Haber

Dünya güneş enerjisini hızla emiyor

NASA ile Milli Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) Ortak raporlara göre, gezegenin atmosferi, okyanusları ve karaları tarafından biriken ısı miktarı son 15 yılda ikiye katlandı. Yeryüzünün enerji disbalansı (Soğurulan güneş enerjisi ile uzaya geri yansıyan enerji arasındaki fark) 2005’ten 2019’a iki kat daha güçlüydü. Bu, gezegendeki sıcaklığın artmaya devam edeceği, buzulların erimesinin hızlanacağı ve deniz seviyelerinin daha hızlı yükseleceği anlamına geliyor. Tüm bu faktörler hava stabilitesini ve mahsul üretimini etkileyecektir.

Norman Loeb isimli bir NASA uzmanına göre, küresel sıcaklıklara ek olarak, pozitif dengesizlik etkisi, daha kalıcı kuraklık dönemlerinde atmosferin hareketinden de kaynaklanacak. Bilim adamları, uydulardan gelen verileri kullanarak, Dünya’nın ihtiyaç duyduğundan daha fazla enerji aldığını ve bunun da gezegenin ısınmasına neden olduğunu keşfettiler. Bu dengesizlikten kaynaklanan enerjinin %90’ı okyanusa düşer. Yükselen okyanus sıcaklıkları oksidasyona yol açar ve balıklar ile diğer okyanus faunası üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir. Yeryüzündeki dengesizliğin enerjisinin kalan %10’u atmosferdedir.

Küresel sıcaklıklar arttıkça atmosferdeki su buharı miktarı da artar. Bu, gezegendeki sıcaklığın daha da yükselmesine neden olur. Kar örtüsü ve deniz buzulları, güneş ışınlarını tekrar tekrar uzaya yansıtan doğal faktörlerdir. Ancak küresel ısınma nedeniyle bu faktörlerin sayısı azalmaktadır. Küresel ısınmanın bir başka nedeni de Pasifik Okyanusu’nun 2014’ten 2020’nin sonuna kadar ısınma aşamasında kalmasıdır. Soğuk evreden uzun süreli sıcak evreye ani geçiş nedeniyle okyanus üzerindeki bulutların sayısı azalmıştır. Bu da okyanusun daha fazla güneş ışığını emmesine neden oldu. “Önümüzdeki on yıllarda enerji dengesizliğinin hızının yavaşlayacağını umuyorum. Aksi takdirde daha ciddi iklim değişikliğine tanık olacağız” dedi.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber