Donanım

MediaTek, Dimensity 5G Açık Kaynak Mimarisi Platformlarını Duyurdu

MediaTek Dimensity 5G Açık Kaynak Mimarisi

MediaTek, OEM’lere amiral gemisi yonga seti Dimensity 1200 5G’nin temel özelliklerini özelleştirmeye daha yakın erişim sağlayacak yeni bir girişimi duyurdu. Dimensity 5G Açık Kaynak Mimarisi olarak adlandırılan proje, esasen OEM’lerin kişiselleştirilmiş gereksinimlerine göre özel ayarlamalar yapması için amiral gemisi MediaTek yonga setinin tüm kaynaklarını açıyor. Örneğin, bir akıllı telefon üreticisi artık Dimensity 1200 içindeki ISP’ye düşük seviyeli donanım erişimi sağlayabilir ve akıllı telefonlarından son derece optimize edilmiş ve kişiselleştirilmiş bir kamera performansı elde etmek için özel algoritmaları ve kaynaklarıyla ayarlayabilir.

İçinde basın açıklaması MediaTek Kablosuz İletişim Genel Müdür Yardımcısı Yenchi Lee, Dimensity 5G Açık Kaynak Mimarisi’nin arkasındaki mantığı açıklarken, “MediaTek, amiral gemisi 5G akıllı telefonlarını farklılaştıran özelleştirilmiş tüketici deneyimlerinin kilidini açmak için dünyanın en büyük akıllı telefon markalarıyla işbirliği yapıyor. Yeni multimedya özellikleri, eşsiz performans, mükemmel görüntüleme veya akıllı telefonlar ve hizmetler arasında daha fazla sinerji olsun, mimari cihaz üreticilerimiz, cihazlarını çeşitli tüketici yaşam tarzlarını tamamlamak için uyarlayabilir.”

Jargonu kesen Dimensity 5G Açık Kaynak Mimarisi kulağa oldukça düzgün bir hareket gibi geliyor. OEM’ler genellikle yonga üreticilerinden olduğu gibi sağlanan işlemcileri alır ve algoritmalarını, optimizasyonlarını ve hizmetlerini MediaTek ve Qualcomm’un kendilerine sağladığı önceden ayarlanmış teknoloji yığınının üzerine kurar. Açık Kaynak Mimarisi hareketiyle MediaTek, yonga setinin daha fazla çalışmasını OEM’lere açıyor. Bu, esasen, kaynaklı yongaları daha yakından ayarlamak için kendi özel işlemcilerini oluşturmak için kaynaklara sahip olmayan daha küçük cihaz üreticilerine verir.

Örneğin, Açık Kaynak Mimarisi ile bir OEM artık MediaTek’in optimizasyonları yerine kendi kamera algoritmalarını kullanmayı seçebilir. Aynısı, ekran kalibrasyonu, arka plan AI işleme, bağlantı özellikleri ve daha fazlası dahil olmak üzere diğer kaynaklar için de geçerli olacaktır.

Bütün bunlar kağıt üzerinde kulağa harika gelse de, gerçek dünyada her şeyin nasıl yürüdüğünü göreceğiz. MediaTek, Temmuz 2021’de Dimensity 5G Açık Kaynak Mimarisi ile telefonları görmeye başlayacağımızı söylüyor.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaDonanım