Nasıl Yapılır

iOS 15 Takvim uygulamasında FaceTime bağlantısı nasıl oluşturulur

iOS 15 Takvim uygulamasında FaceTime bağlantısı nasıl oluşturulur

Apple kısa süre önce iPhone’un bir sonraki büyük güncellemesi olan iOS 15 ile birlikte gelecek olan tüm özellikleri açıkladı. Bu Eylül ayında piyasaya sürülecek olan yeni iOS sürümü, SharePlay, Spotlight fotoğraf arama gibi bir dizi yeni özellikle gelecek.  Ancak belki de iOS’ta yapılacak en büyük değişiklikler, FaceTime’da kullanıma sunulacak yeni özellikler olacak.

iOS 15 ile birlikte video konferanslara artan güven nedeniyle FaceTime yeni bir kaç özellik kazanıyor. Bu FaceTime özelliklerinden biri, mesajlar ve e-posta yoluyla paylaşılabilen ve ayrıca bir Takvim etkinliğine bağlanabilen bir FaceTime bağlantısı oluşturabilmeyi içeriyor. Bu FaceTime bağlantılarının eklenmesi, Android ve Windows üzerinden FaceTime aramalarına katılma hayalini de gerçeğe dönüştürecek.

Bu yazıda, iPhone veya iPad’inizdeki Takvim uygulamasını kullanarak FaceTime’da görüntülü arama için bir bağlantı oluşturmanıza yardımcı olacağız. İşte Takvim’de FaceTime arama bağlantısı nasıl oluşturulur sorusunun yanıtı.

iPhone ve iPad Takvim Uygulamasında FaceTime Bağlantısı Nasıl Oluşturulur

iPhone veya iPad’inizdeki Takvim uygulamasında bir FaceTime bağlantısı oluşturmaya çalışmadan önce, bu yeni özelliğin yalnızca iOS 15’te kullanılabildiğini bilmeniz gerekir.

Not: Bugünden itibaren (08 Haziran 2021), bu özelliğe yalnızca iOS 15 Geliştirici Beta’yı kullanarak erişebilirsiniz; bu, herkese açık değildir, ancak yakında Apple, iOS 15 için genel betaları yayınladığında erişilebilir olacaktır. Hataların ve yazılım uyumsuzluklarının varlığı nedeniyle cihazınızın günlük işlemlerini engelleyebilecekleri için iPhone’unuza iOS’un beta sürümlerini yüklememenizi öneririz.

Bir şekilde iPhone’unuza iOS 15 güncellemesini yüklerseniz, Takvim içinde bir FaceTime Bağlantısı oluşturmak için bu adımları izleyebilirsiniz. Bunu yapmak için iPhone’unuzda Takvim uygulamasını açın ve yeni bir etkinlik oluşturmak için sağ üst köşedeki ‘+’ simgesine dokunun.

Bu, cihazınızda bir ‘Yeni Etkinlik’ ekranı açacaktır. Burada, en üstteki metin alanına etkinliğiniz için bir başlık girin. Şimdi hemen altındaki “Konum veya Görüntülü Arama” yazan kutuya dokunarak bir FaceTime bağlantısı oluşturmaya devam edebilirsiniz.

Şimdi yeni bir ekrana yönlendirileceksiniz. Burada, ‘Görüntülü Arama’ altındaki ‘FaceTime’ seçeneğine dokunun.

Bunu yaptığınızda, FaceTime otomatik olarak yaklaşan bir arama oluşturacak ve bunu Takvim etkinliğinize bağlayacaktır. Bu başarılı olursa, Takvim uygulamasında etkinlik başlığınızın altında ‘FaceTime’ etiketini görebilmeniz gerekir.


Takvim bir FaceTime bağlantısı eklemiyorsa…

iOS 15 hala Geliştirici Beta’da olduğundan, hala bir sürü hata var. Bu nedenle, bazı durumlarda bir FaceTime aramasına doğrudan bir Takvim etkinliğinden bağlantı ekleyemeyebileceğinizi söyleyelim. Bu tür senaryolarda, FaceTime’dan manuel olarak bir bağlantı eklemeniz gerekecektir. Bunun için iOS’ta FaceTime uygulamasını açın ve ‘Yaklaşan’ bölümünün altında en yeni ‘FaceTime Bağlantısını’ arayın. Bir tane görmüyorsanız, üst kısımdaki ‘Bağlantı Oluştur’ düğmesine dokunarak yeni bir bağlantı oluşturmanız gerekebilir.

‘Yaklaşan’ bölümünün altında yeni bir ‘FaceTime Bağlantısı’ görürseniz, yanındaki ‘i’ simgesine dokunun.

Bir sonraki ‘FaceTime Bağlantısı’ ekranında, ‘Bağlantıyı Paylaş’ seçeneğini seçin.

Paylaşım Menüsü göründüğünde, ‘Kopyala’ seçeneğine dokunun.

FaceTime bağlantısı panonuza kopyalandığında, ‘Yeni Etkinlik’ ekranında ‘Konum veya Görüntülü Görüşme’ seçeneğine gidin.

Ardından, kopyaladığınız FaceTime Bağlantısını üst kısımdaki ‘Konum veya Görüntülü Görüşme Girin’ arama alanına ekleyebilirsiniz. Bunun için arama alanına uzun dokunun ve ardından göründüğünde ‘Yapıştır’ seçeneğine dokunun.

Bu bağlantı yapıştırıldığında, şimdi video görüşmesine bağlantı gerçek bağlantısını taşıyacak olan ‘FaceTime’ seçeneğine dokunun.

Takvim etkinliği artık en üstte FaceTime Bağlantısını içermelidir.


Takvim etkinliğine bir FaceTime bağlantısı ekledikten sonra, toplantı başlangıç ​​ve bitiş saati gibi diğer etkinlik ayrıntılarını ekranda düzenleyebilir, gerektiğinde davetliler, uyarılar, ekler, diğer URL’ler ve notlar ekleyebilirsiniz.

Etkinlikle ilgili tüm ayrıntıları ekledikten sonra, sağ üst köşedeki ‘Ekle’ düğmesine (veya Takvim’de mevcut bir etkinliği düzenliyorsanız ‘Bitti’ düğmesine) dokunabilirsiniz.

FaceTime bağlantısıyla Takvim’de başarıyla bir etkinlik oluşturduğunuzda, etkinlik oluşturulduktan sonra Etkinlik Ayrıntıları sayfasında bir FaceTime etiketi görünmelidir.

Buradan, ‘Katıl’ seçeneğine dokunarak FaceTime aramasına doğrudan girebilir veya yanındaki Paylaş simgesini kullanarak aramanın bağlantısını paylaşabilirsiniz.

Android ve Windows kullanıcıları FaceTime görüşmesine nasıl katılabilir? 

Pekala, bu artık çok kolay. FaceTime aramanızın bağlantısını istediğiniz herhangi bir ortam aracılığıyla onlarla paylaşın. Bağlantıyı kısa mesaj olarak veya sohbette veya DM’de gönderin, hepsi işe yarıyor. Android ve Windows kullanıcılarının aramanıza katılmak için yalnızca FaceTime bağlantısını tıklamaları gerekir. Android ve Windows’ta FaceTime uygulaması bulunmadığından, aramaya bir web tarayıcısı kullanarak katılacaklar.

Tabii ki bu bağlantıyı iPhone, iPad, macOS vb. gibi bir Apple cihazı kullanan arkadaşlarınızı da davet etmek için kullanabilirsiniz.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.