Haber

Bilim adamları, plastik malzemeleri bir saat içinde jet yakıtına dönüştüren bir yöntem geliştirdiler

Washington Eyalet Üniversitesi araştırmacılar plastik malzemeleri değerli ürünlere dönüştürmek için yenilikçi bir harekete imza attı. Yeni yöntem, plastik malzemenin geri dönüşümünü basitleştiriyor ve daha ekonomik hale getiriyor. Böylece bilim adamları, ılıman sıcaklıkların etkisi altında, plastik malzemenin %90’ının 1 saat içinde jet yakıtına ve diğer değerli maddelere dönüştürüldüğünü söylüyorlar. Bu süreç, belirli ürünler oluşturmak için kolayca ayarlanabiliyor.

Son on yılda, plastik atıklar çevresel bir krize neden oldu. Tüm dünyada okyanuslar ve çevre plastik atıklarla kirleniyor. Çürümeleri sırasında küçük plastik parçaları besin zincirine giriyor ve insan yaşamı için ciddi bir tehdit haline geliyor.

Bununla birlikte, plastik malzemenin işlenmesi çok sorunludur. Genellikle plastik malzemeler eritilir ve erimiş malzemeden tekrar plastik yapılır. Bu süreç çevresel değerini azaltır. Ayrıca diğer gıda ürünlerinde kullanılan bu tür plastik malzemelerin kalitesi de düşer. Kimyasal işleme süreci, daha kaliteli ürünler üretilmesini sağlar. Ancak böyle bir işlem, yüksek sıcaklık reaksiyonları ve uzun işlem gerektirir. Bütün bunlar kimyasal arıtma yöntemini çok pahalı hale getirir. Washington Eyalet Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bu sorunu çözmek için çalışıyor polietilen jet yakıtı ve diğer faydalı ürünlerin etkin bir şekilde dönüştürülmesi için özel bir katalitik süreç yaratıyorlar.

Polietilen diğer plastik malzemelere göre daha fazla kullanılmaktadır. Örneğin paketler, süt paketleri için özel paketler, şampuan şişeleri, paslanmaya karşı dayanıklı borular vb. ürünlerin üretimi için kullanılabiliyorlar. Araştırmacılar, gelişmiş bir katalizör ile ortak çözücüler kullanarak, plastik malzemenin %90’ını bir saat içinde jet yakıtına ve diğer faydalı hidrokarbon ürünlerine dönüştürebildiler. Sıcaklık 220 dereceyi geçmedi, bu da işlemin gerçekleşmesine izin verdi. Bu süreç ekonomik olarak diğerlerinden daha karlı. Yani geçmişte böyle bir işlem için 500 derecelik bir sıcaklık gerekiyordu.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber