Nasıl Yapılır

Gmail Gizli Mod Nasıl Kullanılır | Otomatik Silinen ve Şifrelenebilen Mail Gönderme

Gmail Gizli Mod Nasıl Kullanılır | Otomatik Silinen ve Şifrelenebilen Mail Gönderme

Henüz fark etmemiş olabilirsiniz, ancak Gmail’in artık Gizli Posta isimli bir modu var. Bu, iletilemeyen, kopyalanıp yapıştırılamayan ve belirli bir süre sonra süresi dolacak (veya okunamaz hale gelecek) bir e-posta göndermenize olanak tanır. E-postayı, yalnızca hedeflenen alıcı tarafından görülmesini sağlamak için bir SMS şifresiyle bile kilitleyebilirsiniz. Bu özellik, Gmail’in tarayıcı sürümünün yanı sıra iOS ve Android için Gmail uygulamasında mevcuttur. Gizli mail özelliğini nasıl ayarlayacağınız ve göndereceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Gmail Gizli Mod – Bilgisayar

Gmail’i açın ve yeni bir e-posta başlatmak için “Oluştur”u tıklayın. Oluşturma penceresinin altında tüm e-posta kontrollerini göreceksiniz. Sonuncusu (saatli bir asma kilit) Gizli mod düğmesidir.

Buna tıklayın ve bir son kullanma tarihi/saati belirlemenize ve bir SMS şifresi belirleyip belirlememeyi seçmenize izin veren yeni bir pencere açılacaktır. Vade seçenekleri de 1 gün, 1 hafta, 1 ay, 3 ay ve 5 yıl şeklinde mevcuttur.

“SMS şifresi yok” seçeneğini belirlerseniz, Gmail uygulamasını kullanan alıcılar bunu doğrudan açabilir. Gmail kullanmayan alıcılara yine şifreli bir e-posta gönderilecektir.

Gmail Gizli Mod Nasıl Kullanılır | Otomatik Silinen ve Şifrelenebilen Mail Gönderme

“SMS Parolası”nı seçin ve alıcının kendilerine kısa mesajla gönderilen bir parolası olacaktır. Bunun çalışması için, cep telefonu numaralarını girmeniz gerekecek. Kaydet’i tıklayın.

Ardından e-posta mesajını ve konuyu tamamlayabilir ve Gönder’e tıklayabilirsiniz. Bu, şifre için cep telefonu numarasını girebileceğiniz zamandır.

Gmail Gizli Mod – iPhone ve Android

iOS ve Android’deki gizli mod, Gmail’in tarayıcı sürümündekiyle hemen hemen aynı şekilde çalışır. Gmail’i açın ve yeni bir e-posta başlatmak için Oluştur düğmesine dokunun. Ardından Diğer düğmesi > Gizli mod’a dokunun.

Artık sona erme süresini ayarlayabilir ve bir şifre kilidi eklemeyi seçebilirsiniz. Kaydet’e dokunun ve mesajınızı tamamlamak için e-posta oluşturma ekranına geri döneceksiniz.

Bir şifre kilidi eklemeyi seçtiyseniz, Gönder düğmesine tıkladığınızda alıcının cep telefonu numarasını girmeniz istenecektir.

Gmail Gizli Mod Nasıl Kullanılır | Otomatik Silinen ve Şifrelenebilen Mail Gönderme

Erişimi Kaldırma – PC ve Mobil

İsterseniz/gerekirse, e-postayı gönderirken belirlediğiniz son kullanma tarihinden önce erişimi iptal edebilirsiniz.

Gmail’i açın ve gönderilen klasörü tıklayın. Gönderdiğiniz gizli e-postayı bulun ve açın. E-postanın altında gizli olduğunu bildiren bir mesaj göreceksiniz. Burada ayrıca “Erişimi Kaldır”ı da göreceksiniz. Bunu tıkladığınızda e-posta, gönderildiği kimse tarafından okunamaz hale gelecektir.

Gmail ile otomatik olarak kendi kendine silinen ve şifrelenebilen e-posta ve mail gönderme işlemi bu şekildedir. Artık Gmail’i çok daha kullanışlı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.