Haber

Dünyanın en büyük teleskobunun yapımına başlandı

Dünyanın en büyük gözlemevinin inşaatına başlandı. Gözlemevinde bir teleskop bile olacak Hubble isimli teleskoptan daha detaylı uzay fotoğrafları sunulacak. Bu, dünyanın en büyük radyo teleskopu olacak. Tasarım süreci son 30 yıldır devam ediyor. İnşaat iki bölgede gerçekleştirilecek: Avustralya ve Güney Afrika. Bu bölgelerde ayrı radyo teleskop parçaları devreye alınacak. Teleskop, 70 MHz frekansında çok çeşitli radyo sinyallerini algılayabilecek. Teleskobun toplam gözlem alanı 1 kilometrekare olacak.

Teleskop, büyük bir antenle çalışmak yerine, iki bölgeye dağıtılacak doğru antenlerden oluşan bir ağ kullanacak. Gözlemevi, Güney Afrika’nın Karu çölünde yer alacak. SKA-Orta Parça 197 anten kullanacak ve her bir antenin çapı 15 metre olacak. Bu antenler orta frekans bantlarını izlemek için kullanılacaktır. Gözlemevi Avustralya’nın batı kesiminde yer alacak SKA-Düşük düşük frekans bantlarını izleyecek 131 anten kullanacak.

Bu teleskoplar çok uzak mesafelerdeki nesneleri algılayabilir. Radyo dalgalarının bulundukları yerden bile Dünya’ya ulaşması 13 milyar yıl alacak kadar uzaktaki nesnelerden bahsediyoruz. Bu teleskoplar, evrenin evriminin ilk aşamalarına bakmamızı sağlayacak. “Bu bir teleskop astrofizik, kozmoloji ve temel fizik olmak üzere birçok alanda önemli bir rol oynayacaktır. Galaksilerin evrimi ile ilgili bazı sorulara yanıt bulabilecek ve nesnelerin evriminin altında yatan kaynak materyali gözlemlememizi sağlayacak” dedi. Ayrıca SKA teleskopu, Hubble’dan daha yüksek kaliteli uzay fotoğrafları sağlayacaktır.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber