Nasıl Yapılır

Lightroom Yüz Tanıma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Lightroom Yüz Tanıma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Lightroom Yüz Tanıma Nasıl Kullanılır sorusunun yanıtını öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. İşte yüz tanıma özelliğini kullanabilmek için takip etmeniz gereken adımlar.

Yüz tanıma sistemini kullanmaya başlamak için Kitaplık görünümüne gidin. Görünüm penceresinin altındaki çubukta, görüntüleme seçeneklerini ve bunların yanında üzerinde bir yüz bulunan bir buton göreceksiniz. Bu Kişiler butonudur; üzerine tıklayın veya alternatif olarak kısayolunu kullanın.

Lightroom Yüz Tanıma Nasıl Kullanılır?

Yüz tanıma sistemini ilk kez kullanıyorsanız, iki seçenekli bir giriş ekranı göreceksiniz. İlk seçenek uzun vadede daha kullanışlı sonuçlar üretecek, ancak ikincisi tek bir görüntü için daha uygun.

‘Yüzleri bulmaya başla…’ düğmesine tıklayın ve program yüzleri aramak için resim kitaplığınızdan geçmeye başlayacaktır. Birçoğu insan içeren binlerce resimden oluşan bir koleksiyonunuz varsa, bu işlem uzun zaman alabilir. Örneğin, 50.000’den fazla resimden oluşan bir koleksiyon yaklaşık 24 saat sürebilir.

Lightroom Yüz Tanıma Nasıl Kullanılır?

PC’nizi gece boyunca açık bırakabiliyorsanız, aramayı çalışır durumda bırakabilirsiniz ve arama sabaha kadar tamamlanacaktır. Değilse, endişelenme. Programı kapatabilir ve bilgisayarınızı güvenle kapatabilirsiniz. Lightroom’u bir sonraki başlatışınızda arama devam edecek ve arka planda çalışmaya devam edecektir.

Varsayılan olarak, sistem tüm resim kitaplığınızı aramaya ve dizine eklemeye başlayacaktır, ancak onu yalnızca belirli bir klasöre bakacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Arama çalışırken, Klasörler sekmesine gidin ve aramak istediğiniz klasörü seçin. Sistem, o klasörü ve içerdiği alt klasörleri hemen indekslemeye başlayacaktır.

Sistem yüzleri bulmaya başladığında, onlara isim eklemeye başlayabilirsiniz. İlk başta, belli ki, kimseyi tanımayacak ve yüzlerin altında sadece soru işaretleri olacak. Yüze bir isim eklemek için soru işaretine tıklayın, sistem daha sonra tanımladığınız yüzlere benzer yüzler önermeye başlayacaktır.

Birkaç isim ekledikten ve sistem tanımlama yapmaya başladığında, küçük resmin altındaki Onay düğmesine tıklayarak doğru olanları onaylayabilirsiniz. Ne kadar doğru tanımlama onaylarsanız, yüz algılama algoritması o kadar doğru olur. Ne kadar doğru olabileceğine şaşıracaksınız.

Benzer şekilde, sistem yanlış bir tanımlama yaparsa, bu kişinin tanıdığını sandığı kişi olmadığını bildirmek için küçük resmin altındaki sağdaki düğmeye tıklayın. Önerilen ad bir soru işaretine dönecektir, bu nedenle tanıdığınız biriyse buna tıklayıp onun yerine doğru adı girebilirsiniz.

Yüz tanıma algoritması son derece iyi olsa da, gerçekten sadece bir yüze benzeyen piksel kalıplarını tanımlıyor, bu yüzden bazen hata yapacak. Heykeller, posterler ve kediler (garip bir şekilde köpekler olmasa da) diğer yüz benzeri şekiller gibi kafasını karıştıracaktır. Bunları sağdaki düğmeye tekrar tıklayarak kaldırabilirsiniz.

Yüz tanımanın ne kadar başarılı olabileceğine şaşıracaksınız. Otuz yıl arayla çekilmiş insanların fotoğraflarını kolayca tanıyabilir ve güneş gözlüğü, süslü elbise kostümleri ve aptal suratları çeken insanlarla hiçbir sorunu yoktur.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.