PCHaber

Microsoft, Windows 11’i tanıttı, işte yeni gelen özellikler

Windows için Sırada Ne Var adlı özel bir etkinliğin parçası olarak Microsoft Windows 11 işletim sistemini tanıttı. Tabii ki, bu bir sürpriz değildi. Yeni işletim sistemiyle ilgili bilgiler birkaç hafta önce ortaya çıkmaya başladı. Böylece, Windows 11 yeni bir tasarım ve yeni özellikler kazandı.

Windows 11 ile gelen yeni özellikler

Windows 11, kullanıcıları güncellenmiş bir kullanıcı arayüzü ile karşılıyor. Böylece uygulamalar simgesi ve Başlat görev çubuğunun orta kısmında yer alıyor. Windows 10’daki tuğla şeklindeki tasarımlar geçmişte kaldı. Başlat menüsü, sistem tarafından önerilen seçili uygulamalar ve öğeler için simgeler içermeye başladı. Sistem tarafından önerilen unsurlar, belirli bir zamanda kullanıcıya faydalı olabilecek uygulamalara sahip dosyalardır.

Microsoft, Windows 11’de bir widget merkezi oluşturdu. Bu widget’ların merkezinde hava tahmini, takvim, hisse senedi fiyatları, en son haberler ve daha fazlasını bulabilirsiniz. Harici geliştiriciler de kendi widget’larını oluşturabilir. Bu nedenle, kullanıcılar widget merkezini beğenilerine göre özelleştirebilecekler. Kullanıcı, widget merkezini istediği zaman tam ekran moduna bile değiştirebilir. Ancak, widget’lar orta ekranın boyutuna göre otomatik olarak ölçüm yapar. Windows 11’de, tüm uygulamaların pencereli menüleri yuvarlatılmış köşelere sahiptir. Bundan sonra kullanıcı, uygulamanın tam ekran modunda görüntülenmesini sağlayan simgeye tıklarsa, uygulamanın ekrana nasıl yerleştirileceğine dair 6 seçenek görüntülenecektir. Bu sayede kullanıcı aynı anda birkaç uygulama ile çalışabilecektir.

Ayrıca, birkaç ayrı çalışma ortamı oluşturmanıza olanak tanıyan masaüstlerini değiştirme menüsü sıfırdan tasarlanmıştır.

Microsoft Mağazası; Mağaza da önemli değişiklikler geçirdi. Microsoft Store’daki en önemli yenilik, Amazon Uygulama Mağazası ve Android uygulamalar için destek eklenmesi oldu. Rapora göre, Windows 11’de Android uygulamalarının çalıştırılması Intel tarafından geliştirilen ve köprü işlevi gören bir öğe tarafından yapılır. Bu öğe, Windows 11’in Android uygulamalarıyla uyumlu olmasını sağlar. Microsoft’a göre, yeni işletim sisteminde Android uygulamalarını başlatma süreci tamamen sorunsuz olacak.

Geliştiriciler için önemli olan haber ise ödeme sistemlerini Microsoft Store içerisinde kullanabilecek olmaları. Bu durumda Microsoft’a %30 komisyon ödemezler. Windows 11, oyuncular için de bir takım yenilikler getirdi. Örneğin Otomatik HDR. Bu bir fonksiyondur DirectX 11 ve DirectX 12 Desteklenen birçok oyunda geniş bir aralığı otomatik olarak etkinleştirir. Unutulmamalıdır ki bunun için HDR desteklenen bir ekrana ihtiyaç duyar. Buna ek olarak Xbox Oyun Geçişi Hizmet, sisteme yakından entegre edilmiştir. Xbox uygulama içindeyken XCloud akış hizmeti bulunur.

Windows 11’in oluşturulması sırasında geliştiriciler, işletim sisteminin performansına özel önem verdiler. Sistemin kendisi daha az yer kaplayacaktır. Sistem güncellemeleri %40 daha küçük olacak. Güncellemelerin yüklenmesi artık arka planda gerçekleşecek. Bu nedenle, bilgisayar yeniden başlatıldığında güncellemelerin sisteme yüklenmesini beklemek zorunda kalmayacaksınız. Aslında Windows 11’de daha fazla güncelleme var. Örneğin Microsoft Ekipleri platformun sisteme daha yakın entegrasyonu, işletim sisteminin tabletlerde daha iyi çalışması, çoklu ekran desteği, geliştirilmiş ses kontrolü, güncellenmiş standart uygulamalar vb. getirilebilir. Windows 11, bu yılın sonbaharında piyasaya sürülecek. İlk betası önümüzdeki haftalarda yayınlanacak. Windows 10 kullanıcıları yeni işletim sistemine ücretsiz olarak sahip olabilecekler. Güncelleme, diğer standart güncellemelerden farklı olmayacaktır. Bilgisayarın yeni işletim sisteminin minimum gereksinimlerini karşılaması önemlidir.

Windows 11 Gereksinimleri

– 1 GHz’den az olmamak kaydıyla diğer frekanslarda çalışma 64 bit 2 çekirdekli işlemci

– DirectX 12 uyumlu grafik işlemcisi

– 4 GB RAM

– 64 GB dahili hafıza

– 1366×768 piksel kalitesinde 9 inç ekran.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaPC