Donanımİnceleme

ATX vs Micro ATX vs Mini ITX Anakart Farkları Neler?

ATX vs Micro ATX vs Mini ITX Anakart Farkları Neler?

Bugün, en yaygın üç anakarttan modelinden bahsedeceğiz bunlar; ATX, Mikro ATX ve Mini ITX. Anakart alanında başka form faktörleri (SSI-EEB, nano-ITX, vb. gibi) olsa da, bu üçü açık ara en yaygın olanlardır. Üst düzey ana akım anakartlar da E-ATX boyutunda gelir, ancak bu uygun bir form faktörü olarak görülmez. O halde ATX, mATX ve Mini-ITX kartları arasındaki farklardan bahsedelim. En belirgin farkla, boyut farkıyla başlıyoruz. Ancak ondan önce, ATX form faktörünün tarihi hakkında bir iki kelime etmemek olmaz.

ATX, mATX ve Mini-ITX Tarihi

80’lerde IBM, kişisel bilgisayarların en popüler üreticisiydi. Bilgisayarları üçüncü taraf parçaları desteklediğinden şirket ilk standartlaştırılmış anakart form faktörünü tasarlamaya karar verdi – AT. AT anakartların standart bir boyutu (351x305mm) ve konektörleri vardı. Zamanına göre küçük ve üretilmesi daha ucuzdu, bu da ona büyük bir popülerlik sağladı.

AT Anakart

İlk ATX anakartlar, Intel tarafından yapıldı. Şirket daha da kolay tasarım, üretim ve parça uyumluluğu için standartlaştırılmış yeni bir anakart form faktörü oluşturmak amacıyla yola çıktı. Modern ATX kartları aynı boyuta (305 x 244mm) sahiptir, ancak bu arada birçok özellik revizyona uğramıştır.

Micro AT Anakart

Intel ayrıca tasarlanmış aynı özellikleri daha küçük (244 x 244 mm) bir alana yerleştirmenin bir yolu olarak 1997’de Micro ATX form faktörünü geliştirdi. Son olarak, Mini-ITX kartları VIA tarafından icat edildi. Son on yılda SFF PC topluluğunun yükselişi sayesinde, şimdi her zamankinden daha popüler hale geldiler.

Boyutlar ve Kasa Uyumluluğu

Bu üç form faktörü arasındaki en büyük fark fiziksel boyuttur. ATX anakartları grubun en büyüğü (305 x 244 mm), ardından mATX (244 x 244 mm) ve Mini-ITX (170 x 170 mm) anakartlar geliyor. Gördüğünüz gibi, Micro ATX form faktörü, ATX ile aynı genişliğe sahip ancak aynı zamanda yüzde 20 daha kısa. Mini-ITX anakartlar, en başta ITX form faktörünü yaratmanın ana nedeni olan grubun en küçüğüdür.

Kasa uyumluluğuna gelince, çoğu mid-tower ve full tower kasa (ATX anakartlar için üretilmiştir) hem mATX hem de Mini-ITX kartlarını desteklemelidir. Her üç form faktörünün de boyutları farklılık gösterse de (montaj delikleri değil, panolar) standart montaj deliği yerleşimi vardır. Bununla birlikte, bazı ATX ve mATX kasaları bir nedenden dolayı Mini-ITX kartlarını desteklemez. Bu nedenle, bir mid veya full tower kasanın içine bir ITX PC kurmayı düşünüyorsanız, uyumluluğu kontrol edin.

mATX kartları, ATX kartlarını destekleyen hemen hemen her kasanın içine sığabilir. Üçüncü sıraya rağmen ATX kartlarıyla aynı genişliktedirler ve aynı montaj deliği yerleşimlerine sahiptirler. Bu nedenle, bir kasanın üçüncü montaj delikleri sırası için çıkıntıları olmasa bile, kartı vidalayabilir ve kasanın içine sabitleyebilirsiniz.

ATX kartları mid-tower ve full tower kasaların içine sığabilir. Birkaç Micro-ATX kasası, ATX anakartlar için destek sunabilir. Dolayısıyla, bir mATX kasasının içinde gerçekten bir ATX kartı istiyorsanız, çok fazla araştırma yapacaksınız çünkü bu oldukça nadir bir özellik.

Çoğu Mini-ITX kasası yalnızca Mini-ITX standardıyla uyumludur. Bazı modeller (Lian Li O11 Mini) mATX kartlarını ve ATX kartlarını barındırabilir, ancak O11 Mini kesin bir aykırıdır. Ayrıca, kesinlikle Mini-ITX değil, karışık bir form faktörüdür. Hemen hemen her uygun Mini-ITX kasası, yalnızca Mini-ITX kartları için üretilmiştir. Birçok SFF vakası ev sahipliği bile yapamıyor Mini-DTX kartları, boyut olarak (170.18 x 203.2mm) Mini-ITX kartlarına çok benzer. SFF PC’lerin genellikle artan taşınabilirlikleri ve daha küçük ayak izi nedeniyle üretildiğini düşünürsek bu şaşırtıcı değil.

ATX vs Micro ATX vs Mini ITX Kartları – Özellikleri ve Karşılaştırması

Özellikler ve popülerlik söz konusu olduğunda, Micro ATX form faktörü, ailenin uygun bir orta üyesidir. O zamanlar, SFF PC topluluğunun hala ilk aşamalarında olması nedeniyle bu form faktörü daha popülerdi. Mini-ITX kartları, zamanın en büyük ve en kötü CPU’ları ve GPU’ları için destek olmadan, düşük güç kurulumları için hala özel bir üründü.

Ancak, son yıllarda ve yirmili yılların başlarında, Mini-ITX form faktörü popülerlik kazandı ve kısa bir süre sonra meraklı toplulukları ele geçirdi. Bu günlerde, mATX kartları, grubun en az popüler olanlarıdır. Mini-ITX kartları daha küçüktür, ancak mATX kartlarıyla neredeyse aynı gücü paketleyebilir (dört DIMM yuvasına sahip olmanın yanı sıra) ve ATX kartları, boyut ve hacim olarak Micro-ATX ile oldukça benzer olan birçok mid-tower kasa ile o kadar büyük değildir. vakalar. mATX form faktörü, ATX ve Mini-ITX form faktörlerine göre yeterince farklılaşma ve fayda sağlamaz, bu da mevcut popülerliğinin olmamasına neden olur.

ATX, Mini-ITX’in küçük form faktörü alternatifi olduğu ailenin en popüler çocuğu. Bu, boyutları bir ton ekstra seçeneği desteklemesine rağmen, Micro-ATX kartlarının genellikle ATX kartlarından daha az özellikle gelmesine yol açtı. Ortalama bir mATX kartında daha az SATA bağlantı noktası, daha az PCIe ve M.2 yuvası ve daha az dahili USB konektörü bulunur. Ses kodekleri genellikle bütçe ve orta sınıf seçeneklerdir ve OC dostu özellikler (üst düzey VRM, POST kodu, Hata Ayıklama LED’leri vb.) söz konusu olduğunda, genellikle Micro-ATX modellerinde ihmal edilirler.

Kesinlikle yetenekli Micro-ATX kartlarınız var (ASUS ROG Strix Z490-G Oyun, MSI B550M Harç) üst orta seviye özelliklere sahip. Yüksek hızlı bellek desteği, çift M.2 yuvası ve birden çok PCIe yuvası, zengin şekilde doldurulmuş arka G/Ç veya ön USB-C konektörü veya Flash BIOS düğmesi gibi ekstra özellikler gibi şeyler. Ancak üst düzey veya amiral gemisi bir Micro-ATX modeli arıyorsanız, bir tane bulmakta iyi şanslar. AMD X570 gibi bazı yonga setleri, kelimenin tam anlamıyla, açıkça söylemek gerekirse, berbat olan sadece bir veya iki modele sahiptir.

Mini-ITX teknik özellikleri ve özellikleri söz konusu olduğunda, boyutları en büyük sınırlayıcı faktördür. Bu nedenle, dört DIMM yuvasına, birden çok PCIe yuvasına, ikiden fazla M.2 yuvasına veya son teknoloji ürünü bir VRM bölümüne sahip bir Mini-ITX kartınız yok. Ancak bilgisayar meraklıları arasında sürekli artan popülarite nedeniyle, üreticiler Mini-ITX kartlarına giderek daha fazla özellik eklemeye devam ediyor. Bu günlerde, 32GB ve 64GB RAM çubuklarımız, yüksek hızlı ve yüksek kapasiteli SSD’lerimiz (hem SATA hem de M.2) ve amiral gemisi CPU’lar için oluşturulmuş kompakt VRM tasarımlarımız sayesinde, gerçek bir PC canavarı oluşturabilirsiniz. Mini-ITX anakarta dayalı.

Ayrıca, artan popülariteleri sayesinde, üst düzey ses çözümleri, arka G/Ç’de çok sayıda USB bağlantı noktası, VRM’leri ve yonga setlerini soğutmak için devasa soğutucular, Wi-FI 6, Wi-FI 6, çok sayıda RGB’nin yanı sıra BIOS Flash veya Hata Ayıklama LED’leri gibi OC dostu özellikler. Boyut kısıtlamaları nedeniyle, POST kodu, tonlarca fan konektörü veya PCB’ye monte edilmiş güç ve sıfırlama düğmeleri gibi bazı özellikler bu anakart form faktöründe hala kullanılmamaktadır.

Günün sonunda, SFF rotasına gitmek, tavizleri kabul etmek anlamına gelir. Elbette, dört M.2 SSD’yi paketleyemeyecek veya bir dizi sabit sürücüye sahip olmayacaksınız. Bir SLI kurulumu yapamayacaksınız (ama o günlerde kim ister ki?), i9-10900K veya yaklaşan 11900K gibi CPU’ları overclock etmek veya bir sürü eklentiye sahip olmak için. kartlar. Ancak bu kurulum normal boyuttaki herhangi bir bilgisayardan daha iyi görünecek.

ATX standardı hala anakart dünyasında açık ara en popüler olanıdır. Bu, tabii ki paranız varsa, her bir özelliği bir araya getiren bir amiral gemisi anakart bulabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, ATX kartları her fiyat aralığını doldurur. Kirli ucuz bütçe panolarından amiral gemisi canavarlara kadar şimdi spor dört haneli fiyat noktaları. Ayrıca en geniş özellik boşluklarıyla birlikte gelirler. Herhangi bir mATX veya Mini-ITX kartından daha kötü özelliklere sahip, web’de gezinmek için basit bir PC için yeterince iyi, barebone özelliklere sahip bir ATX kartı alabilirsiniz.

Son olarak, güç konektörleri söz konusu olduğunda, ATX, mATX ve Mini-ITX kartlarının ezici bir çoğunluğu, her modern ATX ve SFX güç kaynağıyla uyumlu olan aynı veya çok benzer güç konektörlerine sahiptir. En son PSU revizyonu yeni bir bağlayıcı içerir anakart için, mevcut 24 pinli standardın yerini alıyor. Ancak ATX12VO standardı şu anda özel bilgisayar üreticileri ve OEM’lerle sınırlıdır. Ana pazara ulaşması yıllar alacaktır. Şu anda, PSU’nuz üç anakart form faktörünün tümüne güç sağlayabilecek. Sadece bir sonraki yapınız için yeterince güçlü olduğundan emin olun.

ATX vs mATX vs Mini-ITX – Hangisini Satın Almalı?

Son olarak, hangi anakart form faktörünün sizin için doğru olduğundan bahsedelim. ATX kartları çoğu kullanıcı için en iyisidir, çünkü çoğumuzun zaten bunları barındırabilecek orta veya tam büyüklükte kasaları vardır. Ardından mid-tower, çok sayıda farklı model seçeneğiyle açık ara en popüler kasa form faktörüdür. Sessizlik için yapılmış bir kasa satın alabilirsiniz. Veya hava akışı yolunu seçebilir ve o kadar sessiz olmayan, ancak çok daha iyi bir termal performansa sahip bir örgü kasa alabilirsiniz. Ayrıca RGB ile çılgına dönebilir veya çok sayıda özelleştirme içeren gösterişli bir yapıya gidebilirsiniz.

Ardından, özel su döngülerinden hoşlanıyorsanız, ATX kasasıyla birleştirilmiş bir ATX kartı gitmenin yoludur. Özel döngüler genellikle birçok farklı parça içerir, bu nedenle tüm mekanizmaya sığabilecek daha büyük bir kasa istersiniz. Ancak, bütçeniz kısıtlı olsa bile, benzer fiyatlı bir Micro-ATX alternatifi bulamazsanız, ATX anakartlar cevaptır. ATX anakartlar ayrıca oyuncular, profesyoneller ve genel olarak PC meraklıları için en iyi seçimdir. Ortalama olarak, arka G/Ç’de en yüksek sayıda genişletme yuvası, depolama bağlantı noktası ve USB bağlantı noktası ile birlikte gelirler. ATX kartları ayrıca en iyi VRM bölümlerine sahiptir. Özetlemek gerekirse, ATX form faktörü, geçmişiniz, bütçeniz ve bilgisayar oluşturma konusundaki bilginiz ne olursa olsun harika bir seçimdir.

Micro ATX anakartlar, daha küçük boyutları üreticilerin anakartın fiyatını artırmadan fazladan bir M.2 yuvası, Wi-Fi 6 desteği veya birkaç başka ekstra özelliği takabileceği anlamına geldiğinden, bütçe alıcılar için en iyi seçimdir. Örneğin, MSI B550M Bazuka iki M.2 yuvası, iki PCIe x1 yuvası ve hatta bir flash BIOS düğmesi ile gelen uygun fiyatlı bir mATX kartıdır. Tüm bunlar, en uygun fiyatlı B550 ATX anakartından 10 dolardan daha ucuz olmakla birlikte, ASRock B550 Hayalet Oyun 4.

Tabii ki, zaten bir Micro-ATX kasanız varsa ve yeni bir kasa satın almak istemiyorsanız, bir mATX kartı da tek seçenektir. En iyi performansı isteyen oyuncular ve genel olarak PC meraklıları, artık üst düzey ve amiral gemisi Micro-ATX anakartlarınız olmadığı için bu form faktöründen kaçınmalıdır.

Son olarak, Mini-ITX form faktörümüz var. Küçük bir HTPC veya belki de kompakt, konsol benzeri bir oyun teçhizatı oluşturmak istiyorsanız bu en iyi seçimdir. Ardından, SFF PC’lerin artan popülaritesi sayesinde, nihayet harika termal performans, şık tasarım ve ikiden fazla yuvaya sahip üst düzey GPU’lar için destek ile gelen nispeten uygun fiyatlı ITX kasalarına sahibiz. sadece şuna bak NR200 Cooler Master’dan.

Ardından, Mini-ITX kartları, az yer kaplayan güçlü bir bilgisayara ihtiyaç duyan kişiler için harikadır. Veya taşınabilir bir bilgisayar yapmak isteyenler için sırt çantasında taşıyabilirler. Taşınabilirlik ve küçük hacim söz konusu olduğunda, Mini-ITX form faktörünü yenemezsiniz. Bu panolar, bir ev sunucusu veya NAS oluşturmak için de harikadır. Bununla birlikte, ATX form faktörü bu amaç için hala mükemmel bir seçimdir. Eski yonga setlerine dayanan tonlarca ucuz ATX anakartı bulabilir ve bunları eşit derecede ucuz ve eski (ama yine de yetenekli) CPU’larla birleştirebilirsiniz.

Son olarak, bir bilgisayar tutkunuysanız veya yalnızca SFF bilgisayarların hayranıysanız, bir Mini-ITX kartı edinin. Bunlar, normal PC’ler oluşturmanın çok basit hale geldiğini düşünen insanlar için harika. Ryzen 9 5900X ve RTX 3080 gibi bir şey tarafından desteklenen sağlam termal performansa sahip işlevsel bir ITX yapısı oluşturmak başlı başına bir sanattır. Özellikle NCase M1 gibi kompakt bir kasaya sahipseniz. Son olarak, nihai özel döngü oluşturma mücadelesini istiyorsanız, Mini-ITX form faktörü gitmeniz gereken yoldur.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaDonanım