Apple Pencil Nasıl Şarj Edilir?

Apple Pencil Kaçıncı Nesil Nasıl Bakılır?

İlk bakışta, Apple Pencil’ın her iki nesli de oldukça benzer görünüyor, ancak hem görünüşleri, hem yapabilecekleri hem de hangi iPad’lerle kullanabileceğiniz konusunda farklılıklar var.

1. nesil kalem biraz daha farklı şekillendirilmiştir, kalem gövdesi daha yuvarlaktır. Ayrıca kör ucunun etrafında metal bir bant vardır. Bu kör uç, çekildiğinde şarj için lightning adaptörünü ortaya çıkaran bir başlıktır.

2. nesil kalem, yandan basık bir gövdeye sahiptir ve metal bant veya uç kapağı yoktur. Ayrıca küt ucunda Apple logosu ve “Pencil” yazısı vardır.

2. nesil Apple Pencil’ı şu iPad’lerle kullanabilirsiniz:

iPad Air (4. nesil)
iPad Pro 12,9 inç (3. nesil) ve üstü
iPad Pro 11 inç (1. nesil) ve üstü

1. nesil Apple Pencil’ı şu iPad’lerle kullanabilirsiniz:

iPad (8. nesil)
iPad mini (5. nesil)
iPad (7. nesil)
iPad (6. nesil)
iPad Air (3. nesil)
iPad Pro 12.9 inç (1. veya 2. nesil)
iPad Pro 10,5 inç
iPad Pro 9.7 inç


1. Nesil Apple Pencil’i Şarj Etme

Lightning konektörünü ortaya çıkarmak için Apple kaleminin kör ucundan uç kapağını çekin. Bunu, kalemle birlikte gelen Apple Pencil Şarj Adaptörüne takın ve ardından Lightning kablonuzu (normal iPad şarj kablonuz) adaptörün diğer ucuna takın. Kaleminiz şimdi şarj oluyor olmalıdır.

Artık kalem şarj adaptörünüz yoksa veya bir elektrik prizine erişiminiz yoksa, kalemi doğrudan iPad’inizdeki Aydınlatma bağlantı noktasına takmanız yeterlidir. Bu açıkça iPad pilinizi biraz boşaltacaktır, ancak pil ömrünüzü çok fazla etkilemeyecektir ve hareket halindeyken Apple Pencil’ı şarj etmek için harikadır.

2. Nesil Apple Kalemini Şarj Etme

2. Nesil kalem, bir lightning bağlantı noktasına takma seçeneğini kaldırdı, bunun yerine iPad’inizde manyetik bir şerit kullanarak şarj etmenizi gerektiriyordu (bu, 2. Nesil’in yalnızca belirli yeni iPad modelleriyle uyumlu olmasının bir nedenidir).

iPad’inize baktığınızda belirgin bir şarj alanı görmeyeceksiniz, ancak kalemi üst kenara (ses düğmelerinin olduğu kenar) yakın tutarsanız, manyetik konektöre yapışacaktır. Ardından hemen şarj olmaya başlamalıdır. Olmazsa, iPad’de Bluetooth’un etkinleştirildiğinden ve kalemin manyetik şerit üzerinde ortalandığından emin olun.

Kalem manyetik şeride takıldığında, şarj durumu ekranda görünerek kalemin o anda ne kadar pil gücü kaldığını size göstermelidir. Kaleminizi kullanıyorsanız ve manyetik şeride yapıştırmadan ne kadar şarj kaldığını görmek istiyorsanız, şarj durumunu görüntüleyen Bugün Görünümünü görmek için ana ekrandan veya kilit ekranından sola kaydırabilirsiniz.