Eğlence

En iyi Hayao Miyazaki Filmleri (Animeleri)

Hayao Miyazaki, Japonya’daki en ünlü anime yaratıcılarından biridir. Uzun süredir animasyon dünyasının içinde olan Miyazaki, en yakın meslektaşı ve arkadaşı Isao Takahata ile birlikte Studio Ghibli animasyon stüdyosunun kurucusudur.

Miyazaki’nin her bir animesine bakıldığında, giderek daha fazla çocuğun hayal gücünü ve bu fikirlerin gerçek hayata nasıl uyarlandığını hissedebilirsiniz. Senaryo ve tür ne olursa olsun, animede birçok ilham verici faktör var.

Miyazaki imzalı her animede müzik büyük rol oynar. Ekibine katılan ve onunla uzun yıllar birlikte çalışan Joe Hisaishi’nin bestelediği müzikler, insanları animeye daha da bağlı hale getiriyor. Hangi sahnede hangi müziğin çalınacağını çok iyi biliyor ve bu tür sahneler insanı daha çok etkiliyor. Anime dışında müziklerini ayrı ayrı dinlemenizi tavsiye ederim.

Miyazaki’nin çalışmaları insanlara, onların etkilerine ve kaderlerine daha fazla vurgu yapar. Farklı senaryolar olsa da, sonuçta genel mesajın insanların kendi seçimleri ve fırsatları olduğu açık.

Miyazaki 50 yıldan fazla bir süredir 100’den fazla Japon animesi yazdı. Yazıda sizlerle Hayao Miyazaki’nin en sevdiğim animelerini paylaşacağım.

Miyazaki’nin fantezi dünyasına gitmeye hazır mısınız?

En iyi Hayao Miyazaki Filmleri

7. Prenses Mononoke (1997) IMDb 8,4

Etrafınızda lanetli insanlar olduğuna inanıyor musunuz yoksa “lanetlenmek” gibi saçma bir ifadeye inanıyor musunuz? Bence pek inanmıyorsunuz. Ancak Miyazaki, animedeki karakterleri bir “lanet” ile test eder. Ve sonunda insanlığı saran olumlu duygularla o lanetleri 1 saniyede ortadan kaldırıyor. Belki de bize inancın, sevginin ve mutluluğun ne kadar güçlü olduğunu göstermeye çalışıyor. Anime biraz sıkıcı ve sıkıcı olsa da favori listemde olmayı hak ettiğini düşündüm.

6. Howl’s Moving Castle (2004) IMDb 8,2

Miyazaki animesinde gerçek dünyamızda olmayan yaratıklar her zaman ön plana çıkıyor. Ruhlar, insanlarla konuşan yaratıklar, küfürler, yürüyen evler vb. her biri onun hayal gücünün meyvesidir. Howl’s Moving Castle, bu hayal gücünün meyvelerinden biridir. Howl’s Moving Castle, bir cadı tarafından lanetlenen genç bir kız olan Sophie ile güzel bir cadı olan Haul’un hikayesini anlatıyor. Anime ilk bakışta çok kafa karıştırıcı ve anlamsız görünebilir. Ama bu filmi bir daha izlerseniz çizgi filmlerin içinde saklı olan gerçek sırrı keşfedeceksiniz. Saf sevginin nefretle karışmadığını anlamak için bu animeyi izlemeniz şiddetle tavsiye edilir.

5. The Secret World of Arrietty (2010) IMDb 7,7

Cüceler ve cüceler ile birçok film ve çizgi film gördük. Ama çekirgelerin (akla gelen ilk böcek) boyutlarıyla ilgili, cücelerden daha küçük olan insanların dünyasına ilgi duyacağınızı düşünüyorum. Arietti, çekirge bir ailenin kızıdır. Yaşadıkları evde kalp hastası olan genç Son ile tanıştığında Arietti’nin hayatı tamamen değişecektir. Bu filmi izledikten sonra aramızda yaşayan küçük canlıları yani böcekleri canımı acıtsalar da asla öldürmemeye karar verdim. Bu animeden sonra ne demek istediğimi tam olarak anlayacağını düşünüyorum.

4. Komşum Totoro (1988) IMDb 8,3

1988 yılında vizyona giren anime, hasta annelerine daha yakın olmak isteyen Mei ve Satsuki’nin hayat hikayelerini anlatıyor. Bu animede Totoro’yu seveceğinize eminim. Büyüleyici doğa, açgözlü insanlar ve Miyazaki’nin fantastik dünyası. Bu üçlüyü aynı anda hayal edebiliyor musunuz? Değilse, animeyi düşünmeden izlemeye hazırlanın.

3. Spirited Away (2001) IMDb 8,6

Spirited Away’i ilk gördüğümde, “Bu da neydi?” dedim. Düşündüm. Uzun yıllar Miyazaki’nin diğer animesini izledikten sonra bu animeye döndüm ve “Ne harika bir şeydi” dedim. Animenin çoğu Miyazaki’nin fantezi dünyası ile boyandığından ve insan derisine gizlenmiş garip yaratıklar ve ruhlarla çevrili olduğundan, ilk bakışta tam olarak anlayamazsınız. Chihiro adında küçük bir kız, kendi başına gelen her şeyin farkına vararak kendi içinde büyür. Çünkü kısa bir süreliğine de olsa anne ve babasını kaybeder ve tek başına ruhlar alemine yolculuk yapar.

2. From Up On Poppy Hill (2011) IMDb 7,4

Biri sana sevdiğin adamdan bahsediyor, “O senin kardeşin!” Deseydi ne cevap verirdin? Eminim şimdi saçını kaybetmişsindir ve kulağını çekip bir yere dokunmuşsundur. Sorunuzun cevabını bulmaya çalışmak yerine animeye bakın. 2 gencin sevgisine ve deneyimlerine hayran kalacaksınız. Animede evler, sokaklar, deniz, eski doğa hayallerinizdeki yeni yer olacak.

1. Wind Rises (2013) IMDb 7,8

Sırada benim için Miyazaki’nin en iyi filmi Wind Rises var. Çocukluğundan beri gökyüzünde uçmayı hayal eden Jiro ve hastalıktan muzdarip genç bir kız olan Naoko. Dünya Savaşı, 2 gencin aşk hikayesi ve rüzgarla yükselen Giro’nun hayalleri. Bu anime hakkında fazla bir şey yazmayacağım. Miyazaki ve animesinde yeniyseniz, bu makaleyi okuduktan sonra önce bu filmle onun fantezi dünyasına yolculuk yapın.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaEğlence