Haber

Dünyanın en büyük bitcoin dolandırıcılığı Afrika’da gerçekleşti

Afrikripti adlı bir kripto para birimi platformu, kullanıcılara ait 69.000 adet Bitcoin’in çalındığını duyurdu. 2019 yılında oluşturulan kripto para birimi platformu Africrypt, zengin ve ünlü insanlar için tasarlandı. Birçok dolandırıcılık planında olduğu gibi, yatırımcıların bu platformdaki geliri yatırımın %10’u kadardı. Bu yılın Nisan ayında, Ameer ve Raees kardeşler yatırımcılara Africrypt platformunun hacklenmesiyle ilgili bir e-posta gönderdiler.

Onlara göre, bilgisayar korsanları müşterilerin hesaplarını ele geçirdi ve kardeşler çalınan fonları iade etmeye çalışıyor. Toplam 3,6 milyar dolarlık kripto para çalındı. “Bir numaralı önceliğimiz, çalınan fonları mümkün olan en kısa sürede iade etmektir. Ancak bu süreç çok karmaşık ve uzun zaman alacak” dedi. Ayrıca, mevduat sahiplerinden kolluk kuvvetlerine başvurmamalarını istediler. Aksi takdirde, fonları iade etme süreci daha karmaşık hale gelebilirdi. Ancak, mağdurlar bir hukuk firmasına başvurdular.

Firmadan konuyu incelemesini istediler. Sonuç olarak şirket, Africrypt platformunun yaratıcılarının İngiltere’ye giderek tüm iletişim kanallarını devre dışı bıraktığını söyledi. Soruşturmanın bir parçası olarak, Güney Afrika polisi çeşitli kripto para borsalarıyla temasa geçti. Bu nedenle, Güney Afrika polisi bu konuyu açıklığa kavuşturmak için diğer borsalarla işbirliği yapmayı umuyor. Kolluk kuvvetleri, çalınan kripto para birimlerini satmaya çalıştıklarında dolandırıcıları yakalamayı umuyor. Ancak bitcoin gönderirken çeşitli servisler kullanılır. Sırayla, işlemleri manipüle ederler. Bu da fonları takip etme sürecini zorlaştırıyor.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber