Nasıl Yapılır

Bilgisayarı veya Telefonu Hacklenen Kişilerin Yapması Gerekenler

Bilgisayarı veya Telefonu Hacklenen Kişilerin Yapması Gerekenler

Hacklendim ne yapmalıyım sorusunun yanıtını arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu yazıda bilgisayarı veya telefonu hacklenen kişilerin yapması gerekenleri sizin için bir araya getirdik. İşte konuyla ilgili detaylar.

Hacklenince Yapılması Gerekenler

Kelimenin tam anlamıyla her yıl bilgisayar korsanları tarafından çalınan yüz milyonlarca e-posta adresi ve hesap bilgisi var. Bazen tek bir büyük ihlalde milyonlarca kişinin bilgileri hacker’ların eline geçebiliyor. Fakat bazen bu hacklenme olayı doğrudan birinin bilgisayarı üzerinden de gerçekleşebiliyor. Bir hack kurbanı olmak çoğu insan için korkutucu gelebilir, ancak bunu ciddiye almanız gerekirken, çoğu zaman paniğe gerek yoktur. hacklendiğinizi düşünüyorsanız, çevrimiçi yaşamınızı tekrar rayına oturtmak için aşağıdaki talimatları izleyin.

Hacklendiğimi Nasıl Anlarım?

Haberlerde veya arkadaşlarınızdan ve meslektaşlarınızdan büyük bir veri ihlali olduğunu duyabilirsiniz ve saldırıya uğrayan şirkette hesaplarınız varsa, her ihtimale karşı aşağıdaki adımların tümünü takip etmeye değer. Çoğu zaman, saldırıya uğradığınızda öğreneceğiniz şey, kredi kartı veya hesabınızda olağandışı bir etkinlikle ilgili olarak aniden gelen SMS ve aramalardır.

Gmail gibi büyük e-posta sağlayıcılarının çoğu, tanınmayan bir konumdan veya cihazdan hesabınıza yeni bir giriş yapıldığında sizi uyaracaktır. Veya bir hesaptan çıkış yaptığınızı ve şifrenizin artık çalışmadığını görebilirsiniz.

En önemli şey, tüm çevrimiçi etkinliklerinizi yakından takip etmenizi istememize rağmen, saldırıya uğradığınızı nasıl keşfettiğiniz değil, öğrendikten hemen sonra nasıl davrandığınızdır.

E-posta adresinizin potansiyel olarak bir veri ihlaline karışıp karışmadığını şuraya girerek kontrol edebilirsiniz.

Sonra ne yapacağız

Yalnızca bir hesabın hedef alındığını düşünseniz bile, yine de tüm önemli hesaplarınızı korumak için harekete geçmelisiniz. Bu, özellikle ana e-posta hesabınız ihlal edildiyse veya tüm çevrimiçi hesaplarınız için aynı e-posta ve şifreyi kullanıyorsanız geçerlidir.

Şifrelerinizi Değiştirin

Yapmanız gereken ilk şey, özellikle e-posta hesabınız, bankacılık hesaplarınız, kredi kartı hesaplarınız, PayPal vb. için tüm şifrelerinizi değiştirmektir. Artık birçok çevrimiçi kuruluş, ek bir güvenlik katmanı için 2 adımlı doğrulama sunmaktadır. Böylece her oturum açmaya çalıştığınızda size bir şifre gönderilir. Bu mevcutsa, mümkün olan en kısa sürede kurun.

E-posta hesabı şifreniz bilgisayar korsanı tarafından değiştirildiyse, sağlayıcıyla iletişime geçmeniz ve o hesabın gerçek sahibi olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Gmail için, saldırıya uğramış bir hesabı kurtarmaya yönelik talimatlar burada mevcuttur. Diğer ana e-posta sağlayıcıları için de durum benzerdir.

Banka ve Kredi Kartı Ekstrelerinizi Kontrol Edin

Olağandışı bir etkinlik için hem banka hesabınızı hem de kredi kartı ekstrenizi kontrol edin (mümkünse çevrimiçi ve hemen, ancak değilse bankanız/kredi kartı şirketinizle iletişime geçin ve bir ekstre isteyin). Ayrıca, yakın gelecekte herhangi bir olağandışı faaliyetten haberdar olabilmeleri ve uyarabilmeleri için hem bankanıza hem de kredi kartı şirketinize neler olduğunu bildirmeye değer.

Yeni kartlar çıkartmak zahmetli olabilir, ancak bir bilgisayar korsanı sizin kart bilgilerinizi kullanarak bir şeyler satın almaya başladığında kalan karışıklığı çözmeye çalışmaktan daha az zahmetlidir.

Hesaplarınızı Kurtarın

Google, Facebook, Twitter ve Microsoft gibi büyük şirketler, hesapların saldırıya uğrama olasılığının farkındadır ve çoğu, hesabı normale döndürmek için işlemler sunar. Gerçekten de, bir hesabın ele geçirildiğini fark eden ve sizin için kapatan ilk şirket olabilir. Söz konusu web sitesinin ana sayfasına gidin ve daha sonra ne yapacağınız konusunda tavsiye almak için bilgi tabanına/yardım sayfasına bakın.

Facebook, Twitter vb.’den hesabınızın ihlal edildiğini bildiren bir e-posta alırsanız, bunun doğru olup olmadığından ve birinin giriş bilgileriniz için kimlik avı yapmadığından emin olun. Ayrıca gelen e-postaların gerçek olduğundan ve birer sahte mail olmadığından da emin olun.

Tüm Hesaplarınızı Dikkatlice İnceleyin

Buna bankacılık, e-posta, çevrimiçi alışveriş hesapları dahildir, özellikle de birden fazla oturum açmak için aynı şifreyi kullanıyorsanız. Kaydolmadığınız veya göndermediğiniz şeyler için e-posta gelen kutunuzu ve gönderilen posta kutunuzu kontrol edin. Hemen hemen her web sitesinde unutulan bir şifreyi nasıl kurtaracağınızı düşünün: E-posta adresinize şifre sıfırlama talebinde bulunuyorsunuz. Birisi e-postalarınızı geçirdiyse, aynısını yapabilir.

Olağandışı herhangi bir etkinlik olup olmadığına bakın ve bazılarını tespit ederseniz, hesabınızın ihlal edilmiş olabileceğini bildirmek için web sitesi veya şirketle iletişime geçin. Çoğu zaman, en hızlı şekilde çözmenize yardımcı olabilirler.

E-posta hesabınız ele geçirildiyse ve şifre değiştiyse, gerçek sahibi olduğunuzu kanıtlamak için bir yola ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle, ana adres için alternatif kişi olarak genellikle ikinci bir e-posta adresi kullanabileceğiniz için iki ayrı e-posta adresine sahip olmanız önemlidir.

Cihazınızı Virüslere/Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı Taratın

Bilgisayarınıza bir virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşmışsa, bilgisayar korsanının ayrıntılarınızı aldığı yer burası olabilir, bu nedenle, ihlalin altında yatan kaynak hala tüm bilgilerinizi göndermek için cihazınızda bulunuyorsa, yukarıdaki adımların hiçbiri işe yaramaz. Bilgisayar korsanına güncel bilgiler göndermeye devam eder. Norton, Kaspersky, Panda veya McAfee gibi saygın tarama yazılımlarını kullanarak eksiksiz bir virüs taraması çalıştırın.

Windows 10 kullanıyorsanız, Windows Defender aracı, bilgisayarınızda özellikle iyi gizlenmiş kötü amaçlı yazılımları bile bulabilen bir Çevrimdışı Tarama sunar. Bu taramanın tamamlanması en az 15 dakika sürecektir, ancak ücretsiz anti-virüs yazılımı tarafından sunulan en kapsamlı taramadır.

Arkadaşlarınız, Aileniz ve Meslektaşlarınızla İletişim Kurun

E-postanızın veya sosyal medya hesabınızın saldırıya uğradığını düşünüyorsanız, arkadaşlarınızla, ailenizle ve iş arkadaşlarınızla iletişime geçin, onlara haber verin. Bir aile üyesinin veya arkadaşının, yolda kalmış bir kişiden, eve gidebilmeleri için yardım (para şeklinde) isteyen bir e-posta aldığı birçok vaka olmuştur. İnsanları bilinçlendirmek, bu tür bir dolandırıcılığa düşme olasılıklarının daha düşük olacağı anlamına gelir.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.