Nasıl Yapılır

Google Chrome’da Pop Up Engelleyici Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Google Chrome'da Pop Up Engelleyici Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Dışarıdaki her tarayıcı gibi, Google Chrome da pop-up yani açılır pencere adı verilen can sıkıcı bir sorunla uğraşmak zorunda kalıyor. Bu uygulamalar, çoğu zaman herhangi bir uyarı olmadan ekranın herhangi bir yerinde belirerek internet deneyimini zarara uğratabiliyorlar. Pop-up’lar, genellikle zararlı web sitelerine yol açabildiklerinden, geleneksel olarak engelli bir şekilde geliyor. Bununla birlikte, açılır pencere engelleyiciler bazı durumlarda yetersiz kalabiliyor.

Tüm bunların haricinde kullanıcılar bazı sebeplerden ötürü pop-up engelleyiciyi devre dışı bırakmak isteyebiliyorlar. Biz de bu yazıda, bu tür kullanıcılar için, açılır pencere engelleyicisini nasıl devre dışı bırakabileceğiniz, nasıl kapatabileceğiniz anlatmaya çalıştık.

Pop-up engelleyiciler nelerdir?

Yukarıda’da ifade ettiğimiz üzere pop-up’lar bir web sitesindeki bir öğeye tıkladığınızda ortaya çıkan can sıkıcı küçük web bileşenleridir. Çoğu zaman, pop-up’lar yanıltıcı reklamlardan oluşur. Ancak aynı zamanda giriş formları ve diğer önemli şeyleri de taşıyabilirler. Açılır pencere engelleyiciler, önemli olup olmadıklarına bakılmaksızın tarayıcınızdaki tüm açılır pencereleri devre dışı bırakan araçlardır.

Google Chrome’da, tarayıcınızın arka ucundan açılır pencere engelleyicilerini etkinleştirebilir veya işi halletmek için üçüncü taraf bir uzantı indirebilirsiniz.

Pop-up engelleyicileri neden devre dışı bırakmak istiyorsunuz?

Pop-up’lar genellikle son derece can sıkıcıdır. Gereksiz web sitelerine yönlendirerek değerli zamanınızı boşa harcayabilirler ve hatta dikkatli olmazsanız sizi hassas içeriğe maruz bırakabilirler. Ancak, pop-up popülasyonunun yanıltıcı olmayan ve tarama deneyiminize zarar vermeyen küçük bir bölümü de vardır. Açılır pencere engelleyicilerle, yalnızca can sıkıcı açılır pencereleri engellemekle kalmaz, aynı zamanda iyi olanları da ortadan kaldırırsınız.

Ek olarak, açılır pencere engelleyicilerini açtığınızda, web sayfalarının aynı anda birden fazla iletişim kutusu açmasını kısıtlarsınız, bu da bazı siteleri, özellikle de gezinme için açılır pencereleri kullanan siteleri kullanılamaz hale getirebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, açılır pencere engelleyicileri devre dışı bırakmanız ve web sitesini yeniden yüklemeniz gerekir.

Google Chrome’da açılır pencere engelleyicileri nasıl devre dışı bırakılır?

Google Chrome, yerleşik bir açılır pencere engelleyiciyle birlikte gelir, ancak isterseniz üçüncü taraf bir açılır pencere engelleyici uzantısını da seçebilirsiniz. Bu tür uzantılar, engellediği pop-up’lar hakkında size daha fazla bilgi vererek, sizin için kaç pop-up’ı engellediğini söyler. Bu bölümde, her ikisini de Google Chrome’da nasıl devre dışı bırakabileceğinizi anlatacağız.

Chrome’un yerleşik pop-up engelleyicisini kapatma

Windows veya Mac bilgisayarınızda Google Chrome’u başlatın ve ekranınızın sağ üst köşesindeki dikey üç nokta düğmesini tıklayın.

Şimdi, ‘Ayarlar’ı tıklayın.

Ekranınızın sol üst kısmında tüm ayarları bulacaksınız. Burada ‘Gizlilik ve güvenlik’ üzerine tıklayın.

Ardından, ‘Site ayarları’na gidin.

Ardından, ‘Pop-up’lar ve yönlendirmeler’ seçeneğini görene kadar aşağı kaydırın. Bu, ‘İçerik’ başlığının altında olacaktır.

Son olarak, ‘Pop-up’lar ve yönlendirmeler’ seçeneği açıkken, ‘Varsayılan davranış’ seçeneğini ‘Siteler pop-up’lar gönderebilir ve yönlendirmeleri kullanabilir’ olarak ayarlayın.

Değişiklikleri kaydetmek için alandan çıkın. Değişikliklerin uygulanabilmesi için siteyi yeniden yüklemeniz gerekecektir.

Üçüncü taraf açılır pencere engelleyici uzantısını kapatın veya kaldırın

Üçüncü taraf bir açılır pencere engelleyici, Chrome tarayıcısının içinde bulunan Google Web Mağazası’ndan indirilebilir ve yüklenebilir. Bir açılır pencere engelleyiciden kurtulmak için, onu tamamen devre dışı bırakmanız gerekecek. “Chrome™ için açılır pencere engelleyici – Poper Engelleyici” buna örnek olarak gösterilebilir. Google Chrome’daki herhangi bir uzantıyı kapatmak için aşağıda listelenen kılavuzu takip edebilirsiniz.

Google Chrome’a ​​bir uzantı eklendiğinde, ya doğrudan adres çubuğunun sağına gider ya da uzantı düğmesinin altına gizlenir. Onu kaldırmak için yapmanız gereken icon simgesine sağ tıklamak ve ‘Chrome’dan Kaldır’ seçeneğine gitmektir.

Aksi takdirde, Uzantılar düğmesine tıklayın ve ardından uzantı adının sağındaki dikey üç nokta düğmesine basın.

Ardından, ‘Chrome’dan Kaldır’ı tıklayın.

İşleminizi onaylamak için tekrar ‘Kaldır’ı tıklayın.

Üçüncü taraf açılır pencere engelleyicilerini kaldırmanın alternatif bir yolu

Ayrıca, Uzantılar aracılığıyla üçüncü taraf pop-up engelleme eklentilerini kaldırabilirsiniz. İlk olarak, ekranınızın sağ üst köşesindeki ‘Uzantılar’ düğmesini tıklayın.

Şimdi, ‘Uzantıları yönet’e gidin.

Bu sayfa, şu anda Google Chrome’da etkin olan tüm uzantıları listeleyecektir. Uzantıyı devre dışı bırakmak, ancak kullanışlı tutmak istiyorsanız, kapatmak için açma/kapama düğmesine basmanız yeterlidir.

Kaldırmak için ‘Kaldır’ seçeneğine tıklayın.

Bir iletişim kutusu, uzantıyı tamamen kaldırmak isteyip istemediğinizi sorar. ‘Kaldır’ı tıklayın.

Google Chrome mobil uygulamasında pop-up engelleyici nasıl kapatılır

PC veya Mac istemcisi kadar zengin özelliklere sahip olmasa da, Google Chrome uygulaması aynı zamanda kendi saygın özellikleriyle birlikte gelir. Pop-up engelleme, Google Chrome mobil uygulamasında da mevcuttur ve aşağıda bunu nasıl devre dışı bırakabileceğinizi göstereceğiz.

İlk olarak, Android veya iOS akıllı telefonunuzda Google Chrome uygulamasını başlatın. Şimdi, ekranınızın sağ üst köşesindeki dikey üç nokta düğmesine dokunun.

Menü aşağı düştüğünde, ‘Ayarlar’a dokunun.

‘Ayarlar’ sayfası açıldığında, ‘Site ayarları’ seçeneğini bulana kadar aşağı kaydırın.

‘Açılır pencereler ve yönlendirmeler’ seçeneğini görene kadar aşağı kaydırın.

‘Açılır pencereler ve yönlendirmeler’ geçişini açık konuma getirin ve alandan çıkın.

Belirli sitelerde açılır pencere engelleyicileri nasıl devre dışı bırakılır

Yukarıdaki bölümde, hem Google Chrome’un yerleşik engelleyicisi hem de herhangi bir üçüncü taraf uzantısı olan açılır pencere engelleyicilerini devre dışı bırakmanın ne kadar kolay olduğunu gördük. Ancak, özellikle yeniden yönlendirmeler yapan ve size pop-up’lar atan sitelere sık gidiyorsanız, pop-engelleyicileri tamamen kapatmak en iyi çözüm olmayabilir. Bu durumda, yalnızca birkaç güvenilir web sitesi için açılır pencere engelleyicilerini kapatmak ve geri kalanı için açık tutmak en iyisidir. Aşağıda, nasıl olduğunu öğreneceğiz.

Chrome’un yerleşik açılır pencere engelleyicisi

İlk olarak, ekranınızın sağ üst köşesindeki dikey üç noktaya tıklayın ve ‘Ayarlar’a gidin.

Şimdi, ekranınızın sol tarafındaki ‘Gizlilik ve güvenlik’ seçeneğine tıklayın.

Ardından, ‘Site ayarları’na gidin.

‘İçerik’ başlığının altındaki ‘Pop-up’lar ve yönlendirmeler’ seçeneğini bulana kadar aşağı kaydırın.

Şimdi, ‘Özelleştirilmiş davranış’ altında, ‘Açılır pencereler gönderme ve yönlendirmeleri kullanma izni var’ın sağındaki ‘Ekle’ seçeneğini tıklayın.

Ardından, izin vermek istediğiniz web sitesinin URL’sini girin ve son olarak ‘Ekle’yi tıklayın.

Eklediğiniz web sitesinin açılır pencereler göstermesine ve sizi diğer web sayfalarına yönlendirmesine izin verilir.

Üçüncü taraf uzantısı

Her açılır pencere engelleme uzantısı diğerinden çok az farklı olduğundan, yapılandırma seçenekleri bir uzantıdan diğerine taşınmayabilir. Bununla birlikte, hepsi, çemberler arasında atlamadan pop-up’ları devre dışı bırakmanıza izin verir. Bu şekilde, uzantı menüsüne kolayca erişebilir ve herhangi bir site için açılır pencerelere izin verebilirsiniz.

Diğer web siteleri, açılır pencere engelleyiciniz tarafından engellenmeye devam eder.

Sıkça Sorulan Sorular

“Açılır pencere engelleyicinizi devre dışı bırakın” ne anlama geliyor?

Bazı web siteleri gezinme için açılır pencereler kullanır. Pop-up engelleyicinizi bu web sitelerinde çalıştırdığınızda, dahili bağlantılar çalışmaz ve bu da sonuçta ortalamanın altında bir tarama deneyimiyle sonuçlanır. Bu web sitelerinden en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olmak için geliştiriciler genellikle bir uyarıda bulunur ve sizden “açılır pencere engelleyicinizi devre dışı bırakmanızı” ister.

Devre dışı bırakmazsanız, rastgele çökmeler yaşayabilirsiniz ve site beklediğiniz gibi çalışmayabilir. Ancak, güvendiğiniz web sitelerinde açılır pencere engelleyiciyi devre dışı bıraktığınızdan emin olun. Sahte web siteleri de sizi tıklama başına ödeme web sitelerine yönlendirmek için benzer bir mesaj gönderebilir.

Pop-up engelleyiciyi devre dışı bırakmak iyi bir fikir mi?

Yeniden yönlendirmelerle ünlü sitelere giderseniz, bir pop-up engelleyiciye sahip olmak harikadır. Bu şekilde, odaklanmak istediğiniz içeriğe odaklanabilir ve gereksiz web sitelerine kapılabilirsiniz. Bu nedenle, bu web sitelerinde açılır pencere engelleyicileri kapatmak iyi bir fikir değildir.

Gezinme veya oturum açma için açılır pencereleri kullanan web sitelerinde, açılır pencere engelleyicileri kapatmak en iyisidir.

Açılır pencere engelleyicileri devre dışı bırakırsam bilgisayarım zarar görür mü?

Açılır pencere engelleyiciyi açık veya kapalı tutmanıza bakılmaksızın, sisteminiz açılır pencerelerden zarar görmez. Evet, çok fazla yönlendirme varsa yavaşlamalara ve tarayıcının çökmesine neden olabilir, ancak bu durumlarda bile sisteminiz pop-up’lardan / açılır pencere engelleyicileri devre dışı bırakarak kalıcı olarak zarar görmez.

Bilgisayarda açılır pencere engelleyici nasıl devre dışı bırakılır?

Bu makalede pop-up engelleyicilerin devre dışı bırakılması hakkında uzun uzun konuştuk. Bilgisayarınızda açılır pencere engelleyicileri devre dışı bırakma hakkında her şeyi öğrenmek için lütfen “Bilgisayarınızda Google Chrome’da açılır pencere engelleyicileri nasıl devre dışı bırakılır” bölümüne bakın. Yukarıda gösterilen adımlar hem Windows hem de Mac bilgisayarlar için geçerlidir.

Telefonda açılır pencere engelleyici nasıl devre dışı bırakılır?

Chrome mobil uygulaması, bilgisayar uygulaması gibi üçüncü taraf uzantıları desteklemediğinden, yalnızca Chrome’un yerleşik açılır pencere engelleyicisini kapatma seçeneğiniz vardır. Ayarlar > Gizlilik ve güvenlik > Site ayarları > Pop-up’lar ve yönlendirmeler > Pop-up’ları aç/kapat’a gidin. Daha fazla bilgi için yukarıdaki “Google Chrome mobil uygulamasında pop-up engelleyici nasıl kapatılır” bölümüne bakın.

Pop-up engelleyici geçici olarak nasıl devre dışı bırakılır?

Şu an itibariyle Google Chrome, açılır pencere engelleyiciyi geçici olarak devre dışı bırakmanıza izin vermiyor. Dilerseniz yukarıdaki kılavuzlarımızı kullanarak manuel olarak kapatabilir ve gerektiğinde tekrar açabilirsiniz. Ayrıca, birkaç web sitesi için pop-up engelleyiciyi kapatmayı düşünüyorsanız, özelleştirilmiş davranış seçeneğini kullanmak ve istisna olarak birkaç web sitesi eklemek mantıklıdır. Bu şekilde, ayarlarla uğraşma konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak ve gününüze her zamanki gibi devam edebileceksiniz.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.