Nasıl Yapılır

iPhone Hava Durumu Bildirimlerini Almama Problemi ve Çözümü

Modern akıllı telefonlar, bir uygulamayı açıp ihtiyacınız olan bilgilere erişebildiğiniz için bulunduğunuz yerin etrafındaki hava durumunu kontrol etmeyi çok daha kolay hale getirdi. Peki ya yağmur veya fırtına bölgenizi etkileyeceği zaman bilgilendirilmek istiyorsanız? iPhone kullanıcıları artık cihazlarında Hava Durumu uygulamasını, bulundukları yerin içinde ve çevresinde yağmur veya kar yağdığında bildirim alacak şekilde ayarlayabilirler. iPhone’unuzdaki yerel Hava Durumu uygulamasından hava durumuyla ilgili bildirimler almıyorsanız, aşağıdaki gönderi bunun neden olduğunu ve nasıl düzeltebileceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

iOS sürümü uygunluğu

Hava durumu bildirimleri, iPhone’larda iOS 15 güncellemesinin bir parçası olarak gelen yeni bir özelliktir. Şu anda, iOS 15 yalnızca belirli iPhone’larda geliştirici beta olarak mevcuttur ve birincil iPhone’unuzda hatalar ve sorunlarla karşılaşmanız kesinlikle sorun olmadıkça mevcut iOS 15 beta sürümünü yüklememenizi öneririz.

Ayarlar uygulamasını açıp Ayarlar > Genel > Hakkında > Yazılım Sürümü’ne giderek cihazınızdaki iOS sürümünü kontrol edebilirsiniz.

Hava Durumu Bildirimlerinin çalışması için sürümde “15.0” yazmalıdır. iPhone’unuz iOS 14 veya daha eski sürümleri çalıştırıyorsa, bu özelliğe iPhone’unuzdan erişemezsiniz.

Bölge uygunluğu

Yalnızca sınırlı sayıda bölgede iOS’taki Hava Durumu uygulaması aracılığıyla yağmur, kar, dolu veya karla karışık yağmur hakkında bilgilendirileceksiniz. Resmi olarak iOS 15 özellikler sayfası, Apple, yalnızca kullanıcıların İrlanda, İngiltere ve ABD iPhone’larında bir sonraki saat yağış bildirimlerini alabilecekler.

Bu, yukarıda belirtilen ülkeler dışında bir yerde ikamet ediyorsanız, iPhone’unuzda yağış bildirimleri alamayacağınız anlamına gelir. Desteklenmeyen bir bölgedeyseniz bulunduğunuz yerde yağmur veya kar yağıp yağmayacağını kontrol etmenin tek yolu, hava durumu uygulamasını açıp tercih ettiğiniz konum için hava durumu kartına kaydırmaktır.

Bunun, iOS 15’in gelecekteki beta sürümleri kullanıma sunuldukça değişmesini bekliyoruz ve Apple, kararlı iOS 15’i kitlelere sunduğunda, desteklenen bölgelerin daha uzun bir listesini görebiliriz.

iOS 15’te Hava Durumu Bildirimleri nasıl düzeltilir?

Hava Durumu Bildirimleri için desteklenen konumlardan birinde (İrlanda, Birleşik Krallık ve ABD) bulunuyorsanız ancak yine de iPhone’unuzda hava durumuyla ilgili bildirimleri alamıyorsanız, aşağıdaki düzeltmeleri yapmak isteyebilirsiniz. düzelt.

Düzeltme #1: Hava Durumu uygulamasının içine konum(lar) ekleyin

Bulunduğunuz yerde hava durumu bildirimlerini alamamanızın bir nedeni, konumunuzu veya şehrinizi Hava Durumu uygulamasına eklememiş olmanız olabilir.

Bildirim almak üzere bir veya birden çok konum eklemek için iPhone’unuzda Hava Durumu uygulamasını açın ve sağ alt köşeden Liste simgesine (madde işaretli noktaları ve üç çizgili olan) dokunun.

Bu, hava durumu kartlarını etkinleştirdiğiniz konumların listesini getirecektir. Bu ekranda, üstteki arama çubuğuna dokunun ve hava durumu sonuçlarını istediğiniz yerin adını girin.

Arama sonuçlarından istediğiniz konumu bulduğunuzda üzerine dokunun.

Seçilen bölgenin hava durumu tahmini şimdi görünecektir. Yüklendiğinde, hava durumu kartları listenize eklemek için sağ üst köşedeki ‘Ekle’ düğmesine dokunun.

Diğer şehirlerden hava durumu verilerini görmek ve onlar için tüm hava durumu uyarılarını almak için adımları tekrarlayabilirsiniz. Bir destek bölgesinden bir konum eklediğinizde, başka hiçbir şey yapmadan onlar için Hava Durumu Bildirimleri alabilmeniz gerekir.

2. Düzeltme: Hava Durumu uygulaması için bildirimleri etkinleştirdiğinizden emin olun

Hava durumu uyarılarını almak istediğiniz tüm konumları eklediyseniz ve hala Hava Durumu uygulamasından bildirim almıyorsanız, uygulamadan gelen bildirimleri bir şekilde devre dışı bırakmış olabilirsiniz.

Hava durumuyla ilgili bildirimleri kontrol etmek ve etkinleştirmek için Ayarlar uygulamasını açın ve ‘Bildirimler’ seçeneğini seçin.

Bildirimler içinde aşağı kaydırın ve listeden Hava Durumu uygulamasını seçin.

Bir sonraki ekranda, ‘Bildirimlere İzin Ver’in yanındaki geçişi etkinleştirin.

Bu, Hava Durumu uygulamasından tüm hava durumu bildirimlerini etkinleştirmelidir. Hava Durumu uygulaması bildirimleri gönderir göndermez bildirimleri aldığınızdan emin olmak için, “Bildirim Teslimi” bölümündeki “Hemen Teslim” seçeneğini seçin.

Ek olarak, ‘Uyarılar’ içindeki şu seçenekleri işaretleyerek bildirim uyarılarını doğru zamanda aldığınızdan emin olabilirsiniz – Kilit Ekranı, Bildirim Merkezi ve Afişler.

3. Düzeltme: Hava Durumu uygulaması için Konum erişimini etkinleştirin

Hava Durumu uygulamasının bulunduğunuz konuma göre size yağmur veya kar uyarıları vermesini istiyorsanız, uygulamaya konumunuza erişim izni verdiğiniz oldukça iyi anlaşılmıştır.

Bunun için iOS’ta Ayarlar uygulamasını açın ve ‘Gizlilik’ bölümüne gidin.

Bir sonraki ekranda, ‘Konum Servisleri’ seçeneğine dokunun.

Telefonunuz için konum erişimini tamamen devre dışı bıraktıysanız, ‘Konum Servisleri’nin yanındaki anahtarı etkinleştirin.

Bunu yaptığınızda, konum erişimi gerektirebilecek uygulamaların listesi aşağıda yüklenecektir. Bu listeyi aşağı kaydırın ve ‘Hava Durumu’ uygulamasını seçin.

Bulunduğunuz yerle ilgili bildirim almak istiyorsanız, alttaki ‘Her Zaman’ seçeneğini seçmeniz gerekir.

Ayrıca, Hava Durumu uygulamasının size hava durumu bilgisi vermesi için tam konumunuzu bilmesi gerekmediği için, gizlilik önlemi için bu ekranda ‘Kesin Konum’u devre dışı bıraktık, yaklaşık bir konum yeterli olacaktır.

Hava Durumu uygulaması, yalnızca mevcut konumunuzu her zaman bildiğinde size en alakalı hava durumu bildirimlerini verebilir.

Konumunuzu paylaşmak istemiyorsanız veya konum izlemenin pil ömrünüzü etkilemesini istemiyorsanız, yalnızca seçili konumlar için hava durumu uyarıları almak için yukarıdaki Düzeltme #1’i seçebilirsiniz.

4 Numaralı Düzeltme: Konumlarınız için Hava Durumu Bildirimlerini AÇIN

Şimdiye kadar, birden fazla konumu etkinleştirmiş ve Hava Durumu uygulamasına konum erişimi vermiş olabilirsiniz. iOS 15’te hala hava durumu uyarıları almıyorsanız, Hava Durumu uygulamasında konumlarınız için Hava Durumu Bildirimlerini manuel olarak etkinleştirmeniz gerekebilir.

Bunun için iPhone’unuzda Hava Durumu uygulamasını açın ve sağ alt köşeden Liste simgesine (madde işaretli noktaları ve üç çizgili olan) dokunun.

Bir sonraki ekranda, sağ üst köşedeki 3 nokta simgesine dokunun.

Bir taşma menüsü göründüğünde, ‘Bildirimler’ seçeneğini seçin.

Bu sizi doğrudan Hava Durumu uygulamasının içindeki Bildirimler ekranına götürür. Bu ekrana erişmenin başka bir yolu da Ayarlar uygulamasını açıp Bildirimler > Hava Durumu > Hava Durumu Bildirim Ayarları’na gitmektir.

Bildirimler içinde, ‘Konumlarım’ın yanındaki anahtarları ve ayrıca ‘Konumlarınız’a manuel olarak eklediğiniz konumları etkinleştirin.

Tüm konumlarınız için tüm bildirimleri etkinleştirdikten sonra ‘Bitti’ye dokunun. Artık konum listenizdeki tüm desteklenen bölgelerden bildirim almaya başlamalısınız.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.