Haber

Apple, Google Sunucularında 8 Milyon TB iCloud Verisi Depoluyor

Yakın tarihli bir rapora göre Apple, Google’ın bulut platformunda sakladığı iCloud verilerinin miktarını önemli ölçüde artırdı. Teknoloji devinin artık Google Cloud’da 8 milyon Terabayt değerinde iCloud verisini depoladığı bildiriliyor; bu, diğer üçüncü taraf depolama platformlarında depoladığından çok daha fazla.

Farkında olmayanlar için Apple, kendi veri merkezlerine güvenmekle birlikte, iCloud kullanıcı verilerini depolamak için Google Cloud ve Amazon Web Services (AWS) gibi çeşitli üçüncü taraf bulut depolama platformlarına güveniyor. Buna, Apple kullanıcılarının iCloud hesaplarında sakladığı fotoğraflar, belgeler ve diğer veriler dahildir. Ancak, Apple, şifre çözme anahtarlarını bu üçüncü taraf platformlarla paylaşmaz kullanıcı gizliliğini sağlamak için.

Şimdi, bir göre bildiri tarafından Bilgi (ödeme duvarlı), Apple, verilerini depolamak için Google Cloud’da 8 milyon TB’den fazla alan kullanıyor. Şirketin bildirildiğine göre Google bulutta yaklaşık 300 milyon dolar harcama yolunda bu yıl hizmet Apple’ın 2020’de Google Cloud hizmetlerine harcadığı miktara göre %50’lik bir artış olacak.

Sonuç olarak Apple, Google Cloud hizmetlerinin en büyük kurumsal müşterisi olarak konumunu sağlamlaştırdı. Özellikle, Google Cloud çalışanları Cupertino devi için ilgili bir dahili kod adı verdi. Onlar Apple’ı “Koca Ayak” olarak adlandırın şirket, Spotify gibi müzik akışı uygulamaları da dahil olmak üzere, yüksek profilli Google Cloud istemcilerinden çok daha fazla yatırım yapıyor.

Ayrıca rapor, Apple tarafından Google Cloud hizmetlerinin artan kullanımının, şirketin veri merkezlerini kullanarak iCloud kullanıcı verilerine yönelik artan talebi karşılamak için mücadele ettiğini gösterdiğini de belirtiyor. Bu nedenle şirket, bunun yerine yeni iCloud verilerini depolamak için üçüncü taraf bulut hizmetlerine güveniyor.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber