Haber

Facebook, Clubhouse’a benzer, ‘Canlı Ses Odaları’ özelliğini başlattı

Canlı ses tabanlı sosyal medya platformu Clubhouse’un ani popülaritesinin ardından Facebook, platformu için benzer bir özellik geliştirdiği duyuran ilk şirketlerden biriydi. Daha sonra şirket, video destekli Hotline adlı Clubhouse benzeri bir platformu test ederken görüldü. Ve bugün Facebook, podcast’lerle birlikte Live Rooms adlı canlı ses özelliğini başlattı.

Duyuru Facebook Uygulaması Başkanı Fidji Simo tarafından kaleme alınan bir blog yazısı ile duyuruldu. Yeni özellikler, Facebook’un bu yılın başlarında duyurulan yeni ses ürünleri serisinin bir parçası. Şimdi, bunlardan birkaçı ABD’de iOS için Facebook uygulamasında mevcut.

Facebook Canlı Ses Odaları (Live Rooms) özelliği

Facebook’taki Canlı Ses Odaları özelliği, kullanıcıların özel ses odalarına katılmalarına ve çeşitli konularda canlı konuşmaları dinlemelerine olanak tanır. Tanınmış kişiler ve Facebook grupları, iOS için Facebook’ta bir ses odası oluşturma ve barındırma özelliğine sahiptir. Takipçiler ve grup üyeleri daha sonra dinlemek için odaya katılabilir ve fırsat verildiğinde fikirlerini paylaşmak için konuşabilir.

Bir oturum sırasında, canlı bir ses odasında bir konu hakkında 50’ye kadar konuşmacı konuşabilir. Yani tahmin edebileceğiniz gibi Clubhouse ve Twitter’ın yeni Spaces özelliğine benziyor. Ancak, birkaç önemli fark vardır.

Facebook’un Canlı Ses Odaları, içerik oluşturuculara ve grup yöneticilerine belirli bir amacı destekleme ve bir bağış toplama oturumu düzenleme seçeneği sunar. Bu tür oturumlar sırasında, toplantı sahipleri ve konuşmacılar doğrudan Facebook uygulamasından amaca doğrudan bağışta bulunabilirler.

Facebook Live ses odaları yayınlandı

Canlı Odalar özelliğinin UI’si, ana bilgisayar ve hoparlörlerin üstte ve hoparlörlerin ekranın alt kısmında yer almasıyla rakiplerininkine benzer. Ancak, bir ana bilgisayar ve hoparlörler bölümünün hemen altında bulunan ön sıra bölümü. Ana bilgisayara “Yıldızlar” gönderen dinleyicileri görüntüler. “Yıldızlar”, kullanıcıların desteklerini göstermek için ev sahiplerine göndermek üzere paketler halinde satın alabilecekleri satın alınabilir emoji öğeleridir.

Facebook Live ses odaları yayınlandı

Bunun dışında, dinleyiciler ayrıca canlı altyazıları etkinleştirebilir veya sohbete katılmak için “el kaldırabilir” ve ayrıca görüşlere tepki vermek için gerçek zamanlı tepkileri kullanabilir. Kullanıcılar, Haber Kaynağı ve Facebook gruplarında canlı ses odalarını keşfedebilecekler. Veya kullanıcılar, favori halk figürlerinin veya gruplarının sesli oda oturumları için bildirim almak için kaydolabilir. Ayrıca, bir arkadaş veya bilinen bir kullanıcı bir canlı ses odasına katılırsa bir bildirim alırlar.

Facebook, Canlı Ses Odaları özelliğini kullanıma sunmak için birçok tanınmış kişiyle ortaklık kurdu. Buna Grammy adayı elektronik müzik sanatçısı TOKiMONSTA, bağımsız gazeteci ve akademisyen-aktivist Rosa Clemente ve birkaç kişi daha dahildir. Şirket, Lisa Morales Duke, D Smoke, Kehlani, Joe Budden ve DeRay Mckesson gibi diğer tanınmış kişilerin yakında canlı ses odaları oluşturmasını sağlayacak.

Facebook Podcast’ler

Podcast’ler aynı zamanda Facebook’un yeni ses ürünleri serisinin bir parçasıdır ve kullanıcıların Facebook uygulamasından ayrılmadan podcast’leri dinlemelerini sağlar. Bu özellik sayesinde Facebook kullanıcıları artık favori podcast bölümlerini doğrudan Facebook uygulamasından dinleyebiliyor.

Ayrıca uygulama, podcast bölümlerini bir mini oynatıcı veya oynatma seçeneklerine sahip tam ekran oynatıcı aracılığıyla oynatacaktır. Kullanıcılar telefon ekranını kapatsa bile podcast’ler çalmaya devam edecek.

Facebook Live ses odaları yayınlandı

Kullanıcılar, en sevdikleri içerik oluşturucuların Facebook Sayfalarının yanı sıra Haber Kaynaklarında podcast’leri keşfedebilecekler. Şu an itibariyle, özellik yalnızca birkaç içerik oluşturucu sayfası için etkinleştirildi. Ancak Facebook, yakın gelecekte daha fazla içerik oluşturucu için etkinleştirmeyi ve kısa podcast klipleri oluşturma ve altyazıları etkinleştirme seçenekleri eklemeyi hedefliyor. Şimdilik, kullanıcılar podcast bölümlerine tepki verebilir, yorum yapabilir, yer işareti koyabilir ve paylaşabilir.

Kullanılabilirlik

Yukarıda belirtildiği gibi Canlı Ses Odaları özelliği, ABD’de iOS için Facebook’ta tanınmış kişiler ve gruplar için kullanılabilir. Aynı durum Podcast’ler için de geçerlidir, çünkü şu anda yalnızca birkaç içerik oluşturucu tarafından kullanılabilir.

Önümüzdeki günlerde Facebook, Soundbites – kısa biçimli, yaratıcı ses klipleri gibi daha fazla ses özelliğini platformuna getirmeyi planlıyor. Şirket, bu video özelliğini önümüzdeki günlerde test etmeye başlayacak.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber