Nasıl Yapılır

MacBook Air, Macbook Pro Pil Sağlığı ve Devir Sayısı Öğrenme

MacBook Air, Macbook Pro Pil Sağlığı ve Devir Sayısı Öğrenme

MacBook Air veya MacBook Pro kullanıyorsanız pil sağlığını doğrudan sistem üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızı satıyorsanız veya yeni bir Macbook satın alıyorsanız bu önemli bir bilgidir. Pil sağlığına bakmak ve pil kapasitesini görmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli.

Macbook Air ve Macbook Pro’da Pil Sağlığı Öğrenme

Apple, yeni iPhone ile birlikte ‘Pil Sağlığı’ özelliğini tanıttı ve şimdi Mac’in yanı sıra Apple Watch’ta da bu özellik mevcut. Bu basit ölçüm, cihazda ne kadar gerçek şarj kapasitesi kaldığını gösteriyor ve reklamı yapılan orijinal tahmine kıyasla ne kadar süreceği konusunda size bir fikir veriyor.

Bu bilgiler, üzerinde Apple logosu bulunan yeni bir cihaz satın alırken kullanışlı olabiliyor. Pil sağlığı yüksekse, cihaz iyi durumda demektir. Çok düşükse, daha sonra sorun yaratabileceği anlamına gelmektedir.

Bu yazıda sizlere MacBook Air veya MacBook Pro pil sağlığınızı nasıl kontrol edebileceğinizi öğreteceğiz. Bu son derece kolaydır ve bunun için tek ihtiyacınız olan macOS Big Sur sürümüdür.

Macbook Pil Sağlığına Nasıl Bakılır?

Adım 1. İlk olarak Ayarlar uygulamasına girin ve Sistem Tercihlerini görüntüleyin.

Adım 2. Şimdi alt kısımda yer alan pil simgesine tıklayın.

Adım 3. Şimdi de soldaki listeden Pil/Batarya seçeneğine dokunun.

Adım 4. Pil sağlığı seçeneğine dokunduğunuzda karşınıza, cihazın pil sağlığı ile ilgili bilgiler içerin bir ekran açılacaktır.

Gördüğünüz gibi bu MacBook Pro’nun pil sağlığı şu anda %99, bu tamamen normal. Aslında, %80’in üzerindeki herhangi bir seviye iyi anlamına gelir. Pil sağlığı %80’in altına düştükçe risk artacaktır.

Kısacası, bir dizüstü bilgisayar satın alıyorsanız ve pil sağlığı 70’lerde ise, bu satın almaktan vazgeçmek için iyi bir sebeptir. Ancak aynı zamanda, bu pil sağlığı, iki ila üç yıldan daha eski bir ürün için tamamen normaldir.

Macbook Air ve Pro’da Pil Devir Sayısına Nasıl Bakılır?

Yukarıdaki pil sağlığı özelliğinin her Apple dizüstü bilgisayarda çalışmayabileceğini unutmayın. Bunu görmüyorsanız, pil döngüsü sayısını kontrol etmek için. Menü çubuğunda yer alan Apple logosuna tıklayın. Ardından Bu Mac Hakkında > Sistem Raporu > Güç seçeneklerini takip edin. Karşınıza çıkacak ekrandan Macbook Air veya Pro modelinizin pil devir sayısını görebilirsiniz.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.