Nasıl Yapılır

Linux’ta C++ Nasıl Kurulur

Aşama 1 – İlk adım, Linux’un C++ kodunuz için hazır olduğundan emin olmaktır, bu nedenle sistem ve yazılımın güncel olup olmadığını kontrol edin. Bir Terminal açın ve şu kodu girin:

sudo apt-get update && sudo aptget upgrade

Ardından Return tuşuna basın ve şifrenizi girin. Bu komutlar tüm sistemi ve kurulu tüm yazılımları günceller.

Adım 2 – Çoğu Linux dağıtımı, C++’da kodlamaya başlamak için gerekli tüm bileşenlerle önceden yüklenmiş olarak gelir; ancak, her şeyin mevcut olup olmadığını kontrol etmeye her zaman değer. Hala Terminal içinde, şunu girin:

sudo apt-get install build-essential

Ve Geri Dön’e basın. Doğru bileşenlere sahipseniz hiçbir şey yüklenmez; bazılarını kaçırıyorsanız, komutla yüklenirler.

Aşama 3 – Şaşırtıcı bir şekilde, bu kadar. Kodlamaya başlamak için her şey hazır. İlk C++ programınızı nasıl çalıştıracağınız aşağıda açıklanmıştır. Linux Mint’te ana metin düzenleyici, Menü’ye tıklayarak ve arama çubuğuna Xed yazarak başlatabileceğiniz Xed’dir. Açmak için sağ bölmedeki Metin Düzenleyici düğmesini tıklayın.

Adım 4 – Xed’de veya kullandığınız diğer herhangi bir metin düzenleyicide, C++ Hello’nuzu oluşturan kod satırlarını girin.

#include <iostream>

int main()
{
//My first C++ program
std::cout << “Hello World!n”;
}

Adım 5 – Kodunuzu girdikten sonra Dosya > Farklı Kaydet’e tıklayın ve programınızı kaydedeceğiniz klasörü seçin. Dosyayı merhabaworld.cpp olarak adlandırın (uzantı olarak .cpp olduğu sürece herhangi bir ad olabilir). Devam etmek için Kaydet’i tıklayın.

Adım 6 – Dikkat edilmesi gereken ilk şey, dosya uzantısı artık .cpp olarak ayarlandığından Xed’in bunu otomatik olarak bir C++ dosyası olarak tanımasıdır. Kodda renk kodlaması var ve dosya yöneticisini açarsanız, o dosyanın simgesinin üzerinde C++ damgalı olduğunu da görebilirsiniz.

Adım 7 – Kodunuz şimdi kaydedildikten sonra tekrar Terminal’e girin. Az önce kaydettiğiniz C++ dosyasının konumuna gitmeniz gerekir. Örneğimiz Belgeler klasöründedir, bu nedenle aşağıdakileri girerek oraya gidebiliriz: cd Belgeler. Unutmayın, Linux Terminali büyük/küçük harf duyarlıdır, bu nedenle büyük harfler doğru girilmelidir.

Adım 8 – C++ dosyasını çalıştırmadan önce onu derlemeniz gerekir. Linux’ta, açık kaynaklı bir C++ derleyicisi olan g++ kullanımı yaygındır; C++ dosyasıyla aynı klasörde olduğunuz için şunu girin: g++ helloworld.cpp Terminal’de ve Return tuşuna basın.

Adım 9 – Kodun g++ tarafından derlenmesi kısa bir zaman alır ancak kodda herhangi bir hata veya hata olmaması koşuluyla komut istemine döndürülürsünüz. Kodun derlenmesi yeni bir dosya oluşturdu. Terminale ls girerseniz, C++ dosyanızın yanında a.out olduğunu görebilirsiniz.

Adım 10 – a.out dosyası, derlenmiş C++ kodudur. Kodu çalıştırmak için şunu girin: ./a.out ve Return tuşuna basın. ‘Merhaba Dünya!’ ekranda belirir. Ancak, a.out pek arkadaş canlısı değildir. Derleme sonrası başka bir ad vermek için aşağıdakilerle yeniden derleyebilirsiniz: g++ helloworld.cpp -o helloworld. Bu, aşağıdakilerle çalıştırılabilen helloworld adında bir çıktı dosyası oluşturur: ./helloworld.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.