İnceleme

BenQ EW3280U 32 inç 4K Monitör İncelemesi: Harika ama Pahalı

BenQ EW3280U 32 inç 4K Monitör İncelemesi: Harika ama Pahalı

BenQ EW3280U, BenQ’nun 32 inçlik eğlence odaklı bir 4K monitördür. Cihaz, kavisli bir ekran tasarımı veya oyun için ultra yüksek yenileme hızı sunmuyor. Fakat akıllı ‘HDRi’ teknolojisine ve dahili stereo hoparlörlere sahip bulunuyor. 

BenQ EW3280U Monitör Özellikleri ve Tasarımı

Bu monitör geleneksel bir 16:9 en-boy oranlı düz ekran monitördür, dolayısıyla burada tasarım konusunda olağanüstü benzersiz bir şey yoktur. Küçük bir kare standın üzerine oturan siyah renkli mat plastik gövde ile tipik BenQ tasarım diline çok benziyor ve hissediyor.

Standın kendisi oldukça kompakttır ve herhangi bir masa üstüne kolayca sığar. Ekran boyutu sayesinde oldukça büyük ve ağır olan ve kesinlikle rahatça sığması için geniş bir alana ihtiyaç duyan monitörün kendisi için aynı şey söylenemez.

Tasarımla ilgili tek şikayetim, standın monitörün serbestçe dönmesine veya döndürülmesine izin vermemesi. Ayrıca, burada yükseklik ayarı ayarları alamıyorsunuz, bu bazıları için bir sorun olabilir. Aksi takdirde yapı kalitesi harika.

Bağlantı noktalarına gelince, 2 adet HDMI 2.0 bağlantı noktası var, 1 DisplayPort girişi, ses çıkışı ve veri aktarımının yanı sıra güç dağıtımını da destekleyen bir USB Type-C bağlantı noktası. Cihazın ön tarafında ekranın kendisi hakim, üstte ve yanlarda çok az çerçeve var. Ancak alt çene oldukça kalın ve kahverengi renkli örgü tarzı tasarım, monitörün estetiğine çok fazla kişilik katıyor.

Bu çene, bu monitörle birlikte gelen 2x2W hoparlör kurulumunu barındırmak için gereklidir ve arka tarafta, 5W subwoofer’ı barındıran başka bir hoparlör ızgarası görürsünüz. Adil uyarı, bu yerleşik hoparlörlerin, özellikle de bas çıkışı açısından, özel bir hoparlör sistemiyle eşleşmesini beklemeyin. Bununla birlikte, bu hoparlörler çoğu monitörün paketlediği küçük sesli hoparlörlerden daha iyi ses verir ve hafif multimedya kullanımı için işi kesinlikle halledecektir.

Hoparlör sesini, monitörün sol alt kenarındaki kaydırma tekerleğini kullanarak veya sadece uzaktan kumandadaki ses rocker’ını kullanarak kontrol edebilirsiniz. Uzaktan kumanda, monitörün temel özelliklerini kontrol etmenizi sağlayan şık bir eklentidir. Ses modları, resim modları arasında geçiş yapabilir ve resim ayarlarını ve daha fazlasını değiştirmenizi sağlayan OSD menüsünü kullanabilirsiniz.

BenQ EW3280U Monitör İncelemesi: Ekran Performansı

Şimdi monitörün en önemli yönüne geliyoruz, ekrana. 3840×2160 (4K) çözünürlüğe, 60Hz yenileme hızına ve %100 sRGB ve %95 DCI-P3 renk alanı desteğine sahip 32 inçlik bir IPS panelidir. Yaklaşık 350 nitlik bir tepe parlaklığa dokunabilir ve BenQ’nun tescilli HDRi teknolojisi ile birlikte gelir. HDR400 sertifikası. Bu ekranın teknik yönlerinin ayrıntılı bir incelemesini arayan herkes için, PCMag İnceleme burada, ancak diğer herkes için bunun harika bir ekran deneyimi olduğunu söylemek yeterli. Varsayılan ayarda, renkler oldukça doğrudur ve parlaklık iyi aydınlatılmış bir ortamda kullanılmaya uygundur. Çok sayıda görüntü ayarlama seçeneği de mevcut ve bu monitörün renk derecelendirme vb. için sanatçılar tarafından kolayca güvenilebileceğini hissediyorum.

Şimdi HDRi teknolojisine geliyor. Çeneye yerleştirilmiş, ortam aydınlatmasının parlaklığını ve rengini algılayan bir ortam ışığı sensörü ve ayrıca ekranda neyin oynatıldığını analiz etmek için bazı yazılım sihri kullanarak çalışır.

Monitör daha sonra ekran ayarlarını buna göre ayarlayarak kontrastı, doygunluğu vs. gerektiği gibi artırır ve ayrıca en yüksek parlaklıkta hafif bir artış sağlar. Multimedya tüketimi için kullanıyorsanız, bunu daha keskin renkler ve sahnedeki parlak noktalar ve gölgeler üzerinde daha iyi kontrol sunan “Sinema HDRi” ayarında yapmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca Game HDRi ve Display HDR profilleri de var, ikincisinin en iyi HDR performansını vermesi gerekiyor. Ancak testlerimde çok zorlayıcı olduğunu, bazen doygunluğu çok fazla artırdığını ve cilt tonlarının neredeyse kırmızı görünmesini sağladığını gördüm. Tüm görüntüye OLED benzeri bir görünüm veriyor, ancak bence yalnızca doğa veya manzara sahneleri izlerken kullanılmalıdır.

Yazılım özellikleri söz konusu olduğunda, tüm görüntü ayarlama ayarlarının yanı sıra, Mavi Işık filtresini açabileceğiniz ve hatta ekranı gri tonlamalı e-kağıt stili bir görünüme dönüştürebileceğiniz birçok Eye Care ayarına sahip olursunuz.

Burada gerçek bir oyun özelliği yok ve bu monitör, rekabetçi, yüksek yoğunluklu oyunlar için kesinlikle bir zorunluluk olan yüksek yenileme hızlarını kaçırıyor. Yine de AMD’nin FreeSync desteği var, bu da FPS’yi yenileme hızına uyacak şekilde 60’a kilitleyerek yardımcı oluyor, ancak açıkçası bu monitör bir oyuncunun tercihi olmayı amaçlamıyor.

BenQ EW3280U Monitör İncelemesi: Fiyatlandırma ve Karar

BenQ EW3280 32 inç monitör için resmi Hindistan MRP’si 69.990 Rs’dir. Ancak, bu incelemeyi yazarken, Amazon’da mevcut 54.999 Rs bir fiyata. Bu fiyata, benzer şekilde belirtilen diğer birçok seçenekten hala çok daha pahalı.

LG alabilirsin 43.999 Rs için 32 inç Display600 4K Monitör, iyi renklere ve dahili hoparlörlere sahip günlük kullanım monitörü arayan herkes için harika bir alternatif olabilir. Daha sonra, FHD çözünürlüğe razı olmanız veya yerleşik hoparlörleri bırakmanız gerekse de, oyun için size 144Hz yenileme hızları sunacak olan BenQ’nun kendisinden başka birçok seçenek var.

BenQ EW3280U 4K monitörü kullanmaktan gerçekten keyif aldım. Bu, bağımsız bir TV yedeği olarak da kullanılabilen iyi bir multimedya tüketim ekranıdır. Dahili hoparlörler ek bir avantajdır. HDRi geliştirme seçenekleri, genel deneyime kesinlikle çok fazla güç katmaya yardımcı oluyor. Bununla birlikte, oyuna özgü özelliklerin olmaması, yükseklik ayarının olmaması ve nispeten daha yüksek fiyatlandırma, dikkat edilmesi gereken dezavantajlardan bazılarıdır.

Bu, çoğu zaman sizi yarı yolda bırakmayacak bir monitör, ancak kullanımınıza bağlı olarak, daha ucuz fiyatlarla karşılaştırılabilir performansı da bulabileceğinizi düşünüyorum.

Bu makalenin sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Bu tür daha bilgilendirici ve özel teknoloji içeriği için, sayfamıza gidin. Facebook Sayfası

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazlaİnceleme