HaberPC

Microsoft, Windows 7, 8 ve 8.1 için OneDrive masaüstü uygulaması desteğini durduracak

Microsoft, eski Windows 7, 8 ve 8.1 işletim sistemleri için OneDrive masaüstü uygulaması desteğinin sona erdiğini duyuruyor. Bir blog gönderisinde şirket, “kaynakları yeni teknolojilere ve işletim sistemlerine odaklamak ve kullanıcılara en güncel ve güvenli deneyimi sağlamak için” 1 Ocak 2022’den itibaren güncelleme sağlamayı bırakacağını duyurdu.

Ayrıca, bu işletim sistemlerinde çalışan OneDrive masaüstü uygulamaları, 1 Mart 2022’den itibaren bulutla eşitlenmeyi durduracak. Kişisel dosyalar bu tarihten sonra artık eşitlenmeyecek ve Microsoft, kullanıcıların bunları doğrudan Web için OneDrive’a yüklemesi veya Windows’un eski sürümünü çalıştıran PC’ler üzerinden erişmesi gerektiğini ekliyor.

Bu nedenle, bir tarayıcı aracılığıyla OneDrive’a erişebilecek olsanız da, özel uygulama 1 Mart 2022 tarihinden sonra çalışmayacaktır.

Microsoft’un kullanıcıları daha yeni Windows 11 veya belki de Windows 10 sistemlerine zorlamak istediği göz önüne alındığında, bu eski sistemler için desteğin sona erdiğini duyurması şaşırtıcı değil. Aslında blog, kesintileri önlemek için kullanıcıların daha yeni işletim sistemlerine geçmelerini de tavsiye ediyor.

Şu an için Windows 7 ve Windows 8.1’in 10 Ocak 2023’e kadar uzatılmış destekte olduğunu belirtmekte fayda var. Microsoft, 12 Ocak 2016 tarihinde Windows 8 desteğini resmi olarak sonlandırdı.

Bilgisayarım Windows 11 uyumlu mu?

Cihazınızın uygun olup olmadığını görmek için PC Health Check uygulamasını kullanın. Bu, aygıtın Windows’un yeni sürümü için Microsoft’un gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını kontrol edecektir.

Şimdi Güncelleme ve Güvenlik > Windows Güncelleme bölümündeki Windows Güncelleme ayarına gidin ve “Güncellemeleri kontrol et” seçeneğine tıklayın.

Cihazınız uygunsa ve yükseltme hazırsa, indirme ve yükleme seçeneği size görünür olacaktır. Windows 11’i yüklemeye hazırsanız, İndir ve yükle’yi seçmeniz yeterlidir.

Birçok eski cihazın Windows 11 güncellemesi için uygun olma ihtimalinin düşük olduğunu unutmayın. Temel gereksinimler arasında 64 bit işlemci, 4 GB RAM, 64 GB depolama, UEFI güvenli önyükleme ve TPM (güvenilir platform modülü) 2.0 bulunur.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaHaber