En İyiDonanım

i5-10600K için En İyi 5 Anakart [Anakart Önerisi]

i5-10600K için En İyi 5 Anakart [Anakart Önerisi]

10. nesil Core işlemci serisinin en ilginç üyesi Core i5-10600K modelidir. Bu 6 çekirdekli/12 iş parçacıklı CPU, birçok oyuncu için oldukça iyi bir noktadadır. Oyunlar için hala oldukça iyi bir seçim olan 10600K, yeni piyasaya sürülen Ryzen 5 5600X’ten daha ucuza mal olmakta ve hemen hemen her Z490 anakartıyla eşleştirilebilmektedir.

Intel i5-10600K almaya karar verdiğinizde, elinizdeki işlemci için sağlam bir Z490 anakartına da ihtiyacınız olacak. Şu anda piyasada çok sayıda Z490 anakart var gibi görünüyor ve bunların çoğu fiyatı ile doğru orantılı olarak oldukça gelişmiş özellikler sunuyor. Peki ama 10600K için en iyi anakart hangisidir? İşte i5-10600K için En İyi Anakartlar;

i5-10600K için Anakart Önerisi

i5-10600K için En Ucuz Anakart: MSI Z490-A Pro

Msi Z490 A Pro

MSI Z490-A Pro, i5-10600K için en ucuz Z490 anakartlardan biridir ancak fiyatına göre oldukça sağlam bir yapıya sahiptir. En önemli kısım olan VRM, fiyatına göre harikadır. Anakart, 10900K’yı herhangi bir kısma olmadan 5Ghz’de çalıştırabilir, bu nedenle OCed 10600K çalıştırırken herhangi bir sorun yaşamamalıdır.

Bazı kullanıcılar için sorun, ürünün sunduğu sınırlı özellikler olabilir. Uygun fiyat, ya daha düşük kaliteli VRM ya da daha az özellik anlamına geliyordu ve belliki MSI ikincisini seçti. Özelliklerin çoğu oldukça iyi olmasına rağmen, çeşitlilik sınırlı tutuldu. Böylelikle elimizdeki bu anakart 4800 MHz’e kadar DDR4 bellek, iki M.2 yuvası ve altı SATA III bağlantı noktası sunar hale geldi ki bizce gayet yeterli.

Ayrıca bu ürünle birlikte çift PCIe x16 yuvası (ancak mevcut Intel CPU nesli PCIe 4.0’ı desteklemediğinden yalnızca PCIe 3.0) ve üç PCIe x1 yuvası. Ayrıca, her ikisi de Realtek tarafından yapılmış 2.5Gb LAN ve sağlam bir ses bölümü elde edersiniz. Arkada, birkaç video çıkışıyla birlikte yalnızca birkaç hızlı USB 3.2 bağlantı noktası var. Bunun dışında BIOS flashback, sorun giderme LED’leri, çift BIOS veya POST kodu gibi şeyler beklemeyin.

Alternatif olabilir ASUS Prime Z490-P modeli de değerlendirilebilir. Bu da oldukça iyi bir VRM paketi sunuyor ve neredeyse aynı özelliklere sahip. 2.5Gb yerine 1Gb LAN alıyorsunuz ve ayrıca yetersiz doldurulmuş bir arka panele sahip oluyorsunuz.

i5-10600K için En İyi Orta Sınıf Anakart: MSI MAG Z490 Tomahawk

Msi Mag Z490 Tomahawk

MSI MAG Z490 Tomahawk, 10600K’larını çok çeşitli özelliklere ihtiyaç duymadan overclock etmek isteyen kullanıcılar için iyi bir seçim. Bu karttaki VRM mükemmel, 10900K’yı 5GHz üzerinde sorunsuz çalıştıracak kadar iyi. Anakart ayrıca çok sayıda USB 3.2 bağlantı noktası ve çift gigabit LAN (1Gb + 2.5Gb) ile arka uçtan oldukça iyi.

Ayrıca 4800 MHz’e kadar DDR4 bellek, iki M.2 yuvası ve altı SATA III bağlantı noktası için destek alırsınız. Anakart iki adet PCIe x16 yuvasıyla birlikte gelir ancak SLI’yi desteklemez, yalnızca Crossfire’ı destekler. Genişletme kartları için iki PCIe x1 yuvası da vardır. Realtek ALC1200-VD1 tarafından desteklenen ses bölümü fiyatına göre mükemmel. Gelişmiş OC özellikleri elde edemezsiniz, ancak hem CPU’nuzu hem de belleğinizi nihai sınırlarına zorlamak istemeniz dışında bunlara gerek yoktur.

Son olarak, bu anakartın görünümü de oldukça iyi. Mütevazı tasarım, her iki M.2 yuvasının da birer tane olduğu büyük soğutucularla vurgulanıyor. Ayrıca karanlıkta harika görünmesi gereken birkaç ince RGB efekti var. Alternatif istiyorsanız ASUS ROG Strix Z490-H modelini de tercih edebilirsiniz. Biraz daha iyi ses bölümü, iki yerine üç PCIe x16, bir BIOS flashback düğmesi ve bir Wi-Fi kartı için özel bir M.2 yuvası ile temelde aynı özelliklere sahip. Aynı fiyat aralığında bir Wi-Fi kartına ihtiyacınız varsa, MSI MPG Z490 tercih edilebilir.

Son olarak, tasarıma önem veriyorsanız ve yalnızca özelliklerle dolu değil, aynı zamanda güzel bir anakarta sahip olmak istiyorsanız, Gigabyte Z490 Vizyon G mükemmel bir seçimdir. Siyah ve gümüş-gri renk kombinasyonu dikkat çekicidir. Büyük soğutucular ve mükemmel VRM de öyle. Kart, Z490 Tomahawk ile hemen hemen aynı özelliklere sahip ancak biraz daha pahalı. Bize sorarsanız şık tasarımı aradaki fiyat farkına değer.

i5-10600K için En İyi Üst Düzey Anakart: ASUS ROG Strix Z490-E Gaming

Asus Rog Strix Z490 E Oyun

10600K ile hız aşırtma sınırlarını keşfetmek istiyorsanız, bu anakartı alın. ASUS ROG Strix Z490-E, mükemmel pasif soğutma, sorun giderme LED’leri, BIOS flashback ve mükemmel bir VRM birimi gibi OC dostu özelliklerle doludur. Kartın geri kalanı bağlantı noktaları ve yuvalarla doludur. Bellek 4800Mhz DDR4’e kadar çıkabilir. İki M.2 yuvası ve altı SATA III Bağlantı Noktası vardır. Kart, üç adet PCIe x16 yuvası ile birlikte gelir ve hem Crossfire hem de SLI’yi destekler. Ayrıca üç adet PCIe x1 yuvası vardır.

Arka uçta, 2.5Gb LAN, Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.1 bağlantısı, bir dizi USB 3.2 bağlantı noktası, BIOS flashback düğmesi ve ayrıca birinin hala ihtiyacı varsa, dört USB 2.0 bağlantı noktası bulabilirsiniz. Ses bölümü, ASUS’un tescilli ses codec bileşeni tarafından desteklenmektedir ve mükemmeldir. Bu, gelişmiş özelliklere ihtiyaç duyanlar için eksiksiz bir üründür. Bunun alternatifi ise şu olurdu MSI MEG Z490. Bu ürün ise hız aşırtma için iyi ama özelliklerle dolu değil.

Daha pahalı bir şey istiyorsanız, Asus ROG Z490 modeline bir göz atın. Aynı OC özellikleriyle birlikte aynı VRM ünitesine sahiptir. Ancak, POST kodu alt yerine ürünün üstüne yerleştirilmiştir ve ayrıca ek özelliklerle birlikte gelir. Çift gigabit LAN (5Gb + 1Gb), daha da fazla USB 3.2 bağlantı noktası, korumalı ses bölümü ve üç M.2 yuvası gibi şeyler.

i5-10600K için En İyi Micro-ATX Anakart: ASUS ROG Strix Z490-G Gaming WiFi

Asus Rog Strix Z490 G Oyun Wifi

ASUS ROG Strix Z490-G Gaming WiFi harika bir mATX kartıdır. Her şeyden önce, ASUS ROG Strix Z490-E’nin sadece bir adım altında olan muhteşem VRM’si sayesinde herhangi bir CPU’yu bu işlemcide çalıştırabilirsiniz. Sonra, bu anakart küçük bir boyuta sahip ama dolu. 4800MHz’e kadar DDR4 bellek için olağan destek ve iki M.2 yuvası (mATX kartında görmek güzel) var. Ayrıca Crossfire desteği ile 6 SATA III bağlantı noktası ve iki PCIe x16 bağlantı noktası elde edersiniz. Kart, Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.1 bağlantısı ile birlikte 2.5 Gb LAN’a sahiptir.

Renkli sorun giderme LED’leri ve BIOS flashback gibi bazı OC dostu özellikler mevcuttur. Arka panel, birkaç video çıkışı ve iki USB 2.0 bağlantı noktasıyla birlikte altı USB 3.2 bağlantı noktasına ev sahipliği yapıyor. Ses bölümü ASUS ROG Strix Z490-E ile aynıdır. Genel olarak, bu herkesi tatmin edecek mükemmele yakın bir mATX kartıdır. (Çok) daha ucuz bir alternatife ihtiyacınız varsa, şuna bir göz atın: ASUS Prime Z490M-PLUS. Harika bir VRM’si yok, fakat sunduğu özelliklere göre çok uygun fiyatlı.

i5-10600K için En İyi Mini-ITX Anakart ASUS ROG Strix Z490-I Gaming

Asus Rog Strix Z490 I Oyun

10600K için en iyi anakartlar arasında sayabileceğimiz bir diğer anakart modeli ise bir diğer Mini-ITX modeli ASUS ROG Strix Z490-I Gaming’dir. Pahalıdır ama fiyatına değer. Her şeyden önce, VRM bir Mini-ITX kartı için oldukça iyidir. Bununla, biraz hız aşırtmalı 10600K’lık bir M-ITX kasasının içinde güçlü bir SFF yapısı oluşturabilirsiniz. Ardından, çift M.2 yuvası ve dört SATA III bağlantı noktasıyla birlikte 4800 MHz’e kadar DDR4 desteği var. Üst düzey bir Mini-ITX kartı için olağan bir depolama seçeneği.

Bir adet PCIe x16 yuvası, bir Wi-Fi 6 kartı ve Bluetooth 5.1 bağlantısı ile birlikte gelir. Ses bölümü, ASUS’un tüm üst düzey anakartlarında bulunanla aynıdır. Başka bir deyişle, harika. Anakart, farklı renkli sorun giderme LED’leri ve BIOS flashback gibi bazı güzel özelliklerin yanı sıra 2.5Gb LAN’a sahiptir. Son olarak, arka panel bir Mini-ITX kartı için zengin bir şekilde doldurulur. Dört USB 3.2 bağlantı noktası, iki USB 3.1 ve iki USB 2.0 bağlantı noktası vardır.

Tasarım açısından ROG Strix Z490-I Gaming, mütevazı boyutuna rağmen kaygan ve yekpare görünüyor. Arka panel zırhı, soğutucularla kaynaşmış gibi görünüyor ve birlikte, kartı çok kalın bir yapıya dönüştürüyorlar. Alternatifler söz konusu olduğunda ise MSI MEG Z490I modelini tavsiye edebiliriz. Biraz daha ucuz bir alternatif ise Gigabyte Z490I Aorus Ultra, aynı zamanda sağlam VRM ve hoş bir dizi özellik ile birlikte gelir.

i5-10600K Özellikleri Neler? Neden Tavsiye Ediliyor?

Her şeyden önce, bu şu anda Intel’in en ucuz kilidi açılmış işlemcisidir. Şirket, i3 serisini K modeli olmadan piyasaya sürmeye karar verdi. Üstelik Core i5-10600K inanılmaz oyun performansı gösterir overclock yapıldığında performans daha da yükseğe çıkar. 5GHz civarında kararlı bir şekilde çalıştırabilir ve çok daha az parayla 10900K oyun performansına ulaşabilirsiniz.

Harika haber şu ki, 10600K ile hız aşırtma işlemi yapmak çok kolay daha büyük kuzenleri 10700K ve 10900K’dan çok daha serin çalıştığı için. Sağlam bir AIO veya kaliteli bir soğutucu ile eşleştirdiğinizde 5 GHz’e kadar ulaşabileceksiniz. Ve işin en iyi yanı, bunu yapmak için pahalı bir anakarta ihtiyacınız olmamasıdır.

Son olarak, bu CPU modelinin 6 çekirdekli tasarımı, özellikle yeni nesil oyunlardaki performans açısından bazı kullanıcılar için sınırlayıcı bir faktör gibi görünebilir. Ancak çekirdek başına performans ve konsolların işletim sistemi için bir çekirdeği ayırdığı gerçeği göz önüne alındığında, 10600K gibi güçlü bir 6 çekirdekli ve 12 iş parçacıklı işlemci gibi görünüyor, gelecek oyunlar için harika bir seçim olacak.

i5-10600K için anakart önerisi istiyorsanız yukarıdaki seçenekleri değerlendirmenizi tavsiye ederiz. i5-10600K ile birlikte kullanılabilecek en iyi anakartları listelediğimiz bu yazıda, sizlere iyi seçenekler sunduğumuzu düşünüyoruz.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaEn İyi