Haber

İnsan ömrünün sınırı 150 yıl

Üç büyük gönüllü grubunu kapsayan yeni bir araştırma, bir kişinin kanser, kardiyovasküler hastalık veya diğer hastalıklardan muzdarip olmasa bile, vücudunun ne kadar süre çalışabileceği konusunda bir sınırı olduğunu buldu. Çalışma, bu sınırın 120 ila 150 yıl olduğunu buldu. Bu tür bulgular, bilim insanlarını yaşlanma süreciyle ilgili temel sorulara geri döndürüyor. Bu nedenle, yaşlanma süreci hala bilimin insanların kaderini değiştirmesine izin vermiyor. Bilim adamları, bir insanın stresten uzak, kanserden, kalp damar hastalıklarından veya diğer ciddi hastalıklardan uzak, rahat bir yaşam sürmesi durumunda kaç yıl yaşayabileceğini kendilerine sordular.

Böylece gerçekleştirilen bilimsel araştırma sonuçları, bu durumda maksimum yaşam beklentisinin 120 ila 150 yıl olacağını göstermiş oldu. Bunun nedeni, o yaşta vücudun iyileşme yeteneğini tamamen kaybetmesidir. Araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Rusya’dan üç büyük gönüllü grubunu analiz etti. Sağlık durumunu değerlendirmek için uzmanlar, kan hücrelerinin sayısına göre günde atılan adım sayısını belirledi. Daha sonra sonuçları yaş grubuna göre karşılaştırdılar.

Bilim adamları, yaşlandıkça, hastalıktan başka bir faktörün vücudun kan hücrelerini yenileme yeteneğini ve dengeli bir yürüyüşü kademeli olarak azalttığını buldular. Sonuçlar, stresten (uykusuzluk, yorgunluk, soğuk algınlığı, vb.) kurtulma hızının vücudun dinamik stabilitesini karakterize ettiği gerçeğine dayanıyor. Bilim adamları, 40 yaşında iyileşme oranının 2 hafta olduğunu belirlediler. 40-80 yaş grubunda iyileşme oranı 2-8 hafta. 120-150 yaşlarında olan bir kişinin ise iyileşme yeteneğini tamamen kaybetmesi gerekir.

Bu nedenle, herhangi bir stres ölümcül olabilir. Uzun ömürlülüğün ana düzenleyicisinin vücudun iyileşme yeteneğinin kaybıyla ilgili olduğunu hesaba katarsak, bilim adamları yaşlanma sürecini önlemedikçe hiçbir hastalık tedavisi insan ömrünü uzatamaz. Öte yandan, bilim adamları organizmanın stabilite kaybı sorununu çözmede herhangi bir engel görmüyorlar. Bu nedenle, daha fazla araştırma bu sürecin derinlemesine analizine odaklanacaktır. Şu ana kadar Dünya’da en uzun yaşayan kişinin Jeanne Clament adında bir Fransız kadın olduğu belirtilmelidir. 1997 yılında 122 yaşında öldü.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber