Haber

Çin’in Zhurong uzay aracı, Mars yüzeyinden Dünya’ya ilk fotoğrafları gönderdi

15 Mayıs’ta Çin Uzay Ajansı Tianwen-1 isimli uzay aracını Mars yüzeyine başarıyla inmişti. Uzay aracı kuzey yarım kürede yer almakta. Ve bu uzay aracının içinde Zhurong adı verilen 6 tekerlekli bir gözetleme cihazı da bulunmakta.

Çin’in söz konusu uzay aracı nihayet Mars yüzeyinde çekilen ilk fotoğrafları Dünya’ya gönderdi. Cihaz toplam 2 fotoğraf gönderdi. Bunlardan biri renkli, diğeri siyah beyaz. Renkli kamera navigasyon kamerası tarafından çekildi. Bu fotoğrafta cihazın güneş panellerini ve antenini görmek mümkün. Siyah beyaz fotoğraf ise cihazın ön kamerasından çekildi. Bu kamera, cihazın önündeki olası engelleri algılamak için tasarlanmıştır.

Siyah beyaz fotoğraf, çevre hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlayan iki uzun yüzey radarından oluşuyor. Cihazın ön kamerası geniş geniş açılı bir lens kullanıyor. Bu nedenle görüntü bozulur ve uzak ufukta bir yay oluşuyor. Uzay aracı, iniş platformundan çıkmaya ve Mars’ın yüzeyini analiz etmeye hazırlanıyor. Tianwen-1 misyonunun bir yörünge gemisi, bir iniş platformu ve bir Zhurong gözlem aracı içerdiği belirtliyor. Görevin ana görevleri, Mars’ın jeolojik bir haritasını oluşturmak, yüzey tabakasının özelliklerini analiz etmek ve buzlu su içerip içermediğini incelemek, gezegenin yüzeyindeki malzemelerin bileşimini analiz etmek, gezegenin iyonosferinin özelliklerini ölçmek, elektromanyetik ve yerçekimi alanları ile iklim verilerinin elde edilmesini içeriyor.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber