Haber

Huawei HarmonyOS 2 işletim sistemi tanıtıldı; Özellikleri ve Tasarımı

Huawei özel bir sunum etkinliğinin bir parçası olarak HarmonyOS 2 işletim sistemini tanıttı. Akıllı telefonlar, tabletler, akıllı saatler vb. cihazlar için gelen HarmonyOS, farklı cihaz türlerini tek bir ekosistemde birleştirmenize olanak tanır. Böylece kullanıcı, bir ekosistem içindeki çeşitli cihazlardan en iyi şekilde yararlanabilir. HarmonyOS 2’de uygulanan yeni kontrol paneli, diğer cihazların basit ve sezgisel bağlantısını destekler. Bu işlem, cihazları temsil eden simgelerin taşınması ve entegre edilmesiyle gerçekleştirilir.

Örneğin, bir kullanıcı bir film izlemek isterse, kontrol paneline gitmeli ve TV simgesini telefon simgesine doğru kaydırmalıdır. Bu durumda akıllı telefonda izlenen film televizyonda gösterilecektir. Sesi aynı şekilde kablosuz kulaklığa çevirebilirsiniz. Bu durumda ses TV’den değil kulaklıktan gelecektir. Ayrıca işletim sisteminin yeni kontrol merkezi uygulamaları, onu çeşitli cihazlarda kullanmanıza olanak tanır. Bu durumda her cihaza uygulama yüklemeye gerek kalmayacaktır. Böylece herhangi bir fonksiyon ve hizmet her zaman, her yerde aktif olacaktır.

HarmonyOS 2’de ana ekran yeniden tasarlandı. Örneğin, uygulamalar üzerinden ekranı yukarı kaydırarak hizmet widget’ları oluşturabilirsiniz. Böylece uygulamalara erişim olmadan bu widget’larda sağlanan bilgi ve hizmetleri gerçek zamanlı olarak izlemek mümkün olacaktır. Huawei HiLink Platformun adı değişti ve şimdiden HarmonyOS Connect denir. Bu platform, üçüncü taraf üreticilerin cihazlarına daha akıllı özellikler sağlamaya yardımcı olur. Artık akıllı ev ekosisteminde yer alan cihazları tek dokunuşla bir akıllı telefona entegre etmek mümkün olacak.

Örneğin, bir akıllı telefonla midye tarifi seçmek ve pişirmeye başlamak için firma tarafından üretilen ve HarmonyOS Connect platformunu destekleyen fırına dokunmanız yeterli. Huawei, HarmonyOS işletim sisteminin EMUI kullanıcı arabiriminin en son sürümünden daha akıcı çalışır. HarmonyOS 2 üzerinde çalışan uygulamalar arka planda çalışmaya devam eder. Dolayısıyla kullanıcı bu uygulamalarda yaptığı işe kaldığı yerden devam edebilir. Ayrıca HarmonyOS’lu cihazların pilleri daha uzun süre dayanır. Raporlara göre yaklaşık 100 Huawei cihazı HarmonyOS güncellemesini alacak. Bunların arasında hem akıllı telefonlar hem de tabletler var.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber