Haber

Apple iOS 15 güncellemesini duyurdu, işte gelen özellikler

Geliştiriciler için yapılan WWDC 2021 konferansı sırasında Apple iOS 15 işletim sistemini duyudu. iOS 15 isimli yeni iOS sürümünde ilk olarak servisleri olan uygulamalara odaklanıldı. İşletim sisteminin kendisi, kullanıcıların beklediği kadar değişmiyor. Şirket iOS 15’te Face Time uygulamasını ciddi şekilde güncelledi. Grup görüntülü aramaları sırasında, konuşmacı uygun animasyonla işaretlenir ve sesi akıllı telefon ekranının yanından gelir. Ayrıca uygulama, ortam gürültüsünü bastırma ve portre modu gibi özellikler de sunuyor. Bundan sonra, FaceTime aracılığıyla oluşturulan video konferans bağlantılarını daha uygun şekilde gönderebilirsiniz.

Ayrıca, herhangi bir cihazdan FaceTime aramalarına bağlanmak mümkün olacak. Bu, Android ve Windows ile çalışan cihazları da içeriyor. Bu durumda video konferans tarayıcıda korunan bir kanal üzerinden gerçekleştirilecektir. Bunların yanı sıra yeni sürüme önemli bir işlev daha eklendi. Bu işlevin adı PaylaşOynat özelliğidir. Bu özellik, akıllı telefon ekranının görüntüsünü canlı olarak yayınlamanıza ve içeriği paylaşmanıza olanak tanır. Örneğin birlikte müzik dinleyebilir veya film izleyebilirsiniz. Bu durumda başlatılan içerik, video konferansa katılan her katılımcının cihazına yüksek kalitede iletilir. Her kullanıcı, başlatılan içeriği özel bir arayüz aracılığıyla yönetebilir.

iMessage uygulamasında görüntülerin gönderilme şekli de değiştirildi. Çok sayıda fotoğrafınız varsa, bunları sayfa olarak veya bir bütün olarak kullanabilir ve Galeri olarak sergileyebilirsiniz. Her fotoğrafa tepki verme fırsatı da kullanıcılara sunuldu. iOS 15, kilitli ekranlı bildirimlerde önemli değişiklikler yaptı. Bundan sonra, kilitli ekranda mesaj veya diğer bildirim gönderen kullanıcıların avatar fotoğrafları görüntülenecek. Bildirimlerin sayısı fazlaysa, bunlar otomatik olarak birlikte gruplandırılacaktır. “Rahatsız etmeyin Modu etkinleştirildiğinde, harici kullanıcılar o modu görebilecek. Ancak, önemli bir mesaj göndermeleri gerekiyorsa, o mesajı gönderebileceklerdir. Bu durumda modu aktif eden kişi gönderilen mesajı alabilecektir.

Odaklanma isimli yeni özellik, işinize veya boş zamanlarınıza odaklanmanıza yardımcı olacak. Genel olarak, bu işlev, belirli bir durumda gereksiz dış etkenlere dikkat etmekten kaçınmak için tasarlanmıştır. Örneğin, çalışma moduna girildiğinde sosyal ağlardan ve eğlence uygulamalarından gelen bildirimler durdurulacaktır. Evdeyken, işle ilgili tüm bildirimler askıya alınacaktır. iOS 15’te Apple Google Lens alternatifi olan Canlı Metin isimli yeni bir özellik daha sundu. Bu özellik, kamera aracılığıyla web fotoğraflarında veya görüntülerde metin yazmanıza olanak tanıyor. Örneğin iPhone kamerasını herhangi bir el yazısı metne yöneltmek ve bunun dijital bir kopyasını oluşturmak mümkündür.

Fotoğrafta veya resimde bir telefon numarası varsa, iPhone kamerasını ona doğrultun ve akıllı telefon ekranında görüntülenen numaraya tıklayın. Bu durumda, o numarayı otomatik olarak arayabilirsiniz. Ek olarak, Canlı Metin işlevi nesneleri tanımlayabilir. Bu özelliği kullanarak kullanıcı, köpeğin veya kedinin hangi cinse ait olduğunu, herhangi bir kitap, bina, inşaat vb. nesneler hakkında bilgi edinebilecektir. iOS Fotoğraflar adı verilen standardın uygulamasında bir takım yenilikler hayata geçirilmiştir.

Bundan sonra, yeni efektlerle bir fotoğraf koleksiyonu oluşturulacak ve kullanıcı bu efektleri ayarlayabilecek. Her koleksiyon için uygun müzikler Apple Music adresinden eklenecektir. Kullanıcı müziği isteğine kendilerine göre değiştirebilir. Cüzdan uygulamasında arabaların elektronik anahtarlarını, ev veya ofis kapılarının kartlı anahtarlarını saklamak mümkün olacak. Ayrıca uygulama, sürücü belgenizin dijital bir versiyonunu oluşturmanıza olanak tanıyacak. Kullanıcı bunu havaalanında kimlik belgesi olarak sunabilecek. iOS 15’in genel beta sürümü önümüzdeki ay yayınlanacak.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber