Haber

Bilim adamları 24.000 yıldır uykuda olan canlı bir organizmayı uyandırmayı başardılar.

Rus bilim adamları Doğu Yakutya’da 24.000 yıldır uykuda olan tekerlekli hayvanlar olarak isimlendirilen bir hayvan türünü başarıyla uyandırdıklarını duyurdular. Çalışmanın detayları Güncel Biyoloji isimli bir dergide yayınlandı.

Söz konusu yeni çalışmada bilim adamları, Sibirya’nın aşırı soğuk ikliminde binlerce yıldır hayatta kalan rotatörleri (tekerlekli hayvanlar) keşfettiler. Bu küçük canlı organizmanın çoğu türü tatlı suda yaşarken, diğerleri denizde yaşar. Bu araştırmayı yürüten bilim adamları, sondaj teknolojisi ile Sibirya’nın uzak bölgelerinde bu tür canlı organizmaların örneklerini elde etmek için çalışıyorlar. Bu canlılar 3.5 metre derinlikte bulundu.

Araştırmacılar hayvanların yaşını belirlemek için radyokarbon tarihleme yönteminden faydalanmış. Daha sonra, buz örtüsünden çıkar çıkmaz hayvanların klonlanmaya ve üremeye başladıkları görülmüş. “Bizim keşfimiz, çok hücreli hayvanların binlerce yıldır var olduğunu kanıtlıyor” diyor, Rus araştırmacı. Araştırmacılar ayrıca tekerlekli hayvanların en ilkel çok hücreli hayvanlardan biri olmasına rağmen uzun bir ömre sahip olduklarını söylediler. Bu, aşırı koşullarda hayatta kalan hayvanları gözlemleyen biyologların ilgisini çekiyorlar.

Bu organizmaların bir diğer özelliği de ani ve uzun süreli kuraklığa dayanabilmeleridir. Bu nedenle, omurgasızlar sınıfına ait organizmalar bir şekilde kendilerini kurutabilirler. Bilim adamları, bu durumda aniden çeşitli maddeleri hücrelerinden çıkardıklarını ve anabiyoz durumuna geçtiklerini kaydettiler. Vücutlarında işlev görecek kadar sıvı olduğunda tekrar uyanırlar. Bu mekanizma sayesinde, bu hayvanlar aşırı düşük sıcaklıklara dayanabilir. Yıllarca buzda rahatlıkla kalabilirler. Bu durumda, bir anabiyoz durumundadırlar. Buz eridikten sonra bu canlılar anabiyozdan ayrılarak normal hayata dönerler.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber