HaberNasıl Yapılır

Apple macOS Monterey Güncellemesi Nasıl Yapılır? Nasıl İndirilir?

Apple Pazartesi günü macOS’un en son sürümü olan macOS Monterey’i piyasaya sürmeye başladı. Güncelleme, Apple’ın Mac dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarına yeni özellikler getiren yıllık sonbahar geleneğidir. Apple, Haziran ayında düzenlediği yıllık Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı sırasında çevrimiçi bir açılış konuşması sırasında macOS Monterey’in ilk ayrıntılarını açıkladı.

Geçen hafta teknoloji devi, Cupertino, California’daki merkezindeki sanal bir etkinlik sırasında en yeni MacBook Pro’ları tanıttığı için ücretsiz yazılım güncellemesinin 25 Ekim’den itibaren kullanıma sunulacağını söyledi.

macOS Monterey Uyumlu Cihazlar

macOS Monterey, bazıları yıllar önce piyasaya sürülenler de dahil olmak üzere bir dizi Apple ürününde çalışabilecek. Güncelleme, daha yeni Mac’lere ve MacBook’lara ek olarak aşağıdaki makinelere gelecek.

iMac – 2015 Sonu ve sonrası

iMac Pro – 2017 ve sonrası

MacBook Air – 2015 Başı ve sonrası

MacBook Pro – 2015 Başı ve sonrası

Mac Pro – 2013 Sonu ve sonrası

Mac mini – 2014 Sonu ve sonrası

MacBook – 2016 Başı ve sonrası

Yeni özellikler ve değişiklikler

macOS Monterey ayrıca Evrensel Kontrol, Kısayollar, AirPlay desteği ve Safari için yeni özellikler gibi özellikleri de içerecek. Evrensel Kontrol, belki de en ilginç eklentidir ve kullanıcıların iki veya üç cihazda tek bir fare/izleme dörtgeni ve klavyeye güvenmesine olanak tanır. Bunlar MacBook’lar, iMac’ler ve hatta iPad’ler olabilir. Tek bir giriş aracı kullanarak cihazlar arasında sorunsuz kullanıma izin verecek olan özellik, sistemler arasında dosya transferlerini de destekleyecek.

AirPlay to Mac ile kullanıcılar artık ekranlarını bir iPhone veya iPad’den macOS Monterey çalıştıran bir cihazla paylaşabilecek ve her türlü içeriği daha büyük ekranda paylaşabilecek. Apple’ın Kısayollar uygulaması da artık Mac’lere gelecek ve kullanıcıların hızlı, otomatikleştirilmiş belirli eylemler ayarlamasına olanak tanıyacak.

Apple ayrıca Safari tarayıcısını yeniledi ve sekmeye dokunduğunuzda tam adresi gösteren yeni bir minimal sekme tasarımı ekledi ve ardından kullanıcılar Sekme Gruplarının yanı sıra doğrudan oradan aramaya devam edebilirler.

macOS Monterey Güncellemesi Nasıl İndirilir?

Menü düğmesine gidip ‘Bu Mac Hakkında’yı seçerek macOS sürümünüzü güncelleyebilirsiniz. Sonraki iletişim kutusunda, ‘Yazılım Güncellemesi’ni seçebilirsiniz ve macOS yeni bir yazılım güncellemesi aramaya başlamalıdır. Cihazınız güncelleme için uygunsa ve güncelleme yayınlanmaya başladıysa, burada devam etmek için bir seçenek görmelisiniz.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber