DonanımEn İyi

Oyun İçin Dahili Grafik İşlemcili En İyi 5 CPU [2021]

Oyun İçin Dahili Grafik İşlemcili En İyi 5 CPU [2021]

Bir CPU’yu harici bir grafik kartı ile eşleştirmek oldukça kolaydır. Ama ya birikimlerinizi pahalı oyun kartlarına harcamak istemiyorsanız, bu durumda, oyun oynayabilen entegre grafik kartına sahip bir CPU tercih etmeniz gerekecek. Nitekim piyasada dahili bir grafik birimi bulunan çok sayıda CPU modeli var.

Burada sizler için entegre grafik kartına sahip AMD ve Intel marka işlemcileri bir araya getirdik. Yerleşik grafiklere sahip en iyi işlemciler arasından bütçenize en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Oyun için Entegre Grafikli En İyi 4 CPU

1.AMD Ryzen 3 3200G

Oyun için yerleşik grafiklere sahip uygun fiyatlı bir CPU modeli.

AMD Ryzen 3 3200G

Grafikler: Radeon Vega 8

İşlemci hızı: 3.6 GHz (4.0 GHz’e kadar)

Çekirdekler: 4

Listemizin başında AMD’nin en uygun fiyatlı APU’su Ryzen 3 3200G yer alıyor. Bu, özellikle düşük bir bütçeniz varsa, satın almak için harika bir işlemci.

Radeon Vega 8 grafikleri, yüksek ayarlarda oyun oynamak söz konusu olduğunda mükemmel performans sunuyor. Entegre grafik kartına sahip bu ucuz AMD CPU, harici bir grafik kartı satın alma ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Bu CPU’dan daha fazla performans elde etmek için, yüksek fps ve akıcı bir hız için onu 4.0 GHz’e hız aşırtabilirsiniz. Radeon Vega 8 ile AMD Ryzen 3, oyun, çoklu görev veya video düzenleme söz konusu olduğunda mükemmel performans sunar.

AMD APU’ların harika yanı, üst düzey performans için hem CPU’yu hem de GPU’yu overclock edebilmenizdir. Bu nedenle, entegre grafiklere sahip bu ucuz CPU ile oyun oynamak mümkündür.

Orta ila Yüksek grafik ayarlarıyla bazı ünlü oyunları iyi bir şekilde oynayabilirsiniz. Ancak Battlefield V gibi oyunlar sadece 30+ fps ile düşük ayarlarda oynanabiliyor.

Sonuç olarak bu, en yeni oyunları en düşük ayarlarda oynamak için entegre grafiklere sahip en iyi AMD işlemcilerinden biridir.

Artıları

 • Uygun fiyatlı APU
 • Dahili soğutucu
 • Hız aşırtma
 • Radeon Vega 8 grafikleri

Eksileri

 • Eski nesil Vega 8 grafiklerini kullanma

AMD Ryzen 5 3400G

Oyun için Entegre Grafik Kartına Sahip En İyi Ryzen CPU

 

AMD Ryzen 5 3400G

Grafikler: Radeon RX Vega 11

CPU hızı: 4.2 GHz maks.

Çekirdekler: 4

Harici bir grafik kartı satın alma ihtiyacını ortadan kaldıran, entegre grafiklere sahip başka bir güçlü CPU, AMD Ryzen 5 3400G modelidir. 4 çekirdeğe ve 4.2 GHz’e kadar yükseltmeye sahip olan Ryzen 5 3400G, olağanüstü oyun ve çoklu görev performansı sunar.

CPU, entegre Radeon RX Vega 11 grafik kartı ile birlikte gelir. Şimdiye kadar hiçbir masaüstü işlemcide görmediğimiz güçlü bir kombinasyondur bu.

Video akışı, oyun oynama ve video düzenleme için en güvenilir işlemcilerden biridir. Dahili GPU’lu bu AM4 uyumlu CPU, mükemmel performans için 4,2 GHz’e kadar hız aşırtılabilir.

Orta-yüksek ayarlarda çoklu görev veya oyun oynama söz konusu olduğunda CPU yüzdesi %50’nin çok altında kalıyor.

Videoları oluştururken, Windows 10 Görev Yöneticisi’nde GPU performansını %30’un altında bulduk. Bir CPU ile birlikte entegre bir GPU için bu performans oldukça garip.

Bizim için AMD CPU’lar, entegre grafik kartına sahip Intel CPU’lardan çok daha iyi performans gösteriyor. AMD APU’lar oyuncular, video düzenleyiciler, grafik tasarımcılar ve programcılar için tasarlanmıştır. Son olarak, tek amacınız en yeni oyunları oynamaksa, bu CPU oyun için en iyi entegre grafiklerden birine sahiptir.

Ryzen 5 3400G Performans

Çözünürlük 720p olarak ayarlandığında bu APU’nun 75 fps’den fazlasını sağlamasını bekleyebilirsiniz. Ancak daha düşük bir fiyata, bu APU favori oyunlarınızı test etmek için en iyisidir. 1080p ayarlarıyla oyun oynamaya son verebilirsiniz ancak bu durumda ayarları düşürmeniz gerekir.

Müzik üretmek, video oluşturmak veya güç gerektiren diğer görevleri yapmak istiyorsanız Ryzen 5 3400 G en iyi CPU’dur. Oyun için hala doğru seçimdir, ancak yerleşik grafiklerle yoğun bir oyun deneyimi bekleyemezsiniz.

APU’nuzu overclock ederseniz iyi bir performans bekleyebilirsiniz. Evet, APU’ları normal hızında çalıştırıyorsanız iyi bir performans bekleyemezsiniz.

Artıları

 • 3.7 GHz temel hız ile birlikte gelir
 • 4.2 GHz hız aşırtma
 • Vega 11 grafikleri

Eksileri

 • Daha iyi performans için DDR-4 belleğe ihtiyacınız var

Intel Core i5-9400 

Entegre grafiklere sahip en hızlı Intel CPU

Intel Core i5-9400

Grafikler: Intel UHD Grafikleri 630

İşlemci Hızı: 2,90 GHz (4,10 GHz con hız aşırtma)

Çekirdekler: 6

i5-9400, video düzenleme, müzik prodüksiyonu ve diğer hafif görevlerdeki becerilerinizi test etmek için Intel UHD Graphics 630 ile birlikte gelir. 4K UHD video akışı için mükemmel olan entegre grafiklere sahip bir Intel CPU.

İçerik oluşturma ve diğer hafif görevler için tümleşik grafik kartları kullanan Intel CPU’ları öneririz. i5-9400, özel bir oyun grafik kartıyla son derece iyi performans gösterse de, buradaki sorunumuz bu değil.

Ancak, yerleşik UHD 630 ile en yeni oyunları daha düşük ayarlarda (@ 720p) oynamaya devam edebilirsiniz. Ancak bir AMD APU’dan alacağınıza benzer bir performans bekleyemezsiniz.

i5-9400, video akışı, içerik oluşturma, müzik, video düzenleme ve programlama gibi masaüstü işlemleri için önerilen Intel’in en iyi entegre grafik işlemcisidir.

i5-9400, altı çekirdeğe ve 4.10 GHz’e kadar hız aşırtma hızına sahip bir CPU’dur.Bu, bir CPU çekirdeğinin performansına bağlı olan birçok uygulamada performansını iyileştirme avantajı sağlayacaktır.

Artıları

 • İçerik ve video oluşturma için en iyi CPU
 • hız aşırtma
 • Altı çekirdek

Eksileri

 • Yerleşik çipli oyunlarda o kadar iyi değil

AMD Ryzen 5 2400G 

Entegre grafiklere sahip en ekonomik CPU

AMD Ryzen 5 2400G

Grafikler: Radeon Vega RX 11

CPU hızı: 3,9 GHz’e kadar Max Boost

Çekirdekler: 4

AMD Ryzen 5 2400G, entegre grafiklere sahip en iyi CPU’lar listemizdeki en uygun fiyatlı seçenek olabilir. Bütçenize uygun bir bilgisayar inşa etmek istiyorsanız, bu CPU size çok iyi gelecek.

Bu modelin, oyun için ideal bir CPU olduğunu söylemek yanlış olmaz. Kullanıcılardan toplanan veriler de buna işaret ediyor.

1080p çözünürlük ile GTA V gibi oyunlar oynarken 55 fps bekleyebilirsiniz. Bu, özellikle düşük bütçeli bir CPU’da mükemmel bir performanstır.

Bu, entegre Vega RX 11 çipinin oyunu gerçekten harici bir GPU’ya ihtiyaç duymadığınız bir düzeye çıkardığı anlamına gelir.

Ayrıca AMD Ryen 5 2400G, video düzenleme ve çoklu görev gibi masaüstü uygulamalarını yönetmek için iyidir. Ve 3,9 GHz’e kadar yükseltme özgürlüğü, bu APU’yu satın almayı daha çok tercih ediyor.

Artıları

 • İyi oyun performansı
 • hız aşırtma
 • Düşük fiyat
 • 3,9 GHz’e kadar artırın

Eksileri

 • Hız aşırtma için yeterli alan yok

Entegre grafik kartıyla gelen bir CPU’ya gerçekten ihtiyacınız var mı?

iGPU’lu bir CPU satın almak çok fazla alan tasarrufu sağlayabilir. Harici grafik kartı, anakartınızda çok yer kaplar. Şayet, üst düzey oyunlarla pek ilgilenmiyorsanız ve hafif masaüstü işlemleri için bir PC’ye ihtiyacınız varsa, yerleşik grafik kartına sahip CPU iyi bir seçimdir.

Entegre GPU’nun RAM’den bellek paylaştığını unutmayın. Yani ne kadar fazla RAM’iniz varsa, bilgisayarınız o kadar iyi performans gösterecektir. Anakartınızda çok az RAM varsa, en güçlü tümleşik CPU bile daha iyi performans gösteremez.

Sık sorulan sorular

 • Hangi Intel CPU’larda entegre grafikler bulunur?

Tüm Intel CPU’lar yerleşik bir grafik kartıyla birlikte gelmez. Bu nedenle entegre grafik özelliğine sahip işlemcileri seçerken dikkatli olmanız gerekiyor. Genellikle 6., 7., 8. ve 9. nesil Intel CPU’lar tümleşik grafiklerle gelir. ; Modern Intel CPU’lar, 4K video oynatmayı destekleyen entegre bir grafik kartıyla donatılmıştır.

 • Entegre grafiklere sahip bir CPU satın almalı mıyım?

Video düzenleme, müzik oluşturma, çoklu görev, içerik oluşturma gibi genel amaçlar için entegre GPU’lu bir CPU satın alıyorsanız, bu tür modelleri satın almayı düşünebilirsiniz.

Ancak, üst düzey oyun için satın alırsanız, entegre yerine harici bir grafik kartı satın almalısınız.

 • Hangi Ryzen CPU’larda Dahili Grafik Var?

Ünlü Ryzen APU’larından bazıları aşağıda listelenmiştir.

Ryzen 3 3200G
Ryzen 5 3400G
AMD Ryzen 5 2400G
 • En iyi IGPU hangisi?

En iyi iGPU’lardan bazıları aşağıda listelenen AMD’ye aittir

Radeon Vega 8
Radeon Vega 10
AMD Radeon Vega RX 11
 • AMD Yerleşik Grafikler İyi mi?

Evet, AMD tümleşik grafik kartları gerçekten iyi oyun ve çoklu görev performansı sunar. Ancak daha iyi performans için daha fazla RAM’e, özellikle DDR-4 tipine ihtiyacınız var.

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha FazlaDonanım