Nasıl Yapılır

Dizüstü Bilgisayara Yeni Bir Sabit Disk Nasıl Kurulur?

Bu kılavuzda, bir dizüstü bilgisayara yeni bir sabit diskin nasıl kurulacağını anlatacağız.

Hız ve depolama için sabit sürücünüzü yükseltmek istiyorsanız veya dizüstü bilgisayarınızda bir sabit sürücü hatası alıyorsanız, o zaman yenisiyle değiştirmeniz gerekir.

Sabit sürücü, dizüstü bilgisayarınızın birincil veri depolama aygıtıdır. Dizüstü bilgisayarda bulunan işletim sisteminizi, dosyalarınızı, belgelerinizi saklar. Dizüstü bilgisayarın sabit diskini değiştirmek zor değil. Fakat dizüstü bilgisayarınız için en iyi sabit diski seçmek ve yedekleme gibi bazı işlemleri gerçekleştirmeniz gerekir. İşte bir notebook sabit diski değiştirme işlemi için bilmeniz ve yapmanız gerekenler.

HDD ve AHCI SATA SSD ve M.2 NVMe SSD Arasındaki Farklar

Sabit diskler özelliklerine göre farklı şekillerde isimlendirilmektedir. Burada, doğru kararı vermenize yardımcı olmak için geleneksel sabit disk, AHCI SATA SSD ve M.2 NVMe arasındaki bazı farkları listeledik.

HDDAHCI SATA SSDM.2 NVMe SSD
Rastgele veri okumada son derece yavaşRastgele veri okumada harikaAHCI SATA SSD ile aynı hız
Yaklaşık 100-150 MBps sıralı veri okumaYaklaşık 500 MBps sıralı veri okumaYaklaşık 2500-3500 MBps sıralı veri okuma
Depolama için mekanik parçalar kullanırDepolama için elektronik parçalar kullanırAHCI SATA SSD ile aynı
Harici bir sürücü kadar güvenilir değilHarici bir sürücü için çok güvenilirGenellikle harici sürücü olarak mevcut değildir
Tüketiciler için 12 TB’a varan kapasitede mevcutturTüketiciler için yaklaşık 2 TB ile sınırlıdırAHCI SATA SSD ile aynı
Hacimli verileri depolamak için uygunİşletim sistemi ile kullanıma uygunYüksek I/O talepleri olan uygulamalarla kullanım için uygundur
Ömrü kısaYazılan veri miktarına bağlıdırAHCI SATA SSD ile aynı

Umarım bu, ihtiyacınıza ve bütçenize uygun olan sabit diskinizi seçmenize yardımcı olur.

SSD geleneksel bir sabit sürücüye benzemektedir, ancak M.2, RAM’e benziyor. Doğrudan dizüstü bilgisayar anakartınıza bağlanır ve dizüstü bilgisayar kartında belirli bir yuvaya sahiptir.
Not: M.2 SATA satın almadan önce dizüstü bilgisayarınızı kontrol edin, M.2 yuvası var mı yok mu?

Verilerinizi yedekleyin

Sabit sürücüyü değiştirmeden önce verilerinizin yedeğini almanız zorunludur. Sabit disk değerli değildir, ancak yıllar içinde topladığınız verileriniz değerlidir. Aşağıdakiler dahil olmak üzere saklamak istediğiniz her şeyin bir yedeğini alın.

  • Belgeler
  • Fotoğraf ve Videolar
  • Müzik
  • Oyunlar

Verilerinizin yedeğini almak, dizüstü bilgisayarın sabit sürücüsünü değiştirmek için önemli bir adımdır. Verilerinizi yedeklemek için Harici Flash Sürücünüzü veya Harici Sabit Sürücünüzü kullanın.

Aşağıdaki adımları izleyerek verilerinizi yedeklemek için yeni sabit sürücünüzü de kullanabilirsiniz:

Aşama 1: SATA Veri Kablosunu kullanarak yeni sabit sürücünüzü dizüstü bilgisayarınıza bağlayın.

Adım 2: Verilerinizi bağlı sabit sürücünüze kopyalayın.

Bu fırsatınız yoksa, bir bulut yedekleme hizmeti kullanın. Verilerinizi yedeklemek için Microsoft OneDrive veya Google Drive veya Mega kullanın.

Sabit sürücünüzü klonlayın

Clone, tüm verilerinizi klonlamanıza (kopyalamanıza) izin verir. Sabit sürücünüzü klonlamanıza izin veren çok sayıda üçüncü taraf yazılım vardır, ancak klonlama için en iyisi EaseUS’tur.

Unutmayın, sabit sürücünüzde zararlı bir dosya varsa, ilgili verilerinizi antivirüs ile tarayın ve yeni bir sabit sürücü ile başlayın.

İşletim Sisteminin Kurtarmasını Oluşturun

Verilerinizi yedekledikten sonra, pencerelerinizi yeni bir sabit sürücüye yeniden yüklemek için bir Windows kurtarma diski oluşturmanız gerekir. Bir USB aygıtında Windows kurtarma işlemi oluşturabilirsiniz.

Mevcut Sabit Sürücüyü Çıkarın

Dizüstü bilgisayarınızı kapatın ve şarjdan çıkarın. Dizüstü bilgisayarınızın kasasını açın. Dizüstü bilgisayarınıza bağlıdır, bazen küçük vidalarla yerleştirilir veya kayar bir mekanizma olabilir. Özel talimatlar için dizüstü bilgisayar modelinizi web’de arayın.

Arka kasayı güvenli bir şekilde çıkardıktan sonra, sabit sürücünüzü bulun ve dizüstü bilgisayardan çıkarın. Sabit sürücü genellikle kasa ve küçük vida seti ile tutulur. Bir tornavida kullanarak dizüstü bilgisayardan çıkarın.

Yeni Sabit Sürücü Takma

Gerçekleştirdiğiniz dizüstü bilgisayarınıza yeni bir sabit disk yerleştirmek için bu adımları tersine çevirin. Yeni sabit sürücünün talimatlarını izleyin. Yeni sabit diskinizi kutusuna yerleştirin. Ve dizüstü bilgisayarınıza yerleştirin.

Arka kapağını yerleştirin ve vida veya sürgülü kilitlerle sıkın. Sabit sürücünüz kuruluma hazır.

Yeni İşletim Sistemini Yükleme

Sabit sürücünüzü dizüstü bilgisayarınıza kurduktan sonra işletim sistemini kurun. Bunun için şu adımları izleyin:

  • Adım 1: İşletim sisteminizin kurtarılmış USB’sini dizüstü bilgisayarınıza takın veya yeni bir Windows USB kullanın.
  • Adım 2: Dizüstü bilgisayarınızı güç düğmesinden açın ve “Escape” (Esc) tuşuna basın.

Not: Bazı dizüstü bilgisayarlar F9 veya F10 ile açılır, bu nedenle Escape tuşuna basın, önyükleme seçeneklerini göreceksiniz.

  • Adım 3: Önyükleme menüsüne tıklamak için başlangıç ​​menüsü görünecektir. Windows USB aygıtını seçin.
  • Adım 4: Ekrandaki pencere talimatlarını izleyin, bir bölüm oluşturun ve yeni sabit sürücünüze pencereleri kurun. Dizüstü bilgisayar Windows kurulumu bitene kadar bekleyin. Dizüstü bilgisayarınız bitmeden yeniden başlatılabilir. Bir saat kadar sürecek.

Not: Dizüstü bilgisayarınız için bir bölüm oluşturmayı unuttuysanız. Endişelenme. Windows kurduktan sonra yapabilirsiniz.

  • Adım 5: Şimdi, Windows dizüstü bilgisayarınıza yüklendi. Dizüstü bilgisayarınızı yeni bir sabit sürücü ile kullanmaya hazırsınız.

Yedekleme Verilerinizi Yeniden Yükleyin

Şimdi verilerinizi depoladığınız yere yedekleme zamanı. Verileriniz için klon yedekleme kullandıysanız, verilerinize erişmek için bazı yazılımlara ihtiyacınız olabilir veya Google Drive veya Microsoft Onedrive’da kayıtlıysa, endişelenmeyin, yedekleme sürücünüzü herhangi bir web tarayıcısında açın ve verilerinizi şu adresten yükleyin: kaydettiğiniz sürücü.

Tebrikler, dizüstü bilgisayarınızın sabit diskini değiştirdiniz ve yedekleme verilerinizi yüklediniz.

Sonuç:

Bu bilgiler, sabit sürücüyü seçmenize ve dizüstü bilgisayarınız için yeni bir sabit sürücü takmanıza yardımcı olacaktır. Bütçeniz izin veriyorsa M.2 veya SSD kullanmanızı öneririz çünkü dizüstü bilgisayarınız sarsıldığında güvenlidir.

Sabit sürücünüzü yenisiyle değiştirirken her zaman verilerinize dikkat etmeniz önerilir.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.