DonanımEn İyi

Ducky One 2 Mini vs Anne Pro 2: En İyi %60 Mekanik Klavye Hangisi?

Ducky One 2 Mini vs Anne Pro 2: En İyi %60 Mekanik Klavye Hangisi?

Mekanik klavyeler oyun oynama ve birçok ofis/üretkenlik kullanıcısı için standart haline geldiğinden, entegre sayısal tuş takımı ve F-row’a sahip klasik tam boyutlu klavyeler yavaş yavaş daha az popüler hale geldi. Mekanik klavye seçimlerinin getirdiği özgürlük ve devam eden pandemi sürecinde bilgisayarlarımızda geçirdiğimiz süre, giriş cihazlarımızın (fare, klavye, monitör) daha da önemli hale geldiği anlamına geliyor. Bu nedenle, yerden tasarruf etmek ve masayı daha temiz tutmak için birçok alıcı bu tür klavyeleri tercih ediyor.

Fakat %60 Mekanik Klavye seçimide bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor. Bunların başında, kaliteli kontrol ve dayanıklı yapı yer alıyor. Bir klavye seçmeden önce, ne kadar kaliteli olursa olsun, ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Zira ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa, o klavye sizin için en iyi mekanik klavye değildir.

%60 mekanik klavyelerin popülaritesi artarken, iki özel model, en popüler seçenekler arasında ön plana çıkıyor: Ducky One 2 Mini ve Anne Pro 2. Her iki %60 klavye de ilginç ve birçok güçlü özelliğe sahip bulunuyor, bu da ikisi arasında karar vermeyi zorlaştırıyor.

Peki acaba En İyi %60 Mekanik Klavye Hangisi? Ducky One 2 Mini mi yoksa Anne Pro 2 mi tercih edilmeli. Sizler için her iki mekanik klavyeyi de yakından inceledik ve sizin için her iki modelin de özelliklerini derledik. İşte piyasaki en iyi %60 mekanik klavye olarak değerlendirilen Ducky One 2 Mini ve Anne Pro 2 modellerinin incelemesi.

Ducky One 2 Mini Klavye

Ducky One 2 Mini vs Anne Pro 2: En İyi %60 Mekanik Klavye Hangisi?

Ducky, temelde yalnızca klavyelere odaklanan, tanınmış bir mekanik klavye markasıdır. Logitech, Steelseries veya Razer gibi ‘hepsini yap’ yaklaşımını benimseyen markalarla karşılaştırıldığında, Ducky büyük oranda klavyeler ürünleri ile ön plana çıkıyor. Marka uzun bir süre tam boyuta odaklanırken, daha sonra piyasaya sürdüğü, Ducky One 2 Mini isimli %60 mekanik klavye ile sektörde büyük bir sıçrama yaptı. Satın almak için pek çok neden var, ancak rakiplerine nazaran bir kaç özellik daha fazla ön plana çıkıyor.


1. Ducky Kalitesi

Ducky One 2 Mini’yi seçmenin en önemli nedenlerinden biri kalitesidir. Ducky adı, müşteri hizmetleri, yapı kalitesi, kalite kontrol ve temel olarak aklınıza gelebilecek her türlü kalite açısından mükemmel anlamına gelir. Ducky’yi satın almak, güçlü bir itibar ve bolca marka bilinirliği ile desteklenen kaliteli bir klavyeye sahip olduğunuz anlamına gelir. Ducky ortalamanın altında bir şey yapmadığı için, sahte veya düşük kaliteli bir ürün alacağınızdan endişe duymanıza gerek yok. One 2 Mini de aynı özellikleri taşır. Bu ürün iyi tasarlanmış, çift vuruşlu PBT tuş başlıklarına sahip güçlü bir şasiye sahiptir ve çıkarılabilir bir USB-C kablosu kullanır. Güçlü bir itibarla desteklenen bu güçlü özellikler bu klavyeyi tercih edilir kılmaktadır.

2. Cherry MX

Daha az önemli olmakla birlikte kalite ve tutarlılık söz konusu olduğunda Cherry MX hala kraldır. Zira Cherry MX klavyeler satın alabileceğiniz en iyi ana akım anahtarlardır. Kailh ve Gateron büyük ilerlemeler kaydettiler ve düşük fiyatları göz önüne alındığında takdire şayan bir performans sergiliyorlar, ancak Cherry’nin kalitesini geride bırakmak hala çok zor.

Cherry MX iyi bir dizilimi koruyor. Ducky, Cherry MX anahtarlarını bir nedenden dolayı seçti ve bunun nedeni, kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratmamak istemeleri. Ducky One 2 Mini, Kırmızı, Kahverengi, Mavi, Siyah gibi hemen hemen tüm ana varyasyonlarla bulunabilir.

3. Ducky Yazılımı

Bu son neden, giderek daha fazla mekanik klavye şirketinin dahil olduğu büyüyen bir avantajdır. Ducky One 2 Mini tam özelleştirmeyi ve programlanabilir tuş haritasını desteklemese de (daha fazlasını aşağıda tartışacağız), Ducky bazı özel makrolar ve temel değişiklikler için yazılımlar sunuyor. Ducky Macro 2.0 kararlı bir yazılımdır ve yine Ducky’den bahsettiğimiz için güven açısından oldukça güvenlidir. Bazen gizlilik ve güvenlik açısından şüpheli olan diğer yazılım teklifleriyle karşılaştırıldığında, Ducky’nin yazılımı yeni bir soluktur.

Anne Pro 2 Klavye

Ducky One 2 Mini vs Anne Pro 2: En İyi %60 Mekanik Klavye Hangisi?

Anne Pro aslında bir marka değil, sadece klavyeyi tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Standart 61 tuşlu düzende %60 anlamına gelen Anne Pro 2 adını kullanan çok sayıda satıcı bulunmaktadır. Bu, alıcıların dikkatli olması ve açıklamaya ve incelemelere dikkat etmesi gerektiği anlamına gelir.


1. Kablosuz

Kablosuz teknoloji hız ve kararlılık açısından geliştikçe, giderek daha fazla sayıda alıcı, görünüm ve rahatlık için kabloları kurulumlarından çıkarmak istiyor. Uzun bir süre boyunca, kablosuz ağlar, artan gecikme nedeniyle tercih edilmiyordu. Bu, Logitech gibi 2.4GHz bağlantıları yerine Bluetooth kullanması nedeniyle Anne Pro 2 için hala potansiyel bir sorun olsa da, bu klavye oyun dışında her şey için kablosuz olarak kullanılabilir, gecikmeyi önlemek için bir USB-C kablosu da bağlanabilir. Bu iki seçenek, herhangi bir kablosuz bağlantı seçeneği olmayan Ducky One 2 Mini’ye kıyasla harika bir yükseltmedir. Ayrıca cihazını pili 1900mAh’de yani oldukça iyi bir boyuttadır ve USB-C ile kolayca şarj edilebilir, yani Anne Pro 2 gerçek bir kablolu/kablosuz klavyedir.

2. Tamamen Programlanabilir

Mekanik klavye oluşturma topluluklarındaki en büyük itici güçlerden biri, tuş haritası ve RGB aydınlatması üzerinde tam kontrol. Birçok kullanıcı, QMK gibi açık kaynaklı ürünlere yöneliyor, ancak önceden oluşturulmuş klavyeler bile, ürün yazılımı ile kontrol sağlayan yazılımları bir araya getirerek programlanabilir dünyaya giriş yapmaya başlıyor.

Ducky One 2 Mini’den farklı olarak, Anne Pro 2 yazılımı, klavye üzerinde tam düzeyde bir kontrol sağlıyor. Obinskit isimli bu yazılım, Anne Pro/Anne Pro 2’ler için kişiselleştirme arayüzü olarak ortak bir şekilde kullanılan, ancak QMK yazılımı kadar yaygın olmayan genel bir yazılımdır. Özelleştirme ve programlanabilirlik sizin için önemliyse, Anne Pro 2 size hitap edecek %60 mekanik klavyedir.


3. Seçenekli Yapısı

Anne Pro 2, Ducky One 2 Mini gibi Cherry MX anahtarlarını kullanmayabilir, ancak hem Kailh hem de Gateron’dan birçok seçenek sunar. Cherry en popüler ve iyi bir neden olsa da, Gateron ve Kailh yüksek kaliteli seçenekler sunma konusunda büyük adımlar attı. Mekanik klavye topluluğundaki bazı kullanıcılar, fiyat-performans oranı açısından yüksek notlar almış olan Kailh Box Reds veya Gateron Browns gibi bazı ürünleri tercih ediyor. Cherry ve rakipleri arasında seçim yapmak zorunda kalırsanız, muhtemelen Cherry kazanır, ancak Anne Pro 2 için daha fazla seçenek çeşitliliği, çok geleneksel Cherry MX Red’i aramayan ve yeni bir şey denemek isteyen biri için büyük bir nedendir .

Ducky One 2 Mini vs Anne Pro 2: Hangisi Daha İyi

Anne-Pro-2-60-sessiz-mekanik-klavye

Her iki klavye de gerçekten güçlü bir yapıda ve uygun fiyattalar. Ortalama bir kullanıcı için her iki klavye de istenilen her şeyi sunacaktır. Biraz daha düşük fiyatı ve daha da fazla özellik içermesi nedeniyle, Anne Pro 2. daha tercih edilebilir bir klavye olarak ön plana çıkıyor. Kablosuz özelliği ve tamamen özelleştirilebilir tuş haritası, harika Ducky One 2 Mini ile karşılaştırıldığında bile Anne Pro 2’nin öne çıkmasına yardımcı olan harika özelliklerdir.

ördek bir 2 mini

Ancak, yalnızca daha basit, süper yüksek kaliteli ve ultra güvenilir bir klavye istiyorsanız, Ducky One 2 Mini daha iyi bir seçim olabilir. Her iki durumda da, ihtiyaçlarınıza uygun nedenlerle yaptığınız sürece, birini diğerine tercih ettiğiniz için kimse sizi suçlayamaz.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaDonanım