Haber

Huawei, 2022’den itibaren Kendi Çiplerini Üretmeye Başlayabilir

Huawei Mate 40 Pro

Geçtiğimiz birkaç yıl Çinli akıllı telefon devi Huawei için zor geçti. Şirket, güvenlik endişeleri nedeniyle ABD tarafından yasaklandıktan sonra işinin önemli bir bölümünü kaybetti. Huawei o zamandan beri Google ve Qualcomm’un da aralarında bulunduğu Amerika merkezli hiçbir şirketle iş yapamıyor. Şirket, sorunun üstesinden gelmek için kendi bünyesinde alternatifler geliştirdi. Huawei, Kirin HiSilcon çiplerini akıllı telefonlarında kullanıyor. Şimdi yeni bir rapor, Çinli akıllı telefon şirketinin Çin fabrikasında kendi çipini kuracağını iddia ediyor. Ortaya çıkan bir rapor, Shenzhen merkezli teknoloji şirketinin ilk dökümhanesini Wuhan’da kuracağını iddia ediyor. Raporda, şirketin önümüzdeki yıldan itibaren kademeli olarak üretime başlamayı planladığı belirtiliyor.

Huawei şimdiye kadar HiSilicon yan kuruluşu aracılığıyla Kirin çipleri geliştiriyor. Şirket şimdi Çin’in Wuhan şehrinde bir tesis kurmayı planlıyor. Digitimes ayrıca bu fabrikanın kendi kendine yeterlilik kazanmak ve mikro devre tasarımları oluşturmak için optik iletişim çipleri ve modülleri üretmek için kullanılacağını iddia ediyor. Proje 2019 yılında “HiSilicon Factory” adıyla kurulmuştur. Huawei’nin bu tesise 1,8 milyar CNY yatırım yaptığı bildiriliyor. Fabrikada şu anda optik iletişim modülleri, HiSilicon çipleri ve lazer radarlara odaklanan 10.000’den fazla araştırma ve geliştirme personeli çalışıyor. Raporlar, Wuhan’daki bu fabrikanın Çin’de uyumlu bir optik DSP yonga seti geliştirebilen tek fabrika olduğunu gösteriyor.

Huawei, Wuhan’daki HiSilicon fabrikası hakkında henüz resmi bir açıklama veya onay yapmadı. Şirket içi geliştirme ve üretim, Huawei’nin otomotiv ve teknoloji dünyasındaki çeşitli endüstrileri etkileyen küresel çip sıkıntısının üstesinden gelmesine de yardımcı olacak.

İlgili bir haberde, Çinli akıllı telefon devi, Çin’de amiral gemisi akıllı telefon serisi P50 serisini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Lansman tarihi hakkında henüz resmi bir açıklama yok.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber