Haber

Intel, Android Uygulamalarını ARM Platformundan Intel x86 Platformuna Nasıl Atladığını Açıkladı

Microsoft’un Windows 11 platformunda Android uygulama desteği sunması çok önemli, ancak şirketin bunun için teşekkür etmesi gereken iki taraf daha var – Amazon ve Intel. Amazon ortaklığı basittir – uygulama mağazası, Android uygulamalarını Microsoft Mağazasına getirmekten sorumlu olmak. Ancak Intel ortaklığı daha teknik ve belki de daha önemli. Zira şirket burada “Intel Bridge” adlı bir şey kullandı ve uygulamaların donanımla uyumlu olmasına izin verdi. “Intel ve Microsoft’un işletim sistemi, sistem mimarisi ve donanım entegrasyonuna yönelik uzun süredir devam eden yaklaşımı, müşteriler için en iyi bilgisayar deneyimini sağlıyor. Windows 11 ve Intel teknolojileri ve platformlarının birleşimi, Windows’ta benzersiz performans, uyumluluk ve deneyimler sunuyor. Intel Başkan Yardımcısı ve Genel Müşteri Bilgi İşlem Grubu Yöneticisi Gregory Bryant, bir blog gönderisinde ”Intel® Bridge Teknolojisi ile insanların en sevdikleri deneyimleri telefondan PC’ye taşıyoruz” diyor. 

Intel Bridge teknolojisi ne işe yarar?

Özünde, Intel Bridge teknolojisi bir derleyicidir, bir programlama dilinde yazılmış bilgisayar yazılımını diğerine dönüştüren bir araçtır. Intel Bridge ile Windows 11, Android için yazılmış yazılımların yalnızca Windows’ta değil, ARM ve x86 işlemciler tarafından desteklenen Windows cihazlarında da çalışmasına izin veren bir derleyiciye kavuşuyor.

ARM ve x86, mobil ve PC işlemcilerinde kullanılan iki farklı işlemci mimarisidir. ARM mimarileri Qualcomm tarafından Snapdragon yongalarında kullanılırken, Intel ve AMD işlemcileri için x86 kullanıyor. Android uygulamalarının Windows 11 cihazlarda düzgün çalışması gerekiyorsa, her türlü donanımı tanıması gerekir. Intel Bridge’in burada etkinleştirdiğini iddia ettiği şey tam olarak budur.

Şirket, blog yazısında “Intel Bridge Technology, uygulamaların x86 tabanlı cihazlarda yerel olarak çalışmasını sağlayan, bu uygulamaları Windows’ta çalıştırmak da dahil olmak üzere, çalıştırma zamanı sonrası derleyicidir” dedi. Intel’in çoklu mimari XPU stratejisi, önde gelen CPU çekirdeklerini, grafik teknolojisini, yapay zeka hızlandırıcılarını, görüntü işlemcilerini ve daha fazlasını tek ve doğrulanmış bir çözümde entegre ederek doğru iş yükleri için doğru motorları sağlıyor” diye ekledi.

Ancak, bu bize Android uygulamalarının Windows 11 cihazlarda nasıl performans göstereceğini gerçekten söylemez. Şimdiye kadar, Microsoft’un ARM işlemcileri denemesi, Intel ve AMD işlemcilerinin sunduğu performansın aynısını sunmadı. Ve çoğu inceleme, sorunun ARM mimarileri için x86 uygulamalarının derlenmesinde olduğuna işaret ediyor.

Yonga üreticisi The Verge’e verdiği demeçte, “Intel, bu yeteneği tüm x86 platformlarında sağlamanın önemli olduğuna inanıyor ve Intel Bridge teknolojisini tüm x86 platformlarını (AMD platformları dahil) desteklemek için tasarladı” dedi. Intel’e göre, teknoloji “mobil uygulamaları doğrudan PC’de çalışacak şekilde büyük ölçüde genişletiyor.”

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber