AppleHaber

Apple, iPhone 13 Pro için SharePlay desteği, ProRes Video ile iOS 15.1’i yayınladı

Apple, iOS 15’i Eylül ayında piyasaya sürmesinden bu yana ilk büyük yazılım güncellemesi olan iOS 15.1’i Pazartesi günü yayınladı. En son iOS güncellemesi, Apple’ın Mac serisi için güncellenmiş işletim sistemi olan macOS Monterey’in piyasaya sürülmesiyle birlikte geliyor. iOS 15.1, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max için SharePlay ve ProRes kayıt özelliği desteği de dahil olmak üzere bir dizi yeni özellik getiriyor.

iPhone iOS 15.1 güncellemesi nasıl yüklenir

iOS 15.1’i indirmenin en iyi yolu kablosuz internetle, doğrudan cihazınıza indirmektdir. İndirme, yaklaşık 1.4GB dosya boyutuna sahiptir. İndirmeye başlamadan önce cihazınızı yedeklemeniz önerilir. iOS güncellemesini indirmek için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme’ye gidin.

iPhone için iOS 15.1’deki yenilikler neler?

Apple, iOS 15.1 ile nihayet FaceTime’ın yepyeni SharePlay özelliğini kullanıma sunuyor. Yeni SharePlay özelliği, FaceTime görüşmesi sırasında ekran paylaşımını kullanarak arkadaşlarınızla birlikte TV şovlarını izlemek veya birlikte müzik dinlemek gibidir. Apple bunu “FaceTime’da aile ve arkadaşlarla paylaşılan deneyimlere sahip olmanın tamamen yeni bir yolu” olarak tanımlıyor. SharePlay, Apple’ın iOS 15’te eklediği büyük özelliklerinden biridir.

iOS’a daha önce duyurulan bir diğer özellik ise iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max için ProRes videosu. Apple’ın ProRes’i, profesyoneller için post prodüksiyon video düzenlemede en popüler kodeklerden biri olmuştur. ProRes, 30 fps’de 4K’ya kadar kullanılabilir. Ancak, temel 128 GB iPhone 13 Pro veya 13 Pro Max depolama alanına sahipseniz, ProRes çekimleriniz Apple’a göre 30 fps ile 1080p Full HD çözünürlükle sınırlı olacaktır. ProRes’i etkinleştirmek için Ayarlar> Kamera> Formatlar’a gidin ve Apple ProRes anahtarını etkinleştirin. Ne yazık ki, tüm iPhone 13 modelleri aynı düzeyde ProRes desteği almayacak.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaApple