Haber

Microsoft, otomatik olarak kod üreten yapay zeka tabanlı bir platform tanıttı

Microsoft araştırmacıları OpenAI tabanlı GPT-3 adlı araca dayalı yeni bir platform duyurdu. Platform, kod kullanmaya gerek kalmadan siteler, uygulamalar ve algoritmalar oluşturmanıza olanak tanıyor. Tek yapmanız gereken tüm sorguları normal dilde yazmak.

Geçen yıl Eylül ayında Microsoft, OpenAI tarafından oluşturulan GPT-3’e dayalı bir teknoloji lisansı aldı. GPT-3 yapay zeka için tasarlanmış bir dil aracıdır. Şimdi Microsoft, bu teknolojiyi ticari kullanıma sunan ilk platformunu duyurdu.

Yani sunulan PowerApp , doğal dili hazır koda dönüştürüyor. Bu işlev kapsam olarak sınırlıdır ve yalnızca Microsoft Gücü İçinde formüller oluşturmanızı sağlar. Unutulmamalıdır ki Microsoft Power Fx Microsoft Excel formüllerine dayalı basit bir programlama dilidir ve esas olarak bir veritabanına sorgu göndermek için kullanılır. Ancak, yeni programcılar için otomatik olarak kod derlemek için bir araç görevi görür. Platform makine öğreniminin tüm potansiyelini sergiliyor.

Microsoft yıllardır PowerApp adlı bir platform oluşturmakla uğraşmaktadır. Bu, kurumsal müşteriler için tasarlanmış, kod kullanımı gerektirmeyen bir yazılım platformudur. Bu yazılımlar web uygulamaları gibi davranır ve analitik, veri görselleştirme ve iş akışı otomasyonu gibi dijital görevleri çözmek için deneyimli programcılar tutamayan şirketlere yardımcı olur. Power Platform’da oluşturulan uygulama öğelerinin (örneğin dijital anahtar) uygulama üzerindeki konumunu değiştirmek mümkündür.

Platform, kullanıcıların bir veritabanına belirli sorgular göndermesi gibi menüler oluşturmak için Microsoft Power Fx formülleri biçimindeki temel kodlama becerileri gerekecektir. Microsoft, kullanıcılara Power Fx’te bir veritabanına istek göndermeyi öğretmek yerine PowerApps’i güncelliyor. Güncelleme sayesinde kullanıcılar sorgularını doğal dilde yazabilecekler. GPT-3 teknolojisi, bu istekleri hazır kodlara dönüştürecektir. Sonuç olarak, kullanıcıların özel becerilere sahip olmaları gerekmeyecek.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber