Haber

Facebook, metaverse çabalarına milyarlarca yatırım yapıyor

Facebook Inc Pazartesi günü yaptığı açıklamada, artırılmış ve sanal gerçeklik laboratuvarlarının finansal sonuçlarını ayrı bir birim olarak yayınlamaya başlayacağını ve burada “metaverse” inşa etme hedeflerine milyarlarca dolar yatırım yapacağını ve ana reklamcılık işinin “önemli düzeyde belirsizlik ile” karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Üçüncü çeyrek karının %17 arttığını bildiren Facebook, Apple Inc’in yeni gizlilik değişikliklerinin mevcut çeyrekte dijital işine ağırlık vereceği konusunda uyardı. Sosyal medya şirketi, COO Sheryl Sandberg’in analistlere iOS değişikliklerinden kaynaklandığını söylediği üç ayda bir piyasa beklentilerinin altında gelir bildirdi.

Facebook’un CFO’su David Wehner, şirketin donanım bölümü Facebook Reality Labs’e yaptığı yatırımın 2021’de toplam işletme karını yaklaşık 10 milyar dolar azaltmasını beklediğini söyledi.

Facebook’un “metaverse” emelleri üzerinde çalışacak olan bu donanım odaklı birime olan finansal taahhüt, şirketin eski Facebook çalışanı ve ifşaatçı Frances Haugen tarafından sızdırılan ve şirketin kullanıcı güvenliği yerine kârı seçtiğini gösterdiğini söylediği belgelerin kapsamıyla dolup taşmasıyla ortaya çıkıyor. . CEO Mark Zuckerberg Pazartesi günkü analist çağrısına, “şirketimizin yanlış bir resmini çizdiğini” söylediği belgelerden kaynaklanan eleştirilere karşı bir savunma yayınlayarak başladı.

CEO, Facebook’un önümüzdeki yıllarda bir sosyal medya firması olarak değil, metaverse odaklı bir şirket olarak görüleceğini söyledi. Buzz terimi genel olarak farklı cihazlar kullanan kişiler tarafından erişilebilen paylaşılan bir sanal ortamı ifade eder.

Oculus gibi şirketleri satın almak da dahil olmak üzere sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçekliğe (AR) büyük yatırım yapan Facebook, bu yıl metaverse üzerinde çalışmak için bir ürün ekibi oluşturdu. Bu ay, bu girişim üzerinde çalışmak için önümüzdeki beş yıl içinde Avrupa’da 10.000 çalışanı işe almayı planladığını söyledi.

Zuckerberg analistlere verdiği demeçte, “Bu, yakın gelecekte bizim için kârlı olacak bir yatırım değil” dedi. “Ama temelde meta verinin mobil internetin halefi olacağına inanıyoruz.”

Wehner, 2021’in dördüncü çeyreğinden itibaren Facebook Reality Labs’ı Facebook’un uygulama ailesinden ayrı bir raporlama segmenti olarak çıkaracağını söyledi.

Şirketin hisseleri Pazartesi günü mesai sonrası işlemlerde yaklaşık %1 arttı. Hisseleri bu yıl şu ana kadar yaklaşık %20 değer kazanan Facebook’un 1 trilyon dolarlık kulüpte bir yer edinmesine ve yeni giren Tesla Inc.’e katılmasına yaklaşık 85 milyar dolar uzakta.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber