DonanımEn İyi

Intel Core i9-11900K İçin En İyi 3 CPU Soğutucu Önerisi

Intel Core i9-11900K İçin En İyi 3 CPU Soğutucu Önerisi

Intel Core i9-11900K için soğutucu önerisi arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu yazıda Intel Core i9-11900K için en iyi soğutucuları bir araya getirdik. İşte Intel Core i9-11900K Soğutucu önerisi arayanlar için bazı modeller.

Intel Core i9-11900K Isınma Problemi

Yakın zamanda piyasaya sürülen Intel Core i9-11900K oldukça hızlı bir işlemci. 5 GHz’in üzerinde bulunan maksimum turbo ile bunun aksini söylemek zor. 11900K’nın 10900K’nın üzerine bir yükseltme olup olmadığı tartışılırken; Herkesin oybirliğiyle hemfikir olduğu şey, 11900K’nın çok fazla ısınması.

Intel’in 14nm teknolojisini mutlak sınırlarına kadar zorlamasıyla 11900K’nın ısınması kaçınılmazdı. Ne kadar ısınıyor sorusuna gelirsek, Intel Core i9-11900K, 10 dakikalık basit bir test sırasında bile, önerilen maksimum sıcaklığı olan 98 santigrat dereceye kadar çıkabiliyor. Ancak performanstan biraz taviz vererek bu sıcaklığı 88 dereceye kadar düşürebiliyorsunuz. Bu, yüksek bir satış fiyatı ile satılan üst düzey bir tüketici işlemcisi için oldukça saçma. Ayrıca 11900K, 240 mm AIO kullanıldığında bile kolayca aşırı ısınabiliyor. Bu, bu canavarı evcilleştirmek için ne kadar aşırı bir soğutma çözümüne ihtiyaç duyacağınızın işaretini veriyor.

Peki Intel Core i9-11900K modelini yeteri kadar soğutmak için hangi soğutucu modelini tercih etmek gerekiyor. İşte size önerebileceğimiz üç farklı soğutucu tavsiyesi.

Intel Core i9-11900K İçin En İyi Soğutucular

NZXT Kraken Z73

Intel Core i9-11900K İçin En İyi 3 CPU Soğutucu Önerisi

Intel Core i9-11900K gibi hızlı ve yüksek bir şekilde ısınan bir işlemciyi etkili bir şekilde soğutmak için oldukça güçlü bir soğutma çözümüne ihtiyacınız olacak. Çoğu insan, özel döngü su soğutması kurmanın zorluğunu yaşamak istemez. Neyse ki, NZXT bizi bu dertten kurtarıyor.

NZXT’nin Kraken Z73’ü üzerine attığınız hemen hemen tüm termal yüklerin üstesinden gelmek için iyi donanımlı bir AIO’dur. 360 mm radyatörü ve üçlü 120 mm fanıyla Z73, 11900K’nın zorlu ısı çıkışına ayak uydurabilir.

Kraken sıvı soğutucu serisi, uzun zamandan beri hayranların favorisi oldu. Bu, temel olarak temiz, minimalist tasarımının yanı sıra üst düzey soğutma performansından kaynaklanmaktadır.

Kraken Z73 ayrıca pompa üzerinde dairesel 2.36 inç LCD ekrana sahiptir. Bu, CPU sıcaklığı, pompa hızı ve çok daha fazlası gibi çeşitli sistem istatistiklerini görüntülemenize ve özelleştirmenize imkan sağlayabilir.

Kraken’in yapı kalitesi de çok iyi, su bloğu için öncelikle yüksek kaliteli plastik ve bakır kullanıyor. Yumuşak renkleri ve şık tasarımı ile Z73’ü sisteminizin geri kalanıyla bütünleştirmekte hiçbir sorun yaşamazsınız.

NZXT Kraken Z73, mükemmel bir soğutma performansı sunarken, fiyatıyla cep yakıyor. Bununla birlikte, üst düzey bir Intel CPU için yüksek meblağda bir para para harcıyorsanız, muhtemelen yeterli bir soğutucu için biraz daha fazla harcamayı düşünmeyeceksiniz.

Noctua NH-D15

Intel Core i9-11900K İçin En İyi 3 CPU Soğutucu Önerisi

Core i9-11900K’yı yeterince soğutabilen tek hava soğutucunun NH-D15 olması, muhtemelen birçoğunuz için bir sürpriz değil. NH-D15 Noctua tarafından geliştirilmiş bir hava soğutucu. Bu, 6 ısı borulu, çift kuleli bir hava soğutucusu devi. Ayrıca, evrensel olarak, paranın satın alabileceği en iyi CPU hava soğutucusu olmasa da onlardan bir tanesi olarak bilinir.

NH-D15, Noctua’nın özel termal macun karışımı ile birlikte bir çift 140 mm PWM fan ile birlikte gelir. Büyük boyutu, NH-D15’in ağır su soğutucularına ve AIO’lara ayak uydurmasını sağlar. Ağır yüklü testlerin çoğunda, 11900K, iş başındaki şaşırtıcı Noctua mühendisliğinin bir kanıtı olan termal kısma olmadan yükseltmeyi başardı.

NH-D15 ayrıca Noctua’nın son derece sessiz çalışan son teknoloji fanları ile birlikte gelir. Dayanıklı ve sağlamdırlar, böylece gereksiz tıkırtılar için endişelenmenize gerek kalmaz. PWM destekli fan başlıkları, fan hızını özgürce kontrol etmenize ve kullanımınıza bağlı olarak özel fan eğrileri ayarlamanıza olanak tanır.

Ödüllü hava soğutucu, bej rengi ve endüstriyel görünümlü tasarımıyla ikoniktir. Daha sessiz bir görünüm istiyorsanız, daha şık Chromax Black sürümünü de alabilirsiniz.

Noctua NH-D15, fiyatı ile de Intel Core i9-11900K için soğutucu önerisi arayanlar için iyi bir seçim olacaktır.

Cooler Master MasterLiquid ML240L

Intel Core i9-11900K İçin En İyi 3 CPU Soğutucu Önerisi

Core i9-11900K’nizi çok para harcamadan soğutmak istiyorsanız Cooler Master yardımınıza yetişecektir. Bu model, performans konusunda diğer iki model kadar iyi olmasa da, fiyatı ile ucuz bir soğutucu arayanların tercih edebileceği gayet yeterli bir modeldir.

ML240L’de eksik olan şey, büyük bir pompa ve 240 mm’lik bir radyatör ile tamamlanıyor. Cooler Master, çift odacıklı bir su pompası tasarımını tercih ediyor. Bu, anakartta daha fazla yatay alan bırakıyor, böylece bileşenlerde bir sıkışma olmuyor

Bununla birlikte, MasterLiquid ML240L’de, NZXT Kraken’deki gibi bir pompa ekranı bulunmuyor. Bununla birlikte ML240L, kendisine atılan en güçlü termal yüklerin üstesinden gelmek için son derece sessiz fanlarla çalışıyor.

Sonuç olarak Cooler Master MasterLiquid ML240L, Core i9-11900K için tercih edilebilecek en iyi ve en ucuz fiyatlı soğutucular arasında yer alıyor.

Sonuç

Core i9-11900K ile eşleştirmek için en iyi işlemci soğutucuları bu şekilde. Intel’in tamamen yeni Rocket Lake nesli işlemcileri ılık bir tepkiyle karşılanırken, Team Red’deki tedarik kısıtlamaları, giderek daha fazla tüketicinin hazır olana yöneldiği anlamına geliyor.

Bu nedenle, Core i9-11900K gibi gülünç derecede güce aç bir CPU satın alıyorsanız, yukarıdaki soğutuculardan herhangi birini tercih etmek en iyi seçeneğiniz olacaktır. Kraken Z73, birinci sınıf bir fiyata mükemmel su soğutma performansı sunar. Öte yandan, AIO’ların pahalılığı ve güvenilmezliği ile uğraşmak istemiyorsanız, Noctua NH-D15 çok daha ucuz bir fiyata en iyi soğutuculardan bir tanesi olacaktır. Ancak, umutsuzca sisteminize bir AIO eklemek istiyorsanız; fakat hiç birine fahiş meblağlar harcamak istemiyorsanız Cooler Master ML240L, güçlü bir yardımcı olacaktır.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaDonanım