yaklaşık on saniye basılı tutmanız yeterlidir. Bu sayede telefon (veya tablet) tamamen kapatılır ve işlem sonunda her zamanki gibi tekrar açılabilir.

iPhone kulaklık modu nasıl kapatılır

Eğer iOS işletim sistemli iPhone’nunuzda kulaklık modunu kapatamıyorsunuz, bunun için bazı yöntemlere başvurmanız gerekebilir. Bu tür durumlarda kulaklığı çıkardığınız halde kulaklık hala takılı gibi olur.

Sorunu çözmeye çalışmak için yapabileceğiniz ilk şey, telefonu tamamen kapatıp tekrar açmaktır.

İPhone’u tamamen kapatmak için güç düğmesine basılı tutmanız yeterlidir. Ardından ekrandaki sembolü sağa doğru kaydırın ve telefonun kapatılmasını bekleyin.

Cep telefonunuzu normal şekilde kapatamıyorsanız, zorla yeniden başlatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu prosedür modele göre değişiklik gösterdiğinden, prosedürü tamamlayabilmek için lütfen aşağıdaki talimatları izleyin.

  • iPhone 6s, iPhone 6s Plus ve önceki modellerGüç + Home düğmelerine ekranda Apple logosunu görene kadar basılı tutun.
  • iPhone 7 ve iPhone 7 Plus – Güç + Ses Kısma tuşlarına ekranda Apple logosunu görene kadar basılı tutun.
  • iPhone 8, iPhone 8 Artı, iPhone X ve sonraki modeller – Sesi aç düğmesine basıp çabucak bırakın, sesi kıs düğmesine basıp çabucak bırakın, sonra yan düğmeyi basılı tutun. Apple logosu göründüğünde düğmeyi bırakın.

iPhone’unuzu kapatıp açtıktan sonra kulaklık modunun kapalı olup olmadığını kontrol edin. Değilse, prosedürü tekrarlamayı deneyebilir ve düzeltmeyi umabilirsiniz. Her durumda, başarısız olursanız, tek yapmanız gereken cihazınıza reset atmak veya servise götürmek olacaktır.