HaberPC

Microsoft, Windows 11 için Minimum Sistem Gereksinimlerini Düşürebilir

Microsoft, geçen hafta merakla beklenen Windows 11’i tanıttıktan sonra, ilk önizleme derlemesini kullanıma sunmaya başladı. Ancak daha da önemlisi teknoloji devi, Windows 11’in minimum sistem gereksinimlerinde de bazı değişiklikler yapıyor ve bu da 7. Nesil Intel Core işlemcilere veya AMD Zen 1 CPU’lara sahip kullanıcıların yeni nesil Windows’a yükseltme yapmalarına olanak tanıyor.

Şimdi, habersiz olanlar için, Microsoft geçen hafta Windows 11’i piyasaya sürdükten sonra, bu yeni nesil masaüstü işletim sistemi etrafındaki minimum sistem gereksinimleri konusunda bir miktar tartışma oldu. Bu nedenle, durumu ele almak ve herhangi bir karışıklığı gidermek için şirket bugün resmi bir blog yazısı paylaştı.

Blog gönderisine göre Microsoft, Windows 11’i güvenilirlik, güvenlik ve uyumluluk göz önünde bulundurarak tasarladı ve oluşturdu. Sonuç olarak şirket, işletim sistemi için bir minimum sistem gereksinimi belirledi. “İnsanların beklentilerine, ihtiyaçlarına ayak uydurmak ve şimdi ve gelecekte en iyi deneyimleri sunmak için bilgisayarın gerçek değerini ve gücünü kullanmak.”

Şirket, 8. Nesil Intel Core işlemciler ve AMD Zen 2 CPU’ların yanı sıra Qualcomm 7 ve 8 Serisi üzerinde çalışan cihazların Microsoft’un önceden belirlenmiş ilkelerini karşılayacağından emin olduğunu belirtiyor. Ancak şirket, önizleme döneminde performansı test etmek için 7. Nesil Intel Core ve AMD Zen 1 CPU’larda çalışan cihazlar için işletim sistemini yayınlayacak.

Bu arada şirket, mevcut Windows kullanıcılarının bilgisayarlarının Windows 11 ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmelerine yardımcı olmayı amaçlayan PC Health Check uygulamasını da geçici olarak kaldırdı. Şirket, geri bildirimlere dayanarak uygulamanın “ayrıntı veya doğruluk düzeyini paylaşmaya tam olarak hazır değil” Windows 10 PC’nin neden minimum gereksinimleri karşılamadığı hakkında. Bu nedenle, uygulamanın yenilenmiş bir sürümü yayınlanana kadar, bilgisayarınızın Windows 11 ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için bu ücretsiz uygulamayı kullanabilirsiniz. Ayrıca, bilgisayarınızın Windows 11’i çalıştıramamasının somut bir nedenini de verir.

Aksi takdirde, Windows 10’dan Windows 11’e nasıl yükseltebileceğinizle ilgili ayrıntılı makalelerimize veya Windows 11 çalıştırabilen kapsamlı uyumlu Intel, AMD ve Qualcomm CPU’lar listemize göz atabilirsiniz.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber