Haber

LEGO Geri Dönüştürülmüş Plastik Şişelerden Yapı Tuğlaları Yapıyor

Ünlü oyuncak üretim devi LEGO geçtiğimiz günlerde geri dönüştürülmüş plastik şişelerden yapılmış ilk yapı tuğlasını tanıttı. Şirket, gelecekte popüler yapı setlerini üretmek için sürdürülebilir kaynakları kullanmayı hedefliyor. Bu nedenle, geri dönüştürülmüş plastikten yapılan yeni tuğlaların geliştirilmesi, şirketin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasını sağlamak için önemli bir adımdır.

Danimarkalı oyuncak üreticisi, çevre dostu tuğlaları resmi bir basın açıklaması ile duyurdu. İlk ürün, bir LEGO tuğlasının prototipidir. Şirkete göre, mühendisler ve malzeme bilimcileri, yeni prototip tuğlayı geliştirmek için 250’den fazla PET malzeme varyasyonunu ve yüzlerce başka plastik formülasyonu test etti.

Plastik şişelerden yapılmış lego tuğlaları

Şirket, 150’den fazla kişinin LEGO ürünleri için sürdürülebilir çözümler geliştirmek için çalıştığını belirtiyor. Tasarıma gelince, bu LEGO tuğlaları standart bir Lego yapım tuğlasından o kadar da farklı değil. Şirkete göre, en az on adet 2 x 4 LEGO tuğlası yapmak için bir litrelik plastik PET şişe yeterlidir. Şirket, patent bekleyen formülasyon sürecini kullanmıştır. “Geri dönüştürülmüş PET’i güçlendirici katkı maddeleriyle birleştirmek için ısmarlama birleştirme teknolojisi.” Bu, yeni yapım parçalarını standart LEGO yapım parçaları kadar güçlü kılar. Yani, üzerlerine basarsanız bunlar da aynı şekilde acıtacak!

Yeni sürdürülebilir LEGO tuğlalarının kullanılabilirliğine gelince, şirket şunları söylüyor: “LEGO ürün kutularında geri dönüştürülmüş malzemeden yapılmış tuğlaların görünmesi biraz zaman alacak”. Şirket, PET formülasyonunu test etmeye ve geliştirmeye devam edecek. Bunu takiben, geliştirmenin pilot üretim aşamasına geçip geçmeyeceğine karar verecek. Oyuncak yapımcılarına göre bu testler ve geliştirmeler en az bir yıl daha sürecek.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber