Nasıl YapılırApple

FaceTime Görüşmelerinde Arka Planı Bulanıklaştırma Nasıl Yapılır?

WWDC 2021 açılış konuşmasında Apple, iPhone’lar için iOS’un yeni nesil sürümünü tanıttı. iOS 15, bazı etkileyici FaceTime güncellemeleri de dahil olmak üzere bir dizi yeni özellik getiriyor. Teknoloji devi, FaceTime’ı Zoom ve Skype gibi diğer video konferans uygulamalarıyla daha uyumlu hale getirmeye çalıştı. Diğer şeylerin yanı sıra Apple, FaceTime’da “Portre Modu” desteğini ekledi. Bu, esasen, artık FaceTime’da görüntülü görüşmelerinizin arka planını bulanıklaştırabileceğiniz anlamına gelir. Yani iOS 15’te FaceTime’daki Portre Modu özelliğini nasıl kullanacağınızı öğrenmek istiyorsanız doğru yere geldiniz.

iOS 15 FaceTime Portre Modu Nasıl Kullanılır?

Bu yazıda, iOS 15 Facetime’da yeni “Portre Modu”nu nasıl kullanacağınızı veya FaceTime görüntülü görüşme sırasında arka planınızı nasıl bulanıklaştıracağınızı göstereceğim. Bu nedenle, özelliğin nasıl çalıştığını öğrenmek için bu yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Uyumlu iPhone’lar

Adımlara geçmeden önce, FaceTime Portre Modu özelliği yalnızca A12 Bionic çip ve sonraki sürümlere sahip cihazlarda çalışır. Bu, özelliğin iPhone XS serisi, iPhone 11 serisi ve geçen yıl iOS 15 çalıştıran iPhone 12 serisinde mevcut olacağı anlamına geliyor.

iPhone X ve iPhone 8 serisi kullanıcıları maalesef bu FaceTime özelliğinden yararlanamayacak. Öte yandan iPhone SE 2020 kullanıcıları da özelliğin keyfini çıkarabilecek. Dolayısıyla, A12 destekli bir cihazınız varsa ve yeni FaceTime özelliklerini test etmek istiyorsanız, iOS 15 geliştirici betasını indirip üzerine yükleyebilirsiniz. Beta sürümünü geliştirici hesabı olmadan nasıl kuracağınıza dair ayrıntılı yazımız göz atabilirsiniz.

FaceTime Görüntülü Aramalarda Arka Plan Nasıl Bulanıklaştırılır?

Bu arada, iOS 15’te FaceTime görüntülü görüşmelerinde arka planı bulanıklaştırmak için izlemeniz gereken adımlara bir göz atalım.

Yöntem 1: FaceTime Uygulamasını Kullanma

1. iOS aygıtınızda FaceTime uygulamasını açın.

FaceTime'ı açın

2. Kişilerinizden herhangi birine FaceTime görüntülü arama yapın. Sonra, kendi video görünümünüze dokunun sağ alt köşede, mevcut tüm seçenekleri ortaya çıkarmak için genişlemesini sağlayın.

facetime görüntülü aramalarda arka planı bulanıklaştırma 1

3. Genişletilmiş video görünümünde, bir “Portre Modu” simgesine bakın (sol üst köşede). FaceTime görüntülü görüşmenizde arka plan bulanıklığını etkinleştirmek için üzerine dokunun.

arka plan facetime görüntülü aramaları bulanıklaştır 2

4. İşte bu kadar. Bulanık arka plan sayesinde, artık dağınık odanızı, fotoğraf duvarınızı ve daha fazlasını ortaya çıkarmadan arkadaşlarınızla ve iş arkadaşlarınızla FaceTime yapabilirsiniz.

facetime görüntülü aramalarda arka planı bulanıklaştır 3

Yöntem 2: Kontrol Merkezini Kullanma

1. iOS aygıtınızda FaceTime uygulamasını açın ve kişilerinizden herhangi biriyle FaceTime görüntülü araması yapın.

facetime bulanıklık arka plan 1

2. Görüntülü arama sırasında cihazınızda Kontrol Merkezi’ni açın. Açmak için Face ID özellikli bir cihazda sağ üst köşeden aşağı kaydırın veya Touch ID cihazında alttan yukarı kaydırın.

3. Kontrol Merkezinde “Video Efektleri” isimli yeni bir kutucuk göreceksiniz.

facetime bulanıklık arka plan 2

4. Genişletmek için “Video Efektleri” kutucuğuna uzun basın veya 3D olarak dokunun. Daha sonra, “Portre” düğmesine dokunun.

facetime bulanıklık arka plan 3

5. Şimdi “Video Efektleri” kutucuğunu ve Kontrol Merkezini kapatın ve görüntülü aramaya geri dönün. Ve işte! Artık FaceTime görüntülü aramanızda bulanık bir arka plan göreceksiniz.

facetime bulanıklık arka plan 4

Profesyonel İpucu: Portre Modu, iOS 15’teki Herhangi Bir Görüntülü Arama Uygulamasıyla Çalışır

Şimdi size bu kılavuzda FaceTime aramaları için “Portre Modu”nu nasıl açacağınızı göstersem de bu özellik iPhone’daki diğer görüntülü arama uygulamalarıyla da çalışır. Yani WhatsApp veya Instagram kullanarak görüntülü arama yaparsanız, o zaman “Video Efektleri” kutucuğu Kontrol Merkezinde görünecek ilgili uygulamanın adıyla. Ardından, yukarıdaki adımların aynısını kullanarak özelliği açıp kapatabilirsiniz.

whatsapp arka plan bulanıklığı - facetime

iOS 15 ile Görüntülü Görüşmelerde Arka Planı Bulanıklaştırın

iOS 15’te FaceTime’da görüntülü aramalar için yeni “Portre Modu” özelliği hakkında bilmeniz gereken tek şey bu. Apple, FaceTime ile bu tür özellikleri sunarak Zoom ve Google Meet gibi diğer video konferans uygulamalarıyla rekabet etmeye çalışıyor. Ayrıca, artık Android kullanıcılarına FaceTime aramaları yapmanıza, ekranınızı paylaşmanıza ve çok daha fazlasına olanak tanır. Ancak FaceTime hayranı değilseniz, Zoom’da sanal bir arka planın, Google Meet’te özel arka planın nasıl ayarlanacağını ve bağlantılı makaleler aracılığıyla Microsoft Teams’de arka planı nasıl değiştireceğinizi de kontrol edebilirsiniz.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.