Mobil

İtalyan hükümeti Google’a 102 milyon avro para cezası verdi

İtalyan antitröst komitesine göre Google pazar avantajlarını kötüye kullanıyor ve rekabeti azaltıyor. Şirket sahip olduğu avantajları hizmetlerini tanıtmak için kullanıyor.

ABD merkezli dev şirket Android işletim sistemi ve Google Play, platformları aracılığıyla pazarda hakim bir konum elde etti ve Android geliştiricilerinin tüketicilere erişimini yönetmeye başladı. İtalyan antitröst komitesi bunlardan ötürü şirkete 102 milyon avro para cezası verdi. Bu kararın ana nedeni Google Enel X adlı bir şirketle rekabete aykırı bir mücadeleye girmesi oldu.

Söz konusu şirketin Android Auto platformuna erişimi 2 yıl içerisinde engellendi. Sonuç olarak, şirket kullanıcı tabanının bir kısmını kaybetti ve geri kalanı faydalı uygulamalara erişimden mahrum kaldı. Bu uygulamanın elektrikli araçlar için boş şarj istasyonları aramak için gerçek zamanlı olarak kullanıldığına dikkat çekiliyor. Sürücünün seyahat ederken akıllı telefona odaklanmaması için Android Auto uygulaması sürümüne ihtiyaç vardı.

Sonuç olarak, bu uygulamanın Android Auto’ya erişimini gerçekleştirmek yerine, Google, kendi uygulaması Haritalar’a aynı işlevi entegre etmiş ve piyasada aktif olarak tanıtmıştır. Aslında Google, kullanıcılarını seçme özgürlüğünden mahrum bırakmış ve rakibini ortadan kaldırmıştır. Bu nedenle, Google cezalandırılacaktır. Her şeyden önce, antitröst otoritesi adaletin yeniden tesis edilmesini istiyor ve Enel X dahil olmak üzere diğer yabancılar için Android Auto platformuna erişim sağlıyor. Ayrıca şirket 102 milyon euro para cezası ödemek zorunda kalacak. Ancak, Google önce temyiz mahkemesine itiraz edebilir. Şirket şu anda durumu araştırıyor ve nihai kararı daha sonra verecek.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaMobil