Nasıl Yapılır

Doğru Linux Mint sürümü nasıl seçilir

Linux Mint’in üç farklı versiyonu vardır. Cinnamon, MATE ve Xfce. Bu sürümler farklı özelliklerin yanı sıra farklı bir masaüstü ortamı sunar.

Her sürüm, işletim sistemiyle etkileşim kurmak için kullandığınız Grafik Kullanıcı Arayüzü (GUI) olan farklı bir masaüstü ortamıdır. Masaüstü ortamlarının her biri, işletim sisteminin dosya yapısına göz atmak için dosya yöneticisi veya diğer uygulamaları başlatma şekli gibi sisteme erişmek veya onu kullanmak için farklı uygulamalar kullanır. Yine de, mevcut temel üretkenlik, video ve grafik paketleri aynıdır ve aynı şekilde çalışır.

Linux Cinnamon

Linux Mint’in en popüler sürümü Cinnamon sürümüdür. Cinnamon öncelikle Linux Mint için ve Linux Mint tarafından geliştirilmiştir. Akıcı, güzel ve yeni özelliklerle dolu bu sürüm, Linux Mint ve Linux’ta yeniyseniz ve Windows veya macOS kullanma geçmişine sahipseniz, sizin için en iyi seçenektir.

Bu sürüm daha modern sistemlerde mükemmel bir performans sergiliyor fakat eski bilgisayarlarda da oldukça kararlı bir sistem sunuyor.

Cinnamon, Çalışma Alanlarını görüntülemek, Tüm Windows’u Göster veya Bir Komut Çalıştırmak gibi belirli bir görevi gerçekleştirmek için masaüstünün her bir köşesinin tıklanabileceği yapılandırılabilir Sıcak Köşelere sahiptir. Sıcak Köşeler, farklı görünümler arasında geçiş yapmanın ve masaüstünü daha verimli bir ortam haline getirmenin mükemmel bir yoludur.

Ağ uygulamaları – Cinnamon, yeni Web Uygulamaları Yöneticisini kullanarak herhangi bir web sitesini bir masaüstü uygulamasına dönüştürmenize olanak tanır.

Hypnotix – Mint 20.1’de Cinnamon çalıştıran bir başka yeni uygulama, M3U çalma listeleri için bir IPTV oynatıcı olan Hypnotix’tir. Canlı TV, Filmler ve TV dizilerini destekler.

Favoriler – Linux Mint 20.1’e kadar, dosyaları bulmak ve bunlara erişmek için dosya yöneticisi, bulundukları klasöre yer imi koyma, masaüstünü doğrudan bağlantılarla karıştırma vb. gerekirdi. Cinnamon, bunun yerine herhangi bir dosyayı Hızlı ve kolay bir şekilde Sık Kullanılanlara eklemenizi sağlar.

Mint 20.1 geliştirmeleri şunları içerir:

– Daha iyi Flatpak desteği
– Ses seviyesi OSD’sindeki yüzde
– Menü açıkken paneli her zaman gösterme seçeneği
– Pencere hızlı liste uygulamasında kaydırma
– Çalışma alanı-değiştirici-uygulamasında yapılandırılabilir kaydırma yönü
– Mikrofonun sesini kapatmak için bir tuş atama özelliği
– nemo-fileroller’da Zstd desteği
– Nemo-medya sütunlarında Tiff desteği ve PDF sayfa numaraları
– Nemo’da 64 GB’a kadar olan dosyalar için küçük resimler


Linux Mint MATE

Linux Mint ayrıca, 2006 ve 2011 yılları arasında Linux Mint’in varsayılan masaüstü bilgisayarı olan GNOME 2’nin devamı olan klasik bir masaüstü ortamı olan MATE’nin geliştirilmesinde de yer almaktadır. Birkaç özelliği kaçırmasına ve gelişimi Cinnamon’dan daha yavaş olmasına rağmen, MATE daha hızlı çalışır, Cinnamon’dan daha az kaynak kullanır ve daha kararlıdır.

MATE, tıpkı Cinnamon gibi, yeni Web Apps Manager’ı kullanarak herhangi bir web sitesini bir masaüstü uygulamasına dönüştürmenize olanak tanır. Mint 20.1’de MATE çalıştıran bir başka yeni uygulama, M3U çalma listeleri için bir IPTV oynatıcı olan Hypnotix’tir. Canlı TV, Filmler ve TV dizilerini destekler.

MATE, eski bilgisayarlar için mükemmel bir masaüstü ortamıdır. Cinnamon’un genel olarak yaptığı çok sayıda donanım bileşeniyle daha iyi çalışır, ancak aynı zamanda harika görünümlü bir masaüstü ve gelişmiş özelleştirmeler sunma yeteneğine de sahiptir.

Yüksek düzeyde yapılandırılabilir doğası nedeniyle MATE, iyi bir dereceye kadar özelleştirilebilir. Her türlü masaüstü efektini, hatta bir 3D masaüstü küpünü bile yapılandırabileceğiniz Compiz Ayarları da dahil olmak üzere, masaüstü ortamından biraz daha fazlasını talep eden kullanıcılar için birçok seçenek mevcuttur.

Mint 20.1 geliştirmeleri şunları içerir:

– Donanım video hızlandırması artık varsayılan olarak etkindir. Çoğu bilgisayarda bu, daha sorunsuz oynatma, daha iyi performans ve daha düşük CPU kullanımı ile sonuçlanır.

– Sürücü yöneticisi PackageKit’e taşındı. Paket bağımlılıklarının daha güçlü bir çözünürlüğüne sahiptir ve kullanıcı arayüzü iyileştirilmiştir.

– Mintsystem ve mintdrivers gibi bazı projeler artık önceki sürümlere aktarılıyor ve kendi çevirilerini içeriyor.

– Depoya Chromium eklendi.

– Yükleme yöneticisi, mintupload, daha iyi görünen bir kullanıcı arayüzü ve daha iyi bir bırakma bölgesi sunar.


Linux Mint Xfce

Xfce çok hafif bir masaüstü ortamıdır. Cinnamon veya MATE kadar çok özelliği desteklemiyor, ancak kaynak kullanımı konusunda son derece kararlı ve çok hafif. Xfce ayrıca yeni Web Uygulamalarını ve Hypnotix uygulamalarını kullanmanıza izin verir, ancak genel olarak çok daha basit bir arayüzdür ve üç sürümden en az güncel görünenidir.

Hızlı ve hafif olması, Linux Mint Xfce’nin eksiksiz bir masaüstü işletim sistemi olmadığı anlamına gelmez. Sunulan diğer ortamlar gibi, en son Firefox, Libreoffice, VLC, Gimp, sohbet uygulamaları ve hatta biraz torrent istemcisine sahip olursunuz.


Hangi Linux Mint sürümü seçilmeli?

Basitçe söylemek gerekirse bu, kişisel zevkinize bağlıdır. MATE, klasik GNOME 2 ortamının bir versiyonu olduğundan ve biraz daha menü merkezli olduğundan ve eski bilgisayarlarda iyi performans gösterdiğinden, bazı kullanıcılar MATE’i tercih eder. Diğerleri, son donanımlarda daha iyi çalışan ve bazı son teknoloji masaüstü kodlarına sahip daha modern bir ortam olan Cinnamon’u tercih eder. Öte yandan Xfce, mevcut sistem kaynaklarının son derece düşük kullanımı nedeniyle eski donanımlarda iyi çalışan hafif bir masaüstü ortamıdır.

Özellikle Linux’ta çok yeniyseniz, Cinnamon ile başlamanızı öneririz. Ancak Cinnamon sürümünü yükledikten sonra işlemi tamamlamanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Bu, hangisinin size en uygun olduğunu görmek için sürümlerin her birini kesinlikle yükleyebileceğiniz anlamına gelir.


Linux Mint nedir?

Linux Mint, en popüler masaüstü Linux dağıtımlarından biridir ve milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır. Linux Mint’in başarısının nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • Tam multimedya desteği ile kutudan çıktığı gibi çalışır ve kullanımı son derece kolaydır.
  • Hem ücretsiz hem de açık kaynaklıdır.
  • Topluluk odaklıdır. Kullanıcıların fikirlerinin Linux Mint’i geliştirmek için kullanılabilmesi için projeye geri bildirim göndermeleri teşvik edilir.
  • Debian ve Ubuntu’ya dayalı olarak, yaklaşık 30.000 paket ve en iyi yazılım yöneticilerinden birini sağlar.
  • Güvenli ve güvenilirdir. Yazılım güncellemelerine yönelik muhafazakar bir yaklaşım, benzersiz bir Güncelleme Yöneticisi ve Linux mimarisinin sağlamlığı sayesinde, Linux Mint çok az bakım gerektirir (gerileme yok, antivirüs yok, casus yazılım önleme yok… vb.).

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.